EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 16 Temmuz 2019 Salı, 15:28
“Amaçları Bu Milletin Varlığını Yıkmaktı”
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla tüm yurtta törenler düzenlendi. Edirne'deki tören Atatürk Anıtı'nda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Edirne Belediye Bandosu tarafından kahramanlık marşları çalındı ve söyledi.Program devam ederken aniden başlayan sağanak yağmura aldırış etmeyen Edirneli vatandaşlar alanı terk etmedi.

Programa Edirne Valisi Ekrem Canalp, Eşi Ayten Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yüksel Erdin, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Jandarma Komutanı Albay Alpaslan Doğan, Başsavcı Fatih Karabacak, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, siyasi parti temsilcileri, kurum ve kuruluşların müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu müzik grubu kahramanlık türküleri konseri verdi ve 15 Temmuz konulu video gösterimi izlendi.

Ardından Kıbrıs gazilerine millî mücadele madalyaları ve yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediye takdimi yapıldı. Ardından Edirne Valisi Ekrem Canalp, günün anlamını belirten konuşma gerçekleştirdi.

“Amaçlarına ulaşamadılar”

Etkinlikte konuşan Edirne Valisi Ekrem Canalp, bu devletin temsil makamı olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni, milletin iradesinin temsil makamı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nive Bu milletin can evlatları olan Özel Harekât Daire Başkanlığı'nıbombalayan darbecilerin amaçlarının bu milletin varlığını yıkmak olduğunu fakat amaçlarına ulaşamadıklarını vurguladı.

“Sağanak yağmur Edirnelileri Engellemedi”

15 Temmuz 2016’da bombalar ve mermilerin milleti bu meydanlardan dağıtmaya yetmediğini vurgulayan Vali Ekrem Canalp, “15 Temmuz 2019’da da gökten yağan sağanak yağmur milletimizi ve Edirnelileri bu meydanlardan dağıtmadığı için yürekten mutluluk ve gurur duyuyorum. İçinde bulunduğumuz bu meydan demokrasi meydanıdır. Çünkü bundan 3 yıl önce Edirneliler bu meydanda demokrasilerine sahip çıktılar. Bu meydan aynı zamanda milli birlik meydanıdır. Bundan 3 yıl önce Edirneliler bu meydanda milli birliklerini, milli ruhlarını ve duruşlarını, milli heyecanlarını çok net bir şekilde gösterdiler” dedi.

“Sıcak çatışma bölgesi hepimize sorunluluk yüklüyor”

Dünya haritasına bakıldığında Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyanın dünyanın kilit noktası olduğunun net bir şekilde görüldüğünü söyleyen Vali Canalp, “Memleketimiz Türkiye kıtaların kesişme, kavşak ve köprü noktasıdır.Tarihin her döneminde bu memleket, bizim vatanımız coğrafi ve stratejik olarak dünyanın en önemli ve en kritik yeri olmuştur. Bu gün de aynı şekilde vatanımız dünyanın en önemli ve en kritik noktasıdır. Geçen 30 yıl için uluslar arası politikada dünyanın çatışma noktalarına bakıldığında göreceğiz ki Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafya tüm sıcak çatışmaların olduğu bölgenin neredeyse tamamıdır. Yanı başımızda bulunan balkanlar, diğer tarafta Kafkasya, yüreğimizdeki Ortadoğu ülkeleri Karadeniz’in kuzeyiTürkiye’nin yaşadığı sıcak çatışma noktalarının kesiştiği bölgelerdir.Böylesine sıcak çatışmaların olduğu bir coğrafyada yaşıyor olmak hepimize büyük bir sorumluluk yüklemektedir” dedi.

“Türk Milleti her zaman güçlü olmak zorundadır”

Türk milletinin bundan dolayı her zaman için disiplinli, çalışkan bir millet olmak zorunda olduğunu söyleyen Vali Canalp, “Türk Milleti her zaman için güçlü bir millet olmak zorundadır. Çünkü içinde yaşadığımız bu coğrafya bizi buna mecbur kılmaktadır” dedi.

“Hedef aldıkları yerler amaçlarını ortaya koyuyor”

Bundan 3 yıl önce memleketin, Devlet içine çöreklenmiş FETÖCÜ bir çetenin darbe teşebbüsüne maruz kaldığını dile getiren Canalp, “Meydanlarımızda insanların üzerine gökten bomba yağdırdılar. Ankara’da hedef aldıkları yerlere baktığımız zaman darbecilerin amacını çok net ortaya koyuyor.Darbeciler bu devletin temsil makamı olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni bombaladılar. Darbeciler bu milletin iradesinin temsil makamı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni bombaladılar. Bu milletin can evlatları olan Özel Harekât Daire Başkanlığı'nı bombaladılar. Bunların amaçları bu milletin varlığını yıkmak, birliğini ve dirliğini bozmaktı.Ama hesaba katmadıkları bir şey vardı. Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile birlikte bu sokakları, bu meydanları dolduran milletimizin ruhuydu. Darbecilerin hesaplayamadıkları şey, asil bir ruh ve cesaretle yoğrulmuş olan etin- kemiğin çiviyi ve demiri ezeceği gerçeğidir. Darbeciler bu milletin yiğitliği ve cesaretini hesaba katamamışlardı.Unuttukları şey, bu milletin ruhu 1071’de ne ise, bugün de aynı ruhla yaşıyor olduğu gerçeği idi” ifadelerine yer verdi.

“Türk milleti vatanını terk etmez”

Darbeciler ve onların uluslar arası uzantılarınınbir gerçeği kaçırdıklarını vurgulayan Canalp,“Türk milleti vatanını terk etmez. Bu millet vatanını savunur, vatanı söz konusu olduğunda gerektiğinde seve seve canını verir. Bizim dirliğimizin kaynağı birliğimizdir. Biz bir olduğumuz zaman çokuz, çok olduğumuz zaman güçlüyüz. Güçlü olduğumuz zaman özgürüz. Allah milletimizi hiçbir zaman özgürlüğünden mahrum bırakmasın. Rabbim bu milletin her zaman için dirlik, bütünlük ve güç içerisinde bıraksın” dedi.

“Milletimizle ve demokrasi ile iç içe olan subaylarımız var”

Türkordusunun subaylarının her zaman için FETÖ’cülerdenayrı olduğunun altını çizen Canalp, “Onların giydiği bu üniforma onları bu ordunun bir mensubu yapmıyor, milletimiz de o FETÖ’cühainleri bizim subaylarımızdan ayırmayı her zaman için çok iyi bilmiştir. Bizler inanıyor ve biliyoruz ki milletimizin basireti ve cesareti kadar ordumuzun içerisindeki kahraman subaylarımızda vefakârdır. Milletimizle ve demokrasi ile iç içe olan subaylarımızdır. O subaylarımızı da saygı ile selamlıyorum. Demokrasi uğruna bu milletin geleceği ve istikbali için canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize uzun ömürler diliyorum. Yağmura rağmen bu meydanları terk etmeyen Edirnelileri de selamlıyorum”diyerek konuşmasını sonlandırdı.

“Sela, merkezi sistemle tüm camilerden duyuldu”

Atatürk Anıtı'ndaki törende Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm'ün duasının ardından Selimiye Camisi'nden sela verildi.Tüm Türkiye'de eş zamanlı okunan sela, merkezi sistemle tüm camilerden duyuldu.Selaların ardından tören sona erdi.

Özlem Ceylan/Ogün Kurkan

Bu haber (452) defa okundu.

Destek Ödemeleri Yüzde 50 Arttırıldı

Eğitim Zihni Özgürleştiriyor

‘Melek Anne’ hizmete girdi  

‘Benim Gözümden, Benim Şehrim’ sergisi açıldı

Burs-Eğitim toplantısı düzenlendi
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Halis Gürselam
HOCAM AYIP OLUYOR AMA…
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Silahla yaralanan 2 kişi hastaneye kaldırıldı

Başkan İba köy ziyaretlerine devam ediyor

Meriç Köprüsü'nden geçerken yakalandılar

Otomobil sitenin bahçesine devrildi

İlk müdahaleyi mahalle sakinleri yaptı

Kadın muhtardan birlik, beraberlik ve dayanışma eğlencesi

Kazan Köprüsü,geleceğe aktarılıyor. 

Su sayaçlarını çalan şüpheli tutuklandı

Hayırlı olsun ziyaretinde bulundular

Kırklareli Üniversitesi ev sahipliği yapıyor

26 Şüpheli hakkında işlem yapıldı.

‘ZİMMET’ İDDİALARINA CEVAP VERDİ

Tırla çarpışan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti. 

Vakıflar haftasına ‘İndirim Günleri’ önerisi

MOR VE ZERDEÇALLI EKMEĞİ SEVDİK

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir