EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 11 Eylül 2019 Çarşamba, 04:39
Edirne Sarayı kazı çalışmaları devam ediyor
Yapımına 1450 yılında II. Murat zamanında başlanan ve 1475 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından tamamlanan Edirne Sarayı kazı çalışmaları devam ediyor. Osmanlı Rus harbinde Cemil Paşa tarafından patlatılan Edirne Sarayı, yakın zamanda ayağa kaldırılacak. Kazı çalışmalarında Adalet Bakanlığı’nın İşyurtları Kurumu bünyesinde eğitim alan hükümlülerde yer alıyor.

Saray kazılarına danışmanlık eden Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu; “Bu sene çalışma alanımız sarayın avlularını çevreleyen duvarları ortaya çıkarmakla alakalı. Geçen sene başladığımız demir kapı etrafını çevreleyen duvarlarla ilgili çalışmalarımızı bu yıl da sürdürüyoruz.” Dedi.

Duvarlar Büyük Ölçüde Ortaya Çıktı

Edirne Valiliği uhdesinde devam eden saray kazılarına danışmanlık eden Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu; “Matbahı Amıre’den gelen avlu duvarı ile demir kapıya doğru uzanan duvarın kesişme noktasını bulmaya çalışıyoruz. Duvarlar büyük ölçüde ortaya çıkmış durumda. ” ifadelerini kullandı.

“Saray Alanında Kayıtlı 70 Adet Yapı Var”

Edirne Sarayı kazı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Kazı çalışmalarında lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin yanı sıra Adalet Bakanlığı’nın İşyurtları Kurumu bünyesinde eğitim alan hükümlülerde yer alıyor. Çalışmaların ne aşamada olduğu hakkında bilgilerde veren Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu; “Sarayın alanı oldukça büyük burada kayıta geçmiş 70 adet yapı var. Büyük bir çoğunluğu ayakta değil. Arkeolojik kazı yapmakta oldukça titizlik ve dikkat gerektiren bir iş. Kazılarımıza alanın hassasiyeti açısından çok hızlı devam edemiyoruz. Dolayısıyla kesin bir tarih vermek çok zor. Kazı çalışmalarında bize Adalet Bakanlığı’nın İşyurtları Kurumu bünyesinde eğitim alan hükümlülerde yardımcı oluyor. Elimizden geldiğince hızlı bir çalışma ile yapıyı ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.” Şeklinde konuştu.

“En Büyük Saray Alanına Sahip”

Fatih ve Kanuni gibi büyük padişahlara ev sahipliği yapan Edirne Sarayı'nın, arkeolojik kazıları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştiriliyor. Edirne Sarayı’nın önemini de vurgulayan Kurtişoğlu; “Edirne Sarayı Osmanlı Dönemi’ne ait en büyük alana sahip saraylar arasında yer alıyor. Topkapı Sarayı ayakta ve önemli ama Edirne Sarayı’nın kapladığı alan daha büyük, bir de Edirne Sarayı İstanbul’un Fethi’nden sonra terk edilmemiş, Topkapı Sarayı gibi önemini korumaya devam etmiş. Padişahlar İstanbul’a geçmiş ama Edirne Sarayı’nı da ihmal etmemiş. Pek çok padişah burayı kullanmaya devam etmiş. Edirne Sarayı zaten sınır bölgesinde yer aldığı için padişahların batıya seferlerini düzenlerken bir anlamda ordugah olarak kullanılmış. Dolayısıyla Edirne Sarayı önemini hiçbir zaman kaybetmemiştir.” Dedi.

Ecdat Yadigarı Saray Ayağa Kaldırılıyor

Osmanlı’ya 92 yıl başkentlik yapmış Edirne’deki ecdat yadigârı saray ayağa kaldırılıyor. 176 dönüm üzerine kurulan Edirne Sarayı’nda kazılar devam ediyor. Sarayın tahrip olmasındaki etkenlere de değinen Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu; “Edirne Sarayı 400 yılı aşkın bir süre varlığını sürdürmüş ama savaşın ve depremlerin verdiği zararla yapıların artık birçoğunu göremiyoruz. Bizim görevimiz bu yapıları ortaya çıkararak kültürümüze hizmette bulunmak. “ ifadelerini kullandı.

Ogün Kurkan

Bu haber (294) defa okundu.

Dış Ticaret Okulu Keşan’da Başlıyor!          

1 ALTIN, 2 GÜMÜŞ, 1 BRONZ

ZABITA, ÖĞRENCİ SERVİSLERİNİ DENETLİYOR

"Doktor adayları" beyaz önlüklerini törenle giydi

TÜRKİYE İKİNCİSİ OKULA BİLİŞİM ATÖLYESİ
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Birlik ve Beraberliğin Önemi
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Konserveler ölümcül olabilir

Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

 Dikkat fırtına uyarısı

MESLEĞİNİ GELECEĞE TAŞIMAK İSTİYOR

EŞKİNA MUCİZESİ

“Dönüşü olan kurslar açmayı planlıyoruz”

Yörük ailesinden istihdama katkı

Engelli kızın gelinlik hayali gerçek oldu

Velilerinden protesto eylemi

Pilavcı Faruk'un "emektar" destekli hayat mücadelesi

Hayırlı Olsun Ziyareti

“Büyük Komploya Geldim”

Vatandaşlar Ölüm Kavşağına Çözüm Bekliyor

Pomak Bayramı coşku dolu geçiyor

“DOĞAL, BİTKİSEL, ORGANİK GİBİ KELİMELERE KANMAYIN”

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir