EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 13 Temmuz 2019 Cumartesi, 07:52
“Bilimsel karma eğitimi önemli buluyoruz”
Cumhuriyet Kadınları Derneği Edirne Şubesi, kurulacağı iddia edilen kadın üniversitelerine karşı basın açıklaması yaptı.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Edirne Şubesi, kurulacağı iddia edilen kadın üniversitelerine karşı basın açıklaması yaptı. Saraçlar Caddesi merkez PTT şubesi önünde düzenlenen basın açıklamasının ardından söz konusu üniversitenin kurulmasına karşı imza kampanyası başlatıldı. Cumhuriyet Kadınları Derneği Edirne Şubesi Başkanı Mine Hepgüllü yaptığı açıklamada; “kadınların her alanda özgür ve eşit bireyler olmasını sağlayacak bilimsel karma eğitimi önemli buluyoruz.”Dedi.

“Bilimsel eğitim gençlerimiz için gereklidir”

Cumhuriyet Kadınları Derneği Edirne Şubesi Başkanı Mine Hepgüllü, 1973 yılında çıkarılan Temel Eğitim Kanunu kapsamında Türk Milli Eğitimi’nin temel ilkelerinin halen yürürlükte olduğunu belirterek; “Bu 14 ilkeden biri "Karma Eğitim”dir. Kız Liseleri, erkek liseleri ülkemizde hizmet vermiştir. Bu liseler karma eğitime geçerken toplumu geliştiren bir ara formül olarak değerlendirilmelidir. Tek cinsiyetli eğitimin sosyalleşmeye, karşı cinsi tanımaya, yaşamıyla ilgili doğru ve gerçekçi kararlar vermeye engel olduğu bilimsel bir gerçektir. Bilimsel eğitim kadınlar ya da erkekler için değil, geleceğimiz olan tüm gençlerimiz için gereklidir.Günümüzde cinsiyetlere dayalı, bir cinsiyetin yapıp diğerinin yapamayacağı meslekler neredeyse tükenmiştir. Teknolojik gelişmeler ile mesleklerin cinsiyeti yok olmuştur” dedi.

“Karma eğitim ile özgür bireyler yetişir”

Cumhuriyet devrimlerinin ışığında karma eğitim ile özgür ve eşit bireyler yetiştirildiğini belirten Mine Hepgüllü; “Atatürk'ün dediği gibi bir toplumun yarısı zincirlerle bağlandığında, diğer yarısının göklere yükselmesi mümkün değildir. Bundan vazgeçmek ve cinsiyete bağlı ayrımlar içeren üniversite eğitimi kabul edilemez.YÖK kadın üniversiteleri için harcayacağı zamanı ve kaynağı, gençlerin barınma, spor ve sanatla buluşma, eğitim ile ilgili yaşanan sorunlar için değerlendirmelidir” dedi.

“Konunun takipçisi olacağız”

Dernek olarak, kadınların her alanda özgür ve eşit bireyler olmasını sağlayacak bilimsel karma eğitimi önemli bulduklarını söyleyen Hepgüllü; “Kadınların aldıkları eğitime uygun olarak üretim sürecinde desteklenmelerini istiyoruz. Bir cinsiyete dayalı üniversite eğitimini çağdışı buluyor, ülkemizin ihtiyaçları ile örtüşmediğini görüyoruz. Cumhuriyetdevrimlerine büyük bir bağlılıkla konuyu izleyeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz” ifadelerine yer verdi.

Dernek üyeleriaçıklamanın ardından kadın üniversitelerinin kurulmaması adına ‘kadın üniversiteler istemiyoruz’adı altında imza kampanyasını başlattı. 12 Temmuz Cuma günü başlayan imza kampanyası 31 Temmuz 2019 Çarşamba gününe kadar Salı ve Cuma günleri haftada iki gün olmak üzere saat 16.00-19.00 saatleri arasında Saraçlar Caddesi PTT önünde toplanmaya devam edecek.

Saraçlar Caddesi’nde düzenlenen imza kampanyasına Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Emekli-Sen, Tüketici Haklarını Koruma Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi merkez ilçe yönetimi ve kadın kolları başkanlığı destek verdi.

Özlem Ceylan

 

 

Bu haber (257) defa okundu.

Turistler Emzirme Kabinlerine ilgi gösteriyor

AK Parti’den 18’inci yaşa özel davet

Yılda 20 Kilo Üretiliyor, Kilosu 20 Bin Liradan Satılıyor

Umumi Tuvaletlerin İhalesi Gerçekleştirildi

Okul servisi ile göçmen kaçakçılığı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Birlik ve Beraberliğin Önemi
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Yıllar Sonra Aynı Korku

Köy kahvehanesini anne kız işletiyor

Emekli Bekçi, Kızını Türk Bayrağı ile uğurluyor

İçleri ısıtan Tarhana, Cep Yakıyor

5 ayda 30 kilo verdi, dünya şampiyonu oldu

Engelli ve Yaşlılara Kolaylık Sağlayacak

Restorasyon Çalışmalarında Sona Yaklaşıldı

İkinci el araç satışı yapanlara müjde

6 kişi yaralandı

İlk kez uygulanan sistem gurbetçileri memnun etti

Temizlik devam ediyor

Metruk binalar yıkılıyor

Yemekleri ve güvenliği ile anılıyor

Emekli doktor dil öğrenmek için üniversite sıralarında 

Anne ve babasıyla "okul arkadaşı" oldu

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir