EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 07 Ağustos 2019 Çarşamba, 02:32
Meclisin 50 milyon liralık bütçesi kaldı
Edirne İl Genel Meclisi Ağustos Ayı toplantılarının dördüncü birleşimi gerçekleştirildi. Dördüncü birleşimde Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nun İl Özel İdaresinin Gelirleri raporu ile Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu’nun Edirne İl Özel İdaresinin kardeş şehirler hakkındaki raporu görüşüldü. Plan ve Bütçe Komisyonu raporuna göre, toplam bütçe geliri 74 milyon 372 bin 210 lira 30 kuruş

Toplam Bütçe 74 milyon 372 bin 210 lira 30 kuruş

Edirne İl Genel Meclisi Ağustos ayı Toplantısının dördüncü birleşimi Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş başkanlığında gerçekleştirildi. Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Şenol Kılıç’ın 2019 bütçe gelirlerinin ekonomik sınıflandırmasına (6 aylık) ilişkin İl Genel Meclisi’ne rapor sundu.

Rapora göre İl Özel İdaresi’nin öz gelirleri toplamı, 46 milyon 902 bin 737 lira 42 kuruş,  bakanlık ödenekleri toplamı, 27 milyon 469 bin 472 lira 88 kuruş olmak üzere toplam ödenekler 74 milyon 372 bin 210 lira 30 kuruş olduğu belirtildi.

Ödeneklerin ayrıntılarında ise şu kalemler yer aldı: “Vergi gelirleri, 254 bin 747 lira 17 kuruş, teşebbüs ve mülkiyet gelirleri, 615 bin 473 lira 15 kuruş, alınan bağış ve yardımlar ile özel gelirler, 27 milyon 469 bin 472 lira 88 kuruş, bakanlıklardan gelen ödenek diğer gelirler, 46 milyon 032 bin 517 lira 10 kuruş ve toplam 74 milyon 372 bin 210 lira 30 kuruştur” denildi.

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Şenol Kılıç, İl Özel İdaresi’nin 30 Haziran 2019 tarihi itibariyle özel idare kaynakları finans düzeyinde gelirleri, geçen yıldan devreden ödenek 8 milyon 789 bin 995 lira 13 kuruş, bütçe ile verilen ödenek, 88 milyon Türk lirası, ek ve olağanüstü verilen ödenek 10 milyon 110 bin 835 lira 60 kuruş, bütçe ödeneği toplamı 106 milyon 900 bin 830 lira 73 kuruş olduğu bilgisini verdi. Komisyonu Başkanı Kılıç’ın meclis üyeleriyle paylaştığı rapora göre tüm gelirlerin 6 aylık toplamı 186 milyon 217 bin 767 lira 31 kuruş olarak gerçekleşti.

İl Özel İdaresinin 30 Haziran 2019 tarihi itibariyle özel idare kaynakları finans düzeyinde giderleri ise toplam 135 milyon 878 bin 514 lira78 kuruş oldu. Buna göre İl Özel İdaresinin 6 aylık gelirleri 186 milyon 217 bin 767 lira 31 kuruş, giderleri de 135 milyon 878 bin 514 lira78 kuruş olarak gerçekleşti. Kalan ödenek ise 50 milyon 339 bin 252 lira 53 kuruş oldu.

“Ödenek Sıkıntımız Yok”

Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş; “Ödenek sıkıntımız yok. Para bankada durmaz önemli olan yatırımların ve halkın sorunlarını gidermektir. Projeleri vatandaşların hizmetine açıp bir an önce gün ışığına çıkarmamız gerekiyor. Yeni projeler, yeni ihtiyaçlar bulalım ve buna gerekli kaynakları sağlayalım. Meclis ve Valimizle uyum içerisinde çalışıyoruz. Para bankada durmaz önemli olan yatırımların ve halkın sorunlarını gidermektir.” İfadelerini kullandı.

“Kardeş Şehir Protokolü”

Edirne İl Genel Meclisi Ağustos ayı toplantısının dördüncü birleşimi Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Önder Cin’in Edirne İl Özel İdaresinin Kardeş Şehirlerine ilişkin il genel meclisine sunduğu raporda; Edirne’nin tarih ve kültürel zenginliklerinin tanıtımı ve bölgesel işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla şehirlerarasında kardeş şehir protokolü imzalandı.  

Konu hakkında komisyonumuzca yapılan araştırma ve incelemeler neticesinde, Bulgaristan-Türkiye bölgesinde çevrenin korunması için ortak sınır ötesi girişimler projesi kapsamında 21 Mart 2017 tarihinde başlayan proje 20 Haziran 2018 tarihinde sona erdi. Projenin ortağı Edirne İl Özel İdaresi projenin ikinci ortağı Bulgaristan’ın Aytos Belediyesi’dir. Projenin bütçesi, 357 bin 732 Euro 85 cent oldu. Bütçenin Edirne İl Özel İdaresi, 175 bin 763 Euro 22 cent yüzde 49,1, Aytos Belediyesi 181 bin 969 Euro 63 cent yüzde 50,9 tarafından kullanıldı.

Projenin toplam bütçesinin yüzde 85’i Avrupa Birliği tarafından, geriye kalan yüzde 15’in 7,5’i Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı, yüzde 7,5’, Bulgaristan Hükümeti tarafından karşılandı.

“Kamu Farkındalığı Yaratmak”

Projenin amacı “Sınır Ötesi Bölgesinde Doğanın Korunması için İşbirliği Girişimlerini Geliştirmek” atıkların ayrı ayrı toplanmasına teşvik etmek, sınır ötesi bölgesinde çevrenin korunması için kamu farkındalığını arttırmak olarak belirlendi.

Proje kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler; tanıtım kampanyası ve görünürlük, yüklenicinin belirlenmesi ve geri dönüşüm kutularının tedariği, yüklenicinin belirlenmesi ve yeşil atık toplama ekipmanlarının tedariği, yeşil atıkların toplanması için Aytos Belediyesi işçilerinin eğitimi, Edirne’de 2 günlük Workshop, Edirne merkez ve 8 ilçesinde atıkların toplanması için bilinçlendirme kampanyası yapıldı. Final oturumunda Bulgaristan Aytos’da “Haydi Hep Birlikte Şehrimizi Temizleyelim” etkinliği gerçekleştirildi.

Proje idari değerlendirme aşamasını geçti, teknik değerlendirme sonucunu bekleniyor. Sunulan Bütçe, 380 bin Euro olup, kesin bütçenin ekipmanlardan sonra projenin Bulgaristan-program yönetim makamıyla yapılacak kesin bütçe görüşmeleri sonrasında belirlenecek.

“3 Adet Çöp Toplama Aracı İlçelere Verilecek”

Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş;  “Arkadaşlar bu proje kapsamında en büyük sıkıntımız çöp toplama araçlarımızın bulunmayışıdır. 3 adet çöp toplama aracı gelecektir bu araçlar geldikten sonra ihtiyacı olan ilçelere verilecektir. Projemiz değerlendirmeden çıktı, imza işi kaldı. 2020 yılında büyük projeler veren iller arasında Edirne’de olacak” Dedi.

Ogün Kurkan

Bu haber (575) defa okundu.

"Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 19 yaşına ulaştık"

İba, İl Başkanları toplantısına katıldı

Teknolojiye direnen süpürgeciler yeni sezona başladı

"İbrice" dalış turizminin yıldızı olmaya devam edecek

Edirne'nin yerel müziği "Kulaktan Kulağa" aktarılacak
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
'O Tokat Sizi Akıllandıracak'
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Habersiz korona denetimine tam not!

Bulgaristan’ın Türkiye sınırında orman yangını çıktı

Edirne’de Korona Önlemleri Arttırıldı

8 saat süreyle kapatılacak!

Başsavcı Karabacak, nikah şahidi oldu

Edirne’ye Fatih Müzesi

Rusya Uluslararası Caspiart Yarışması

Hırsızlık şüphelileri yakalandı

İl Pandemi Kurulu toplantısı yapıldı

 “Karantinaya alınmış bir ilçe ya da köy yok!”

Üyelik Standı Açıldı

Trakyalılar kurallara uyuyor

Kapıkule'de PCR test alanı kuruldu

'Bana Sor' stantlarına vatandaşlar ilgi gösteriyor

AK Parti Heyeti’nden Demokrat Parti’ye ziyaret

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir