EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 05 Eylül 2019 Perşembe, 08:29
İL GENEL MECLİSİNDEN ÇAĞRI; “YEREL BASINA KAMPANYA BAŞLATALIM”
Edirne İl Genel Meclisi Eylül Ayı toplantılarının üçüncü birleşimi gerçekleştirildi. Trakya Gazeteciler Derneği’nin yerel basının sorunları üzerine gönderdiği talep dilekçesi meclise sunuldu. İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, “gazetelerin abonelik sayısını arttırmamız lazım. Her meclis üyemiz bir yerel gazeteye abone olsun. Böyle bir katkı olabilir. Bununla ilgili bir çağrı yapalım. Edirne halkının da yereldeki gelişen haberleri inceleme ve bunlardan bilgi alma adına abonelik sayısını arttırması gerekir. Bunun için bir kampanya başlatalım.” Dedi.

Edirne İl Genel Meclisi Eylül Ayı toplantısının üçüncü birleşimi Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş başkanlığında gerçekleştirildi. Birleşim bir önceki toplantıya ait tutanak özetlerinin okunmasının ardından gündemdeki maddelerin görüşülmesi ile devam etti.

Vatan bölünmez, bir bütündür, parçalanamaz”

Gündem maddelerine geçmeden önce Sivas Kongresi’nin 100’üncü yıl dönümüyle bir konuşma yapan İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, tarihte önemli bir gün olduğunu belirterek, “Bugün Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulmasının, düşmanın yurttan atılması için gerekli mücadele verilmesinin tarihimde temel taşlarından olan Sivas Kongresinin 100’üncü yıldönümüdür. Vatan bölünmez, bir bütündür, parçalanamaz.”

“Yerel medyaya sahip çıkmak hepimizin görevidir”

Trakya Gazeteciler Derneği’nin yerel basının sorunları üzerine gönderdiği talep dilekçesi meclise sunuldu. Dilekçede, “Son günlerde hızlı gelişen bir yaptırım, yerel gazeteleri çıkmaza sokmak onlarca yerel gazetenin kapanmasına ve binlerce çalışanın işsiz kalmasına yol açacaktır. Bilindiği gibi icra – iflas ve ihale ilanları başta olmak üzere Basın İlan Kurumu aracılığı ile alınan resmi ilanlar, yazılı basınımızın adeta can suyu niteliğindedir. Ancak, yeni tasarı ile resmi ilan statüsünde olan ve yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğu bulunan icra ilanlarının, yeni uygulamada kalkacağını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Buna karşın reklam gelirleri daralmış, resmi ilan gelirlerinde ise düşüş meydana gelmiştir. BİK mevzuatı çerçevesinde yazılı basına verilmekte olan resmi ilan gelirlerinin hemen tamamı KDV, BİK Komisyonu, SGK pirimi, damga, muhtasar, gelir ve kurumlar vergileri yolu ile kamuya dönmektedir. Bu yüzden yerel medyaya sahip çıkmak onları yaşatmak sizlerin de görevidir. Attığınız her adım yerel basında haber olmaktadır. Bu nedenle İl Genel Meclisinin yerel basına nasıl katkı sağlaması gerektiğini şöyle açıklayabiliriz. Genel Meclisin her ay meclis kararları ve çalışmaları, BİK aracılığı ile yerel gazetelere resmi ilan olarak verilebilir. Yani meclis kararları gazetelere ilan olarak verilirse Edirne halkı da yapmış olduğunuz çalışmaları bilerek sizleri takdir edecektir.” İfadeleri yer aldı.

“2 ulusal 1 yerel gazete bulundurma zorunluluğu getirelim”

Konuyla ilgili açıklama yapan İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, yerel basının vazgeçilmez unsurlardan biri olduğunu belirterek, yerel basına her türlü katkıyı vermeye çalıştıklarını, İl Özel İdare tarafından yapılan tüm ihalelerin yerel basında yayınlandığını söyledi. Ekonomik bağımsızlığı olmayan yerel basının doğru, dürüst, tarafsız bir yayın yapmasının beklenemeyeceğini dile getiren Geçmiş, “Daha önceden bu kararı aldık. Karar niteliğimizde şuydu;  Basın yasasında her işletmenin mutlaka 3 gazete bulundurma zorunluluğu vardır. Ama bu gazeteleri işletmeler tamamen ulusal medyadan alıyorlar. Yerel gazeteleri hiçbir işletme kullanmıyor. Bununla ilgili Edirne Valiliği Basın Bürosuna talebimiz oldu. Aynı zamanda Kahveciler Odası’na da talebimiz oldu. Bununla ilgili bir karar alalım. Edirne’de köyler, ilçeler dâhil işletmelerde 2 ulusal gazete, 1 tane de yerel gazete olma zorunluluğu getirelim. Bunu bir yasal zorunluluk haline getirelim. Bununla ilgili Kahveciler Odası ve Valilikte bulunan Basın Enformasyon Müdürlüğü’nün kararı haline getirelim. O zaman basının eli daha rahatlayacak. Abone sayısı artacak.” Açıklamalarında bulundu.

“Yerel gazeteler için bir kampanya başlatalım”

 Halen devam etmekte olan yerel gazetelerin abone sayılarının çok az olduğunu ve gün geçtikçe düşmeye devam ettiğini ifade eden Geçmiş, “Gelirleri sadece resmi reklam gelirlerinden geliyor. Bununla da yaşanılması mümkün değil. Ayrıca 6 tane sigortalı eleman çalıştırma zorunluluğu var. Çalışan emekçilerde çok düşük bir ücretle çalışıyorlar. Sorunlarınız çok yoğun. Sorunlarınıza kalıcı çözümler getirilmesi gerekiyor ama İl Genel Meclisi’nin kararlarının yayınlanmasını çok sıcak bakmıyorum. Çünkü kararlarımız bazen bilgilendirme oluyor. Edirne’de çıkan tüm gazetelere aboneyiz. Gazetelerin abonelik sayısını arttırmamız lazım. Her Meclis üyemiz bir yerel gazeteye abone olsun. Böyle bir katkı olabilir. Bununla ilgili bir çağrı yapalım. Edirne halkının da yereldeki gelişen haberleri inceleme ve bunlardan bilgi alma adına abonelik sayısını arttırması gerekir. Bunun için bir kampanya başlatalım.” Dedi.

Burcu Temel

 

Bu haber (514) defa okundu.

Dış Ticaret Okulu Keşan’da Başlıyor!          

1 ALTIN, 2 GÜMÜŞ, 1 BRONZ

ZABITA, ÖĞRENCİ SERVİSLERİNİ DENETLİYOR

"Doktor adayları" beyaz önlüklerini törenle giydi

TÜRKİYE İKİNCİSİ OKULA BİLİŞİM ATÖLYESİ
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Birlik ve Beraberliğin Önemi
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Konserveler ölümcül olabilir

Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

 Dikkat fırtına uyarısı

MESLEĞİNİ GELECEĞE TAŞIMAK İSTİYOR

EŞKİNA MUCİZESİ

“Dönüşü olan kurslar açmayı planlıyoruz”

Yörük ailesinden istihdama katkı

Engelli kızın gelinlik hayali gerçek oldu

Velilerinden protesto eylemi

Pilavcı Faruk'un "emektar" destekli hayat mücadelesi

Hayırlı Olsun Ziyareti

“Büyük Komploya Geldim”

Vatandaşlar Ölüm Kavşağına Çözüm Bekliyor

Pomak Bayramı coşku dolu geçiyor

“DOĞAL, BİTKİSEL, ORGANİK GİBİ KELİMELERE KANMAYIN”

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir