EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 18 Temmuz 2019 Perşembe, 23:59
2’inci El Araç Satanlara Kritik Uyarı
Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun’dan ikinci el araç satışı için yetki belgesi almak isteyen işletmelere önemli uyarı geldi. Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren ve 13 Ağustos'ta sona erecek olan 1 yıllık sürenin sonunda yetki belgesi almayanlar ikinci el araç satışı yapamayacak.

Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, 2’inci el taşıt satışında yetki belgesi almak isteyen işletmelere uyarılarda bulunarak; sürenin 13 Ağustos'ta sona ereceğini belirtti. Altun, 2. el taşıt satışında yetki belgesi almak isteyen işletmeleri uyardı.

“143 İşletmeden Sadece 3 Tanesi Yetki Belgesi Aldı”

Yönetmelik kapsamında 2’inci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle uğraşan işletme sahiplerinin 13 Ağustos 2019 tarihine kadar yetki belgesi almaları gerektiğini dile getiren Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, sürenin dolmasına az bir zaman kalmış olmasına rağmen Edirne’de bulunan 143 işletmeden sadece 3 işletmenin yetki belgesi aldığını ifade etti.

“Tüketici Memnuniyetinin Arttırılması Hedeflenmiştir”

Mahmut Altun yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Bilindiği üzere ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi hakkında Kanunun 16’ıcnı maddesinin birinci fıkrası (b) bendine dayanılarak hazırlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının ticareti hakkında yönetmelik 13 Şubat 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanmıştır.  Yönetmelikle birlikte, sektörün yasal alt yapıya kavuşturulması, haksız rekabetin ve kayıt dışı faaliyetlerin önlenmesi, nitelikli insan kaynağı yaratılması, ikinci el motorlu kara taşıtları ticaretinin güvenli bir ortamda yapılması, mesleğe itibar kazandırılması ve meslek gruplarına duyulan güvenin arttırılması ile hizmet kalitesi ve tüketici memnuniyetinin arttırılması hedeflenmiştir.”

“Ekspertiz Raporu Almak Zorunlu”

Yetki belgesinin 13 Mayıs 2018 tarihinden itibaren ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti bilgi sistemi üzerinden işletmelerin bulunduğu yerdeki Ticaret İl Müdürlükleri tarafından verilmeye başlandığını dile getiren Altun, yeni düzenlemeye göre ikinci el araçların satışı için 5 yıl süreli yetki belgesi verileceğini belirtti.

İkinci el araçlar için garanti verileceğini ve araçların satışı öncesinde 8 yaş ve yüz altmış bin kilometre altındaki araçlar için ekspertiz raporu arandığını söyleyen Altun, “Yine araçların satışında taşıt teslim belgesi düzenlenecek ve bu belgede, aracın kilometre bilgileri, boyalı ve değişen parça bilgileri yer alacaktır. İkinci el araç satan oto galeri veya yetki belgeli kuruluşlar, satış tarihinden itibaren 3 ay veya 5 bin kilometre garanti verecek olup garanti kapsamında satılan ikinci el araçların arızaları için en geç 30 iş gününde giderilecektir. Yeni düzenlemeye göre firmalara ikinci el araçların satışı için 5 yıl süreli yetki belgesi verilecektir.” Dedi.

Yetki Belgesi Alabilmek İçin Şartlar Bulunuyor

Yetki belgesi almak için mesleki yeterlilik belgesine sahip olmanın aranan şartlarda ilk sırada olduğunu belirten Altun, “Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na veya Sanayi ve Ticaret Odası’na kayıtlı olmak, gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olmak ve devletin güvenliğiyle anayasal düzene karşı suç işlememiş olmak gibi şartlar belirlenmiştir.” Açıklamalarında bulundu.

“En Az Lise Mezunu Olması Gerekecek”

13 Ağustos tarihinden itibaren ikinci el araç satışı faaliyetinde bulunmak isteyen işletmeciler için lise mezunu zorunluluğu getirildiğini ifade eden Altun, "13 Ağustos tarihinden sonra ikinci el araç satışı faaliyetinde bulunmak isteyen işletmecilerin en az lise mezunu olması şartını sağlaması zorunludur" şeklinde konuştu.

Barış Karapaça

Bu haber (745) defa okundu.

"Yardım Koordinasyon Masası" oluşturuldu

21 piton ele geçirildi

Depremzedelere yardım kampanyası sürüyor

“Her türlü yardım ve desteğe hazırız”

“İhtiyaç olursa yardıma hazırız”
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Halis Gürselam
HOCAM AYIP OLUYOR AMA…
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
HEYKELİN DA VİNCİ’Sİ
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirne buz tuttu

İba ve Aksal esnafları dinledi

Son 90 Yılın En Kurak Edirne’si

Bıçaklı kavgada baba ve oğlu öldü

Hayallerine KOSGEB’le kavuştu

patlayan televizyon yangın çıkardı

Edirneli şekerlemecinin "Baba Fingo" ezmesi tescillendi

Kayıp kişinin cesedi nehirde bulundu

Kırklarelispor,çeyrek finale yükseldi

Edirne’de korkulacak ve endişe edilecek bir durum yok

Deprem bölgesine destek ekip gönderildi

Mahalle sakinleri sağlık taramasından geçti

4 bin 950 dekar tarım arazisine hayat verecek

" Kucaklaşma ve öpüşmeden uzak durmalıyız"

Şentop;"Risk oluşturacağını düşünenler varsa, yanılıyorlar"

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir