EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 11 Temmuz 2019 Perşembe, 07:00
“Esnafın umudu gurbetçiler ve komşu ülkelerin vatandaşları”
Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, kentteki festivallerin bitmesi ile birlikte şehrin boş kalması, yurt dışı çıkış harçlarına gelen zamlar ve Tarihi Tunca Köprüsü’nün 3 ay boyunca trafiğe kapatılması konusunda değerlendirmelerde bulundu. EDESOB Başkanı Cingöz; “Edirne boş kaldı. Esnaflar iş yapamaz hale geldi. Esnafın tek umudu gurbetçiler ve Bulgaristan ile Yunanistan’dan gelecek olan müşterilerdir” dedi.

Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, kentteki festivallerin bitmesi ile birlikte şehrin boş kalması, yurt dışı çıkış harçlarına gelen zamlar ve Tarihi Tunca Köprüsü’nün 3 ay boyunca trafiğe kapatılması konusunda değerlendirmelerde bulundu. EDESOB Başkanı Cingöz; “Edirne boş kaldı. Esnaflar iş yapamaz hale geldi. Esnafın tek umudu gurbetçiler ve Bulgaristan ile Yunanistan’dan gelecek olan müşterilerdir” dedi.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, baharın başlangıcıyla kentte düzenlenen festivallerin ardından, Kırkpınar’ın da bittiğini dile getirerek, “bunların yanında askerler terhis oldu, öğrenciler gitti, vatandaşlar yazlıklarına ve tatile gitti. Edirne boş kaldı.Esnaflar iş yapamaz hale geldi. Esnafın tek umudu gurbetçiler ve Bulgaristan ile Yunanistan’dan gelecek olan müşterilerdir” dedi.

“Gurbetçiler kaçırılmamalı”

Gurbetçi sezonunun başladığını söyleyen Cingöz; “Gurbetçiler de Temmuz sonu Ağustos başı gibi geri dönecekler. Ama gurbetçiler Edirne’ye girerken merkeze ne kadar uğrarlar rağbet gösterirler onu bilemeyiz.İnşallah esnaflar açısından gurbetçiler kentimize uğrar ve esnaflar da onları güler yüzlü şekilde karşılar kaliteli ürünler satarsa en azından bir dahaki yıla da uğramaları açısından faydalı olur. Ayrıca gurbetçiler kendileriyle beraber dönüş yapan yakınlarına da Edirne’ye uğramaları için tavsiyede bulunur.Ben Edirne’ye uğrayıp alışveriş yaptım. Memnun kaldım diyerek tavsiyede bulunursa müşteri de artar” açıklamasında bulundu.

Cingöz esnaflara çağrıda bulundu

Edirneli esnaflara çağrıda bulunan Cingöz; “Alışveriş açısından sadece gurbetçiler kaldı. Onlara iyi davranın, kaliteli hizmet verip kaliteli ürün satın ki memnun kalsınlar bir dahaki seneye de sadece kendileri değil, eşine dostuna da tavsiyede bulunsunlar. Ne kadar fazla gurbetçi gelirse esnaflar için de o kadar avantajlı bir dönem olur.  Tatil dönemi olduğu için yabancı müşterilerde de azalma oldu. Ayrıca geçtiğimiz hafta Yunanistan’da seçim yapıldı. Onun da etkisi oldu. Yunanistan’dan Türkiye’ye gelişi ciddi şekilde yavaşlatmıştır” şeklinde konuştu.

“Para yurt dışında değil, kentimizde kalacak”

Yurt dışına çıkış harçlarının 15 lira iken 50 liraya yükselmesi konusunda değerlendirmede bulunan Cingöz; “Bu durum da keyif ve yemek için yurt dışına çıkanları olumsuz yönde etkileyecektir. Paranın yurt dışında değil, kentte kalmasına sebep olacaktır. Yüzde 220 gibi bir artış oranı oldu. Ama ticaret amaçlı gidip gelenleri etkilemez. Çünkü mecbur gitmek zorunda olacaktır” dedi.

“Bir kez kapatılsın uzun yıllar hizmet versin”

Tarihi Tunca Köprüsü’nün trafiğe kapatılması ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Cingöz; “iki köprü arasında esnaflarımız var. O bölge arasında düğün salonları, eğlence mekânları, kafeler, restoranlar, manavlar gibi çeşitli esnaflar var. Bunun yanında üretici var. Üretici de ürününü Edirne merkeze veya şehirlerarası başka bir yere taşıyacaktır. Bu bağlamda sıkıntı oluşacaktır. 3 ay boyunca araç trafiğine kapalı kalacaktır. Köprülerin taşları dökülüyor. Tabii ki bir bakım yapılması şart idi. Ama böyle her yıl belirli zamanlarda kapatılması yerine bir kez kapatılsın ne yapılacaksa yapılsın. Uzun yıllar hizmet versin.Esnaf da bu sıkıntıları yaşamasın. Bana göre doğru olan budur. O bölgedeki esnafların mağdur olmaması açısından geçtiğimiz zamanlarda Sarayiçi’ne kurulan alternatif köprü şimdi burada bir yere kurulabilir” ifadelerine yer verdi.

Özlem Ceylan

Bu haber (304) defa okundu.

EDİRNE’NİN KANAYAN YARASI OTOPARK

KAMU-SEN’DEN MAAŞ ZAMMI AÇIKLAMASI

ORTAK ÇALIŞMA GRUBU İLK TOPLANTISINI YAPTI

Planlı elektrik kesintisi yapılacak!

BELEDİYENİN IPA PROJELERİ YERİNDE İNCELENDİ
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirne’ye yeni bir işletme açıldı

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Personel Alımı Yapacak

Üniversitede Cinsel Taciz İddiası

China Railway Express, Edirne'ye ulaştı

Kayıp öğretmenin cesedi bulundu

Edirne Tapu Ve Kadastro Bölge Müdürlüğü Şoför alımı

“Eksperler için iyi bir kazanç kapısı doğacak”

ATATÜRK BÜSTÜ YAPIYOR VE BOYUYORUZ

Genç avukatlara çifte tören

Trakya Birlik, Süper Lig' yükselme mücadelesi verecek

Balık tutarken boğulan öğretmen toprağa verildi

7’inci yıla özel 7 liseden engelsiz kucaklaşma

10 Bin adet simit dağıtıldı

Mehmetçiğe destek kermesine davet

“PROJE SAROS KÖRFEZİ’NE ZARAR VERİYOR”

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir