EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 18 Temmuz 2019 Perşembe, 23:59
2’inci El Araç Satanlara Kritik Uyarı
Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun’dan ikinci el araç satışı için yetki belgesi almak isteyen işletmelere önemli uyarı geldi. Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren ve 13 Ağustos'ta sona erecek olan 1 yıllık sürenin sonunda yetki belgesi almayanlar ikinci el araç satışı yapamayacak.

Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, 2’inci el taşıt satışında yetki belgesi almak isteyen işletmelere uyarılarda bulunarak; sürenin 13 Ağustos'ta sona ereceğini belirtti. Altun, 2. el taşıt satışında yetki belgesi almak isteyen işletmeleri uyardı.

“143 İşletmeden Sadece 3 Tanesi Yetki Belgesi Aldı”

Yönetmelik kapsamında 2’inci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle uğraşan işletme sahiplerinin 13 Ağustos 2019 tarihine kadar yetki belgesi almaları gerektiğini dile getiren Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, sürenin dolmasına az bir zaman kalmış olmasına rağmen Edirne’de bulunan 143 işletmeden sadece 3 işletmenin yetki belgesi aldığını ifade etti.

“Tüketici Memnuniyetinin Arttırılması Hedeflenmiştir”

Mahmut Altun yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Bilindiği üzere ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi hakkında Kanunun 16’ıcnı maddesinin birinci fıkrası (b) bendine dayanılarak hazırlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının ticareti hakkında yönetmelik 13 Şubat 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanmıştır.  Yönetmelikle birlikte, sektörün yasal alt yapıya kavuşturulması, haksız rekabetin ve kayıt dışı faaliyetlerin önlenmesi, nitelikli insan kaynağı yaratılması, ikinci el motorlu kara taşıtları ticaretinin güvenli bir ortamda yapılması, mesleğe itibar kazandırılması ve meslek gruplarına duyulan güvenin arttırılması ile hizmet kalitesi ve tüketici memnuniyetinin arttırılması hedeflenmiştir.”

“Ekspertiz Raporu Almak Zorunlu”

Yetki belgesinin 13 Mayıs 2018 tarihinden itibaren ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti bilgi sistemi üzerinden işletmelerin bulunduğu yerdeki Ticaret İl Müdürlükleri tarafından verilmeye başlandığını dile getiren Altun, yeni düzenlemeye göre ikinci el araçların satışı için 5 yıl süreli yetki belgesi verileceğini belirtti.

İkinci el araçlar için garanti verileceğini ve araçların satışı öncesinde 8 yaş ve yüz altmış bin kilometre altındaki araçlar için ekspertiz raporu arandığını söyleyen Altun, “Yine araçların satışında taşıt teslim belgesi düzenlenecek ve bu belgede, aracın kilometre bilgileri, boyalı ve değişen parça bilgileri yer alacaktır. İkinci el araç satan oto galeri veya yetki belgeli kuruluşlar, satış tarihinden itibaren 3 ay veya 5 bin kilometre garanti verecek olup garanti kapsamında satılan ikinci el araçların arızaları için en geç 30 iş gününde giderilecektir. Yeni düzenlemeye göre firmalara ikinci el araçların satışı için 5 yıl süreli yetki belgesi verilecektir.” Dedi.

Yetki Belgesi Alabilmek İçin Şartlar Bulunuyor

Yetki belgesi almak için mesleki yeterlilik belgesine sahip olmanın aranan şartlarda ilk sırada olduğunu belirten Altun, “Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na veya Sanayi ve Ticaret Odası’na kayıtlı olmak, gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olmak ve devletin güvenliğiyle anayasal düzene karşı suç işlememiş olmak gibi şartlar belirlenmiştir.” Açıklamalarında bulundu.

“En Az Lise Mezunu Olması Gerekecek”

13 Ağustos tarihinden itibaren ikinci el araç satışı faaliyetinde bulunmak isteyen işletmeciler için lise mezunu zorunluluğu getirildiğini ifade eden Altun, "13 Ağustos tarihinden sonra ikinci el araç satışı faaliyetinde bulunmak isteyen işletmecilerin en az lise mezunu olması şartını sağlaması zorunludur" şeklinde konuştu.

Barış Karapaça

Bu haber (656) defa okundu.

Turistler Emzirme Kabinlerine ilgi gösteriyor

AK Parti’den 18’inci yaşa özel davet

Yılda 20 Kilo Üretiliyor, Kilosu 20 Bin Liradan Satılıyor

Umumi Tuvaletlerin İhalesi Gerçekleştirildi

Okul servisi ile göçmen kaçakçılığı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Birlik ve Beraberliğin Önemi
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Yıllar Sonra Aynı Korku

Köy kahvehanesini anne kız işletiyor

Emekli Bekçi, Kızını Türk Bayrağı ile uğurluyor

İçleri ısıtan Tarhana, Cep Yakıyor

Engelli ve Yaşlılara Kolaylık Sağlayacak

5 ayda 30 kilo verdi, dünya şampiyonu oldu

İkinci el araç satışı yapanlara müjde

Restorasyon Çalışmalarında Sona Yaklaşıldı

6 kişi yaralandı

İlk kez uygulanan sistem gurbetçileri memnun etti

Temizlik devam ediyor

Metruk binalar yıkılıyor

Yemekleri ve güvenliği ile anılıyor

Emekli doktor dil öğrenmek için üniversite sıralarında 

Anne ve babasıyla "okul arkadaşı" oldu

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir