EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 10 Temmuz 2019 Çarşamba, 09:33
Emekliler Müjdeyi Bekliyor
Emekli-Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu, Ocak ve Temmuz aylarında emeklilere yapılacak olan zamlar hakkında açıklamalarda bulundu. Emeklilerin ücret zammı hakkında açıklamalarda bulunan Dayıoğlu; “Biz emekliler geçim sıkıntısı içinde yaşamaya mahkûm edilmiş durumdayız. Öyle ki 12 milyonu aşkın emeklinin 5 milyonu ikinci bir işte çalışmakta ya da iş aramaktadır.”Diye konuştu.

“Emekliler Geçim Sıkıntısı Çekiyorlar”

Çoğu emeklinin ikinci bir işte çalıştığını belirten Dayıoğlu; “Biz emekliler geçim sıkıntısı içinde yaşamaya mahkûm edilmiş durumdayız. Öyle ki 12 milyonu aşkın emeklinin 5 milyonu ikinci bir işte çalışmakta ya da iş aramaktadır. Emeklilerin %80'i nitelikli sağlık hizmetinden yararlanamamaktadır. Böylesine baskılanmış bir yaşam sürmekte olan emekliler, Temmuz ayı enflasyon verileriyle bir kez daha hayal kırıklığına uğratılmıştır. Bu zamlarla beraber, emeklilerin alım gücü ciddi ölçüde zayıflamıştır. Devamı gelecek olan zamların 1 Temmuz itibariyle yansıtılacak olmasının tek nedeni, Temmuz ayı enflasyonunun düşük gösterilerek emekçilere verilecek olan enflasyon farkının düşürülmek istenmesidir. Son enflasyon oranı %0,03 olarak ayarlanmış, böylece, bizlere %5 ila %6 arasında zam reva görülmüştür. En düşük maaş alan işçi emeklisine 56 TL, en düşük maaşı alan memur emeklisine 138 TL, yine en düşük maaşı alan BAĞ-KUR emeklisine 69 TL zam yapılmıştır.” Dedi.

“Katkı Payı Kaldırılsın”

Emeklilerin sağlık alanlarında yaşadıkları zorluklara değinenEmekli-Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu “Durum böyleyken, biz emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmemizin önüne engeller çıkarılıyor, kendimizi ifade etme özgürlüğümüz gasp edilmeye çalışılıyor. Gerek Anayasamızın 90.maddesi gerekse de imzalamış olduğumuz uluslararası sözleşmeler yok sayılarak sendikamız aleyhine kapatma davaları açılıyor.Yıllarca artı-değer üretmiş olan biz emeklilere bu ücretler reva görülürken aklımızla dalga geçercesine, hangi amaçla oluşturulduğu şaibeli olan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerine %40 zam yapılarak ücretleri 18.000 TL'ye yükseltilmiştir. Bu durumun hangi ekonomik modelin ya da hangi vicdanın ürünü olduğunu merak ediyoruz!” Dedi.

Konuşmasına şu cümlelerle devam eden Dayıoğlu; “Tüm bu yaşananlar ortadayken Haziran ayı sonu itibariyle temel gıda ve tüketim mallarına yapılan tüm zamlar geri çekilsin. Emekli aylıkları (dul ve yetimler dahil) 2500 TL'nin altında olmasın, sağlıkta katkı payı kaldırılsın, emeklilerin nitelikli sağlık hizmetinden faydalanması sağlansın, emeklilerin ücretleri yalnızca enflasyona endeksli değil milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlensin, emekli ikramiyeleri yıl içinde 1750 TL'ye yükseltilsin ve her yıl güncellensin, emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılarak yasal düzenlemeler acilen hayata geçirilsin.” şeklinde konuşan Emekli-Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu “EMEKLİ-SEN olarak bu taleplerimiz gerçekleşinceye dek mücadelede kararlı olduğumuzu bir kez daha deklare ediyoruz.” Dedi.

Ogün Kurkan

Bu haber (454) defa okundu.

“PERAKENDE SEKTÖRÜ DURURSA TÜRKİYE’DE HAYAT DURUR, TİCARET DURUR”

EDİRNE’NİN KANAYAN YARASI OTOPARK

KAMU-SEN’DEN MAAŞ ZAMMI AÇIKLAMASI

ORTAK ÇALIŞMA GRUBU İLK TOPLANTISINI YAPTI

Planlı elektrik kesintisi yapılacak!
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirne’ye yeni bir işletme açıldı

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Personel Alımı Yapacak

Üniversitede Cinsel Taciz İddiası

China Railway Express, Edirne'ye ulaştı

Kayıp öğretmenin cesedi bulundu

Edirne Tapu Ve Kadastro Bölge Müdürlüğü Şoför alımı

“Eksperler için iyi bir kazanç kapısı doğacak”

ATATÜRK BÜSTÜ YAPIYOR VE BOYUYORUZ

Genç avukatlara çifte tören

Trakya Birlik, Süper Lig' yükselme mücadelesi verecek

Balık tutarken boğulan öğretmen toprağa verildi

7’inci yıla özel 7 liseden engelsiz kucaklaşma

10 Bin adet simit dağıtıldı

Mehmetçiğe destek kermesine davet

“PROJE SAROS KÖRFEZİ’NE ZARAR VERİYOR”

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir