EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 06 Eylül 2019 Cuma, 23:59
ŞEHİR İÇİ MİNİBÜS GÜZERGAHLARINDA DEĞİŞİKLİK!
Edirne Belediye Meclisi’nin Eylül Ayı Olağan Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Şehir İçi Toplu Ulaşım Sisteminde (ETUS), uzmanların 5 aylık çalışması üzerine belirlenen “Kent içi Ulaşım Master Planı” belediye meclisinden geçti. Söz konusu çalışmayla değiştirilen ulaşım güzergâhında 18 olan minibüs hattı 24’e çıkarılırken, 17’si revize, 7’si ise iptal edilerek yeni hatlar konuldu. Toplantıda ayrıca Edirne Belediyesi’nin yaklaşık 5 yıldır mahkemelik olduğu Kıymet Teyze Parkı’nda da mutlu sona ulaşıldı. Belediye Meclis Toplantısı’nda alınan kararla söz konusu alan için değişime gidilerek alan Edirne Belediyesi’ne tahsis edildi.

Belediye Başkanı Recep Gürkan başkanlığında gerçekleştirilen Eylül Ayı Olağan Toplantısı’nda 5 gündem, 3 gündem dışı olmak üzere toplam 8 madde görüşülerek karara bağlandı. Gündemin 3’üncü maddesi olan Edirne Merkez Şehir içi toplu taşıma araçları Kent içi Ulaşım Master Planı ile ilgili Ulaşım Komisyonunca alınan karar görüşüldü.

“226 minibüs ETUS’un bünyesinde yer alıyor”

Edirne’nin Master ulaşım planının hazırlamış olan uzmanların 5 ay süreyle sahada çalıştığını ve 7000 kişiyle yüz yüze anket yapıldığını dile getiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirne’de 234 tane plakalı minibüsümüz var. 234 minibüsün 226 tanesinin bugün itibariyle ETUS’un bünyesinde yer aldığını görüyoruz. Geriye kalan 8 araç tek araçlı olarak bilinen bir başka ulaşım sisteminde çalışmaya devam eden araçlar. Devletin çıkarmış olduğu bir kanunla toplu ulaşımda kullanılacak olan araçların engelli erişimine uygun olma mecburiyeti 2 yıl önce kanunun uzatma süresi sona erdi. 31.12.2019 sonu itibariyle ayakta yolcu taşımaya ve engelli erişimine uygun olmayan araçlar da 31.12.2019 itibariyle Edirne toplu ulaşımında hizmet veremeyecek.” Açıklamalarında bulundu.

“Günlük Ortalama biniş sayımız 77 bin civarında”

ETUS’un 226 araçla hali hazırda 18 farklı hatta şehrin toplu ulaşım hizmetini görmekte olduklarını dile getiren Gürkan,  “Ortalama biniş sayımız 77 bin civarında. Bunun içerisinde 64 yaş ve üzeri ücretsiz binişler var, şehit ailelerinin ücretsiz binişleri var, gazilerin ücretsiz binişleri var. Edirne’deki ortalamalara baktığımız zaman Türkiye genelinde 64 yaş ve üzeri Türkiye ortalaması yüzde 8’ken bu rakam Edirne’de yüzde 18’lere kadar çıkıyor. Toplu ulaşım master planında hat optimizasyonuyla beraber uzmanların görüşlerine baktığımızda hali hazırda 18 olan hat sayısının 24’e çıkarılması önerisiyle karşımıza geldiklerini görüyoruz. Haritalar düzenleyeceğiz. Düzenlenen haritalar şehrin çeşitli noktalarında asılacak. Çeşitli noktalarda da vatandaşlarımıza dağıtılacak. Vatandaşlarımız hangi hat hangi duraktan geçiyor renklerle beraber görebilecek. Arka sayfasında ise 24 tane hattın hangi güzergahlarda nasıl hizmet vereceği gösteriliyor.” Dedi.

“ETUS’la bizim bir kar ilişkimiz yok”

Edirne Toplu Ulaşım Sisteminin (ETUS) mükemmel olmadığını, şoförlerin yolculara kötü davrandığını, ve belediyenin de hatalarının olduğunu ifade eden Gürkan,  “Bütün bunlara evet.  Bunlarla beraber şunu da kabul etmemiz gerekiyor.  Bu sistem günde 77 bin biniş taşıyor. Bu 77 bin binişin Edirne’de taşıyabileceği başka bir biniş sistemimiz var mı? yok. Edirne’deki mevcut toplu ulaşım sistemi bu. 234 tane plakamız var bunu 235 yapma şansımız yok. ETUS dediğimiz sistemin bünyesinde 234’ün 226 tanesi birleşmiş.  ETUS’a vermediğimiz zaman şu sorunlar ortaya çıkıyor. Bu 77 bin binişi kim yapacak ya da kime yaptıracağız. Bu sorunun gelmesi lazım arkasından. ETUS’la bizim bir kar ilişkimiz yok. Bir ticari ilişkimiz de yok. Biz Edirne’nin ulaşım planını yapmak, yaptırmak, bunun işlemesini sağlamakla görevliyiz.” İfadelerini kullandı.

“ETUS şikayet oranı yüzde 9’u geçmiyor”

Vatandaşın en sağlıklı şekilde bu hizmeti almasını sağlamak, bununla ilgili şartlar oluşturmanın belediyenin asli görevi olduğunu söyleyen Başkan Gürkan, “Belediye bunu yapıyor mu bana göre yapıyor. Şoförlerle ilgili şikayetler var. Belediyenin şoförleri eğitmesi gerekiyor, takip etmesi gerekiyor, denetlemesi gerekiyor. Belediye bunları da yapıyor. Buna rağmen vatandaşa kötü davranan şoförler oluyor. Ama vatandaşa kötü davranan esnafta oluyor. ETUS kentin yaşayanlarının büyük bir çoğunluğunu etkilediği için haliyle en çok gündeme gelen sistem oluyor. ETUS’la ilgilide şehrin diğer konularıyla ilgili de sürekli periyodik olarak anketler yaptırıyoruz. Halkın en çok şikayet ettiği konu nedir, halk neleri beğeniyor, beğenmiyor. Bunları görüyoruz. ETUS’tan bugüne kadar şikayet yüzde 9’u hiçbir ankette geçmedi. Zaman zaman altyapıdan şikayet oranının yüzde 40’a kadar çıktığını gördüm ben. Yüzde 9’u hiçbir ankette geçtiğini görmedim. Yüzde 9’u geçmemiş olması bizim tedbir almamamızı gerektirmiyor. İşten çıkarılmasını istediğimiz, ceza verdiğimiz şoför sayıları elimizde. Bu şikayetçi olduğumuz şoförlerin bazıları mal sahibi bazıları çalışan. Biz bunları Edirne’deki havuzdan seçiyoruz ve oradan görevlendiriyoruz.” Dedi.

“Halka indirimli taşımayı anlatacağız”

Edirne’nin ETUS diye bir derdinin olmadığını ifade eden ve sorunların uzmanlarla çalışarak çözülebileceğini belirten Gürkan; “ETUS bu şehirde yaşayan insanların, farklı farklı geçmişte kurduğu kooperatifin bir çatı altına toplanarak şehrin toplu ulaşımının yürütüldüğü bir sistem. Bugün ETUS’u dağıtabiliriz. Eskisi gibi her semtten mevcut kooperatifler devam etsin diyebiliriz. O zaman ne diyeceğiz? Serhad Birlik, Yıldırım Birlik çok kötü denilecek. Sıfatları ya da isimleri çözmek sorunu çözmez. Uzmanlarla sorun çözülmeli. Bakın yeni hatlar geliyor, bazı hatların yeri değişiyor. Burada en büyük sorun şuydu. Halkın bankalardan binip SGK durağında indikten sonra kartını okuttuğu anda indirim alacağını bilmiyordu. Şimdi bunu yapacağız, halka anlatacağız” ifadelerini kullandı.

Kıymet Teyze Parkı’nda mutlu son!

Edirne Belediyesi’nin yaklaşık 5 yıldır mahkemelik olduğu Kıymet Teyze Parkı’nda da mutlu sona ulaşıldı. Belediye Meclis Toplantısı’nda alınan kararla söz konusu alan için değişime gidilerek alan Edirne Belediyesi’ne tahsis edildi. Belediye Başkanı Gürkan konuyla ilgili mutlu sona ulaştıklarını ifade ederek; “Karar kesinleştikten sonra tüm meclis üyelerimizle beraber kıymet teyze parkını bir çocuk parkı olarak yapmak için harekete geçeceğiz. Kıymet teyzeye de sağlıklı ömürler diliyorum” dedi.

Burcu Temel

Bu haber (6052) defa okundu.

Özel öğrencilerden evde kal çağrısı

Yangın korkuttu

"Psikososyal destek hattı" hizmete girdi

Sosyal destek ödemeleri evlere teslim edilecek!

PTT'den Önemli Hatırlatma!
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
Geçmişine Saygı Göster!
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
HOCAM AYIP OLUYOR AMA…
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Balkondan düşen kız yaralandı

Prof. Dr. Feriha Öz hayatını kaybetti

Edirne'de sürücüler mecbur kalmadıkça şehir dışına çıkmamaları konusunda uyarıldı

Şehir merkezine çıkan yollar araç trafiğine kapatıldı

Trakya'da hafta başı hareketliliği yaşandı

Edirne Valiliği uyarıda bulundu

Maltepe köyü karantinaya alındı

Başkan Helvacıoğlu vatandaşlara tepki gösterdi

Bando takımından doğum günü kutlaması

37 Kişi daha hayatını kaybetti

EDİRNE’DEN 6 OKUL FİNALE KALDI

İkramiyeler Nisan'da ödenecek

Vali Canalp ile Bulgaristan Başbakanı Borisov tamponda buluştu

Süper babaanne torunları için çalışıyor

İlk koronavirüs vakası olan UMKE personeli taburcu edildi

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir