EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 21 Ağustos 2019 Çarşamba, 06:00
Metruk binalar yıkılıyor
Edirne’de en fazla metruk bina bulunan mahalleler arasında yer alan Sabuni Mahallesi, yıkılmaya yüz tutmuş, kötü görünüm oluşturan ve kirlilik yaratan bu metruk binalardan kurtulmaya başladı. Bölgede metruk evi bulunanların yıkım işlemlerine başlaması diğer ev sahiplerine de örnek oluyor.

Sabuni Mahallesi Muhtarı Aykut Yaman, mahallede bulunan metruk binaların sahipleriyle yaptıkları görüşmeler sonucunda yıkım işlemlerini başlattıklarının müjdesini verdi.

Metruk bina sahiplerinin bazıları temizlenen alanı otopark olarak değerlendirecek, bazıları ise düz arazi şeklinde bırakacak.

Muhtar Aykut Yaman, yapılan görüşme ve çalışmalar sonucunda Sabuni Mahallesi’nin de diğer mahalleler gibi güzel bir görünüme kavuşacağını belirtti.

 Amaçlarınınmahalleyi madde bağımlılarından, sivrisineklerden, yılanlardan kurtarmak ve temiz bir görünüme kavuşturmak olduğunu söyleyen Muhtar Yaman; “Bu kapsamda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Metruk bina sahiplerine ulaşıp görüşmeler yapıyoruz. Bunların dilekçe vermelerini talep ediyoruz. Ve mahallemizi temiz bir görünüme kavuşturmak için kendilerini bu metruk binalarını yıkıp güzel bir şekilde değerlendirmeleri için ikna ediyoruz. Bu sayede ulaşamadığımız ev sahipleri de diğerlerinden örnek alarak kendileri geliyor” dedi.

“Metruk binalar tehlike saçıyor”

İç İşleri Bakanlığı’nın metruk binaların yıkımı ile ilgili verdiği genelge, güç, kuvvetle ve yetkiyle metruk ev sahiplerini bilgilendirdiklerini söyleyen Muhtar Yaman, “bu binalar yıkılması gerekir diyoruz,  çünkü insan güvenliğini ve sağlığı açısından tehlike saçıyor. Emniyet amirlerimiz, belediyemiz veTREDAŞekiplerinin yardımı ile Fil yokuşumuz temizlendi.Atatürk Orta Okulu’nun karşısındaki metruk yer tel örgü ile kapatıldı.Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile diyalog haline girdik, milli eğitim lojmanlarının oradaki yerlerin temizlenmesi için kendilerinden söz aldık. Çalışmalarımız devam ediyor” açıklamasına yer verdi.

“Metruk binanın yerini otopark alacak”

Metruk evlerden birisinin sahibinin yıkım kararı alması üzerine çalışmalara başlandığını söyleyen Yaman; “Mahallemizdeki en son metruk yerin yıkımı için sahipleri karar vermiş, orayı yıkıp otopark yapma kararı almışlar.Bizde mutlu olduk. Mutlu olmamızın tek nedeni mahallemize çeki düzen geliyor ve temiz bir görünüm oluşuyor” dedi.

“4 ay içerisinde olumlu dönüşler aldık”

 Metruk evlerinyıkımı için ulaştıklarının şaşkınlık içinde kimsenin aramadığını, bilgilerinin olmadığını söylediklerini iddia eden Yaman; “metruk evler bazılarına miras olduğu için yıkım kararı süreç alıyor.Aslındamahallemizde herkes kendi kapısının önünü temizlerse Edirne’miz daha güzel olacak. Mahallede ki bir ampulü değiştirmek için belediyeyi bekleyen esnaftan ben ne beklerim? Bizim esnafımızda birlik beraberlik yok. Her şeyi kurumlardan bekliyoruz. Biz bu konularda kurumlara yardımcı olmamız gerekiyor” dedi.

“Mahallemizde arabadan geçilmiyor”

Sabuni Mahallesi’nin çarşıya yakın olduğu için yerli ve yabancı birçok kişinin uğrak noktası olduğunu söyleyen Yaman, otopark sorunundan en çok etkilenen mahalle olduklarını söyledi.

“İlk yarım saat ücretsiz olsun”

Haziran ayında Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt,Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik’in katılımıyla yaptıkları toplantıda otopark sorununu dile getirdiklerini belirten Yaman, “Otoparklarla bir anlaşma yapılsın, giriş çıkışlarda ilk yarım saat ücretsiz olsun yada ucuz olsun istedik.Çünkü yarım saatten az kalacak insanlar çoğunlukta olduğu için, otopark ücreti de pahalı olduğu için araç sürücüleri bu ara sokaklara kaçıyor.Bu da bizi etkiliyor. Aynı Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki otopark modelinde ki gibi yarım saat ücretsiz, en kötü 20 dakika olsun.Eczaneye giden var, ekmek almakiçin giden var, evrak teslim etmeye giden var. Bunlar içinde biz talepte bulunduk. 20 dakika ücret ödememek için vatandaşlar ara sokaklara araç bırakıyor” şeklinde açıklamada bulundu.

Özlem Ceylan

 

 

 

Bu haber (784) defa okundu.

Destek Ödemeleri Yüzde 50 Arttırıldı

Eğitim Zihni Özgürleştiriyor

‘Melek Anne’ hizmete girdi  

‘Benim Gözümden, Benim Şehrim’ sergisi açıldı

Burs-Eğitim toplantısı düzenlendi
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Halis Gürselam
HOCAM AYIP OLUYOR AMA…
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Silahla yaralanan 2 kişi hastaneye kaldırıldı

Başkan İba köy ziyaretlerine devam ediyor

Meriç Köprüsü'nden geçerken yakalandılar

Otomobil sitenin bahçesine devrildi

İlk müdahaleyi mahalle sakinleri yaptı

Kadın muhtardan birlik, beraberlik ve dayanışma eğlencesi

Kazan Köprüsü,geleceğe aktarılıyor. 

Su sayaçlarını çalan şüpheli tutuklandı

Hayırlı olsun ziyaretinde bulundular

Kırklareli Üniversitesi ev sahipliği yapıyor

26 Şüpheli hakkında işlem yapıldı.

‘ZİMMET’ İDDİALARINA CEVAP VERDİ

Tırla çarpışan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti. 

Vakıflar haftasına ‘İndirim Günleri’ önerisi

MOR VE ZERDEÇALLI EKMEĞİ SEVDİK

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir