EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 15 Temmuz 2019 Pazartesi, 07:52
Haklarınızı Biliyor Musunuz?
Edirne Tüketici Hakları Derneği vatandaşların haklarını öğrenmeleri ve haksızlığa uğradığını düşündüklerinde şikâyetçi olmaları gerektiğini belirtti.

Edirne Tüketici Hakları Derneği vatandaşların haklarını öğrenmeleri ve haksızlığa uğradığını düşündüklerinde şikâyetçi olmaları gerektiğini belirtti. Edirne Tüketici Hakları Derneği Başkanı Murat Kocabaş; “Her kesimden insanın sorunlarını çözüme kavuşturmak için uğraşıyoruz. Çocuk, genç, yaşlı fark etmeksizin büyük bir titizlikle değerlendirmelerimizi yapıyoruz.” Dedi.

Şikâyetler 1 Ay İçerisinde Değerlendiriliyor

Tüketici şikâyetlerinin süreci hakkında açıklamalarda bulunan Kocabaş; “Şikâyetleri gerekli bilgiler ile İl Ticaret Müdürlüğü bünyesinde bulunan Tüketici Hakem Heyeti’ne yönlendiriyoruz. Tüketici Hakları Hakem Heyeti İl Ticaret Müdürü Mahmut Altun, Edirne Barosu temsilcisi, Belediye temsilcisi, Tüketici derneği başkanı, esnaf ve Sanatkârlar odası temsilcisi olmak üzere toplamda 5 kişiden oluşuyor. Değerlendirme işlemi gerekli belgeler tamamlandıktan sonra savunma yapması için şikâyet edilen işletmeye bildiriliyor. Resmi yazı yazıldıktan sonra 1 ay süresi olan işletme savunmasını yapıyor. Hakem heyetinin aldığı karar sonucunda da gerekli işlemler faaliyete geçiriliyor. İşletme kendisinde bir hata olmadığını belirtir ise konu komisyona taşınıyor ve orada değerlendirilmeye alınıyor. Eğer bizim komisyonumuzca değerlendirilemeyecek bir durumsa, teknolojik açıdan bizim değerlendirmelerimiz tam anlamıyla başarılı olamayacaksa bilirkişi raporuna bakarak komisyonumuz gerekli kararı alıyor.” Dedi.

Biz yol göstericiyiz

Şikâyetlerin iki taraf içinde makul olması için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Edirne Tüketici Hakları Derneği Başkanı Murat Kocabaş;“ Şikâyetler İl Ticaret Müdürlüğünde bulunan tüketici hakem heyetine direk başvuru ile yapılmalıdır. Heyetten hazırlanan dilekçeler yanı sıra vatandaşlarBİMER üzerinden de şikâyetlerini yapabilirler. Tüketici Hakları Derneği bir yol göstericidir. Yaptırımlardan çok vatandaşın zararının karşılanması ve iki taraf içinde makul bir yol bulunmasına yönelik adımlar atıyoruz.” Dedi.

Tüketici Hakları Derneği Uyardı

Vatandaşların dolandırılmasına karşı almaları gereken önlemlerden bahseden Kocabaş hak iddia edebilmek için ise;  “Alışveriş yapılan yerden o eşyaya ait bir fiş ve garanti belgesi mutlaka alınmalıdır. Aksi takdirde ürün hakkına bir hak iddia edilemeyecektir.” Dedi.

İnternet Dolandırıcılığına Dikkat Çekti

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Murat Kocabaş internet üzerinden alışveriş yapanlara bazı önerilerde bulundu. Dernek BaşkanıKocabaş; “İnternet üzerinden alışveriş yapan vatandaşlarımız çok dikkatli olmalıdır. Çünkü yapılacak bir yanlış banka hesaplarında bulunan paraların gitmesine sebebiyet verebilir. İnternetten alışveriş yaparken girdikleri sitelerin güvenilirliğini test etmedirler. Büyük firmaların internet sitelerinden alışveriş yapmaya özen göstersinler. İnternet dolandırıcılığına karşı bilmedikleri yerden alışveriş yapmasınlar.” Dedi.

Ogün Kurkan

Bu haber (623) defa okundu.

"Yardım Koordinasyon Masası" oluşturuldu

21 piton ele geçirildi

Depremzedelere yardım kampanyası sürüyor

“Her türlü yardım ve desteğe hazırız”

“İhtiyaç olursa yardıma hazırız”
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Halis Gürselam
HOCAM AYIP OLUYOR AMA…
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
HEYKELİN DA VİNCİ’Sİ
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirne buz tuttu

İba ve Aksal esnafları dinledi

Bıçaklı kavgada baba ve oğlu öldü

Son 90 Yılın En Kurak Edirne’si

Hayallerine KOSGEB’le kavuştu

patlayan televizyon yangın çıkardı

Edirneli şekerlemecinin "Baba Fingo" ezmesi tescillendi

Kayıp kişinin cesedi nehirde bulundu

Kırklarelispor,çeyrek finale yükseldi

Edirne’de korkulacak ve endişe edilecek bir durum yok

Deprem bölgesine destek ekip gönderildi

Mahalle sakinleri sağlık taramasından geçti

4 bin 950 dekar tarım arazisine hayat verecek

" Kucaklaşma ve öpüşmeden uzak durmalıyız"

Şentop;"Risk oluşturacağını düşünenler varsa, yanılıyorlar"

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir