EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 11 Eylül 2019 Çarşamba, 07:28
“DOĞAL, BİTKİSEL, ORGANİK GİBİ KELİMELERE KANMAYIN”
 ‘Deva’ diye satılan tıbbi ilaç kökenli bitkiler sağlık açısından tehlike oluşturabiliyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Eczacı Şükrü Ciravoğlu, doğal bitkilerin satılırken sunumunun iyi yapılması gerektiğini ve yetkili kişilerin eczacılar olduğunun altını çizdi. Şifa diye kullanılan bitkisel ilaçların ölüme bile götürebileceğini söyleyen Ciravoğlu, “ilaçların güvenli zincirin içinde kalması halkın sağlığı açısından önemli. Doğal, bitkisel, organik bu kelimeler sihirli sözcük gibi adeta birçok şeyi etkileyebiliyor. Ama bunun altında gerçekten ne olduğunu iyi araştırmak lazım.” Dedi.

“Bitkiler Önemli, Doğru Kullanıldığında…”

İnsan sağlığına yararlı birçok bitkinin olduğunu söyleyen eczacı Şükrü Ciravoğlu, genel olarak bütün ilaçlarından çıkış noktasının bitkiler olduğunu dile getirdi.

Bitkilerden elde edilen etken maddelerin bir kısmının ilaç şeklinde kullandığını bir kısmının da maliyet açısından daha ucuz olan sentetik yoldan hazırlanıp, kimyasal formülüyle kullandığını belirten Ciravoğlu, “Bitkilerin kendisi, aktarların çalışma alanına giriyor. Burada bir çok şifalı bitkiler, tıbbi bitkiler, sağlığa yararlı bitkiler dediğimiz şeyler var. Bunların kullanılması ayrı bir konu. Bunlar aktarların alanı. Bitkileri dikkatli kullanmak gerekiyor, dikkatli toplayıp, dikkatli sunmak gerekiyor. Temiz şartlarda, hangi bitkinin hangi bölümünün kullanılacağı önemli, ne zaman toplanıldığı önemli, kurutma yapılıyorsa nasıl kurutulduğu önemli, sunulduğunda da sunumu önemli. Bunlara dikkat etmek gerekiyor.” Dedi.

Tarım Bakanlığından Ruhsatlı İlaçları Satın Almayın Çünkü…”

Bitkilerin sağlık alanında bir çözümü olmadığını ifade eden Ciravoğlu, “Sadece destek amaçlı olarak değerlendirilmeli. Sorunların giderilmesine yardımcı olabilen destek ürünleri olarak nitelendirilebilir. Birde bunun yanın da bitkilerden hazırlanmış ürünler var. Bitkisel ürünler olarak biliyoruz. Bunlar daha yaygın bir alanda, direk sosyal medya üzerinden, gerekse mevzuata uygun olmamakla birlikte çeşitli yollarla, reklamı, tanıtımı, promosyonu yapılarak halka sunulan bitkisel ürünler var. Bunlar da Tarım Bakanlığı’ndan ruhsatlı. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı olanlar ilaç kategorisinde zaten. Titiz incelenen ve uygulanan bir prosedür var burada. Birçok zorluğu aşıp, geçmek gerekiyor. Bunun devamında da çok ciddi bir denetim söz konusu. Tarım Bakanlığı’ndan alınan izinlerle piyasaya sunulan bitkisel ürünlerde bu kadar sıkı bir denetim ve gözetim yok.  Sadece bir izinle daha basit bir şekilde hazırlayıp sunuyorlar. Burada da bir anlamda problem yok. Ama bundan sonra bazı ticari kaygılarla problemler başlıyor. Normal günlük hayatlarda yaşadığımız gördüğümüz gibi birçok sorun ortaya çıkabiliyor. Tamamen ticari kaygı ve tüketim pompalamak ön planda olunca o ürünü satabilmek için farklı argümanlar kullanabiliyorlar. İçinde bulunan maddenin ya da bitkinin etkisiyle örtüşmeyen önerilerde bulunabiliyorlar. Hatta ve hatta daha ileri boyutta, içine başka kimyasal maddeler koyup, bitkisel ilaç diye sunanları da maalesef bu ülke yaşadı. Ciddi sonuçlara, ölümlere varan sonuçlara ulaştı bu tablo. Dolayısıyla dikkatli olmak gerekiyor.” Açıklamalarında bulundu.

“Doğru Eczanelerden Alışveriş Yapın”

                Ciravoğlu, ürünün üretildiği yer ve halka sunulduğu yerlerin çok önemli olduğunu belirterek, “Güvenli zincirin içinde kalması halkın sağlığı açısından önemli. Üretimden itibaren takip edilen bir süreçte bir dağıtım kanalının süzgecinden geçer, rastgele ürünü almaz ecza depoları. Oradan da eczaneye gelir. Aynı şekilde bir süzgeçte burada var. Her eczanede doğru kanaldan doğru üretilmiş ürünü alıp halka sunmaz. Normal kanalların dışına çıkıldığında, internetten satış, direk satış yapılabiliyor. Bu ürünlerin söylenen şeyleri yapmaması söz konusu, daha da kötüsü farklı etkiler oluşturup insan sağlığına ciddi boyutta zarar vermesi söz konusu. Dikkatli olunması gereken bir konu.” İfadelerini kullandı.

“Doğal, Bitkisel Organik Yazan Her Şeye İnanmayın”

Doğal ve ya bitkisel kelimelerinin anlamlarının toplumda zararsız, yararlıymış gibi bir algı oluşturduğunu ifade eden Ciravoğlu, “Kulağa hoş geliyor, gözede hoş geliyor ve insanların çabuk kapılmasına sebep oluyor. Doğal, bitkisel, organik bu kelimeler sihirli sözcük gibi adeta bir çok şeyi etkileyebiliyor. Ama bunun altında gerçekten ne olduğunu iyi araştırmak lazım. Çünkü sağlığımız her şeyden önemli. Bir şey bozulduğu zaman insan sağlığında yerine koymak çok daha zor ve çok daha maliyetli.” Dedi.

Burcu Temel

Bu haber (714) defa okundu.

Gaytancıoğlu, hasat dönemini değerlendirdi

Altından tarihi rekor

Tunca Nehri kurudu

1 milyon 215 bin liralık katılım bedeli ödenecek

Bulgaristan'daki eylem gurbetçileri olumsuz etkiliyor
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
“KADIN İNSANDIR, BİZ ERKEKLER İSE İNSANOĞLU”
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirne'de Kovid-19 tedbirleri

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN 81 İLİN TEK KADIN İL BAŞKANI BELGİN İBA İLE GÖRÜŞTÜ

Mehteran konseri, vatandaşlardan ilgi gördü

Bakan Akar sınır hattında incelemelerde bulundu

Trakya'da Bayram Namazı coşkusu

Kamp alanı doldu taştı

Çeltikte Korkutan manzara

Edirneli ciğerciler "çifte bayram" yaşadı

AK PARTİ’DEN SOSYAL MESAFELİ BAYRAMLAŞMA

Trafik ekiplerinden "drone" destekli kontrol

Yeni Mahsule 100 litre akaryakıt

AK Parti Süloğlu İlçe Başkanlığına Veli Çolak atandı

Yatırım için altın, düğünler için altın kaplama tercih ediliyor

"Koronaya Karşı Kantaron Otu"

Yerli Ürün Pazara İndi, Fiyat Düştü

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir