EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 17 Temmuz 2019 Çarşamba, 23:59
 Kadınlar ev ekonomisine katkı sağlayacak
Edirne Belediyesi Kadın Emek Evi hizmete açıldı. Geçtiğimiz ay resmi açılışı gerçekleştirilen el emeği göz nuru ürünlerin sergilendiği Kadın Emek Evinde ev hanımları yaptıkları ürünlerin satışını yaparak ev ekonomilerine katkı sağlayacak.

Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Özlem Takındı, Edirne Belediyesi Kadın Emek Evi adı altında açtıkları yeri ev eksenli çalışan kadınlara satış yeri olarak düzenlediklerini belirterek, ev hanımlarının ilgisinin büyük olduğunu ve satışlarını yapmaya başladıklarını söyledi.

“Haftanın 7 günü açık olacak”

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü kadınlar arasında kura çekimi yaptıklarını söyleyen Takındı; “yaklaşık 30 kişi başvurdu ilk etapta içeride 30 kişilik masa olduğu için tüm başvuruları kabul ettik. Başvurular sırasında kadınlarımıza hangi günlerde gelebilirsiniz diye sorduk. Çünkü burası haftanın 7 günü açık olacak. Belirli günler veren kadınlarımıza da boş kalan masaların değerlendirilmesi için yedekte olan kadınlarımız o boş günlerde geliyor. Böylelikle herkes için bir yer ayrılmış ve satış yapılabilmiş oluyorlar. Herhangi bir haksızlık olmaması için böyle bir çözüme gittik” ifadelerine yer verdi.

“İsteyenler başvurabilir”

Başvuruların devam ettiğini dile getiren Takındı, evde yaptığı ürünlerin satışını yapmak ve ekonomilerine katkı sağlamak isteyen kadınların Edirne Belediyesi Kadın Emek Evi’ne başvurmaları gerektiğini söyledi.

“Kurumları ziyaret edeceğiz”

Birlikten güç doğduğunu söyleyen Takındı, “ne kadar kalabalık olur el ele verirsek o kadar verimli oluruz. Haftanın 7 günü açığız, sabah geliş ve akşam gidiş saatlerimiz biraz esnek zamana göre değişiklik gösterebilir. Örneğin yazın hava daha geç karardığı için 8–9 gibi çıkılırken bu saatler kışın biraz daha geri çekilebilir. Burada kadınlarımız için birer dolap yaptırdık, masaları, masa örtüleri temin ettik. Kadınlarımız artık aktif halde satışa başladılar. Onlarda çok heyecanlı çok mutlular böyle bir fırsatları olduğu için. Buradaki arkadaşlardan bir ekip oluşturacağız, Esnaf Sanatkârlar Odasına, Ticaret Sanayi Odasına, çeşitli tur şirketlerine gideceğiz ve biz buradayız diyeceğiz. Yolun çok başındayız ve zamanla çok güzel işler başaracağız” dedi.

“Suya bir taş attık, halkalar gitgide genişliyor

Kış mevsimi açısından düşünülünce kadınlar tarafından kapalı yerde satış yapmanın olumlu karşılandığını belirten Takındı; “Yazın bir şekilde geçiyor fakat işin sürekliliği olması için kışında devam etmesi açısından güzel bir yer oldu burası bizim için. Çilingirler caddesinin orada emek pazarı var ilk başta oradaki kadınlarımıza teklifi götürmüştük fakat onlar açık alanda satış yapmak istediklerini ve memnun olduklarını dile getirdiler. Sonrasında biz burası için ilanda bulunduk. Kent konseyi kadın meclisine haber verdik, etraftaki tanıdığımız bildiğimiz yerlere haber verdik, kurs merkezlerimiz var Özgecan ve Zübeyde Hanım. Oradaki kadınlarımızla irtibata geçtik. Biz suya bir taş attık, halkalar gitgide genişliyor diyebiliriz” şeklinde konuştu.

Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Özlem Takındı, ilerleyen zamanlarda yerli ve yabancı turistlerin bu noktaya daha kolay ulaşabilmesi amacıyla yön tabelaları koymayı düşündüklerini belirtti.

“Çeşitli kurslar da açacağız”

Burada sadece satış değil, kişisel gelişim kursları da açacaklarını söyleyen Takındı; “satış yapan kadınlarımızın internet üzerinden de satış yapabilmeleri için onlara destek olmak adına mobil fotoğrafçılık, finansal eğitimler, bütçelerini ayarlayabilmeleri için gerekli eğitimler, en önemlisi yurt dışından biliyorsunuz ki oldukça misafir ağırlıyoruz onlar için dil kursları açmak istiyoruz” dedi.

“Hayalimiz gerçeğe dönüştü”

Seramik ürünler yapıp satan Müslüme-Cemile Ülger kardeşler, “Bu kadın merkezini duyunca çok sevindik ve hemen arayıp irtibata geçtik. Hayalimiz olan bir şeydi. Bunu burada Edirne Belediyesi sayesinde hayata geçirmiş olduk. Bizim için gurur verici bir durum oldu. Katkısı geçenlere teşekkür ediyoruz. Kupalar, kahve fincanları ve sanatsal ürünlerimiz var. Standımızı açtık mutluyuz ve müşterilerimizi bekliyoruz” açıklamasına yer verdi.

“Kendimize olan güvenimiz arttı”

El emeği göz nuru ürünlerin satışını yapan Müberra Pomakoğlu ise,  “öncelikle buranın açılmasında emeği geçen tüm yetkililere teşekkür ediyorum. Edirne Belediyesi kadınların elinden tuttu. Kendimize böyle bir iş yeri açmaya kalksak hem belgeler hazırlamamız gerekecekti, hem de oldukça masraflı olacaktı. Edirne Belediyesi bize kadın kimliğimiz ile evde kendi ürettiklerinizi getirin işte Edirne’nin en güzel yerinde Selimiye’nin gölgesinde Fatih Sultan Mehmet Heykeli’nin arkasında bize böyle bir imkân sundular. Kendi paramızı kendimiz kazanmamız açısından ve moral açısından kendimizi çok iyi hissetmemize yardımcı oldular. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kendi yaptığımız yöresel ürünler ile hem Edirne’yi tanıtmış oluyoruz hem de ev ekonomimize katkı sağlıyoruz” dedi.

Edirne Belediyesi Kadın Emek Evi haftanın 7 günü açık olacak.

Özlem Ceylan

Bu haber (776) defa okundu.

"Yardım Koordinasyon Masası" oluşturuldu

21 piton ele geçirildi

Depremzedelere yardım kampanyası sürüyor

“Her türlü yardım ve desteğe hazırız”

“İhtiyaç olursa yardıma hazırız”
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Halis Gürselam
HOCAM AYIP OLUYOR AMA…
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
HEYKELİN DA VİNCİ’Sİ
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirne buz tuttu

İba ve Aksal esnafları dinledi

Son 90 Yılın En Kurak Edirne’si

Bıçaklı kavgada baba ve oğlu öldü

Hayallerine KOSGEB’le kavuştu

patlayan televizyon yangın çıkardı

Edirneli şekerlemecinin "Baba Fingo" ezmesi tescillendi

Kayıp kişinin cesedi nehirde bulundu

Kırklarelispor,çeyrek finale yükseldi

Edirne’de korkulacak ve endişe edilecek bir durum yok

Deprem bölgesine destek ekip gönderildi

Mahalle sakinleri sağlık taramasından geçti

4 bin 950 dekar tarım arazisine hayat verecek

" Kucaklaşma ve öpüşmeden uzak durmalıyız"

Şentop;"Risk oluşturacağını düşünenler varsa, yanılıyorlar"

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir