EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 05 Temmuz 2019 Cuma, 23:20
Cami avlusu kamp alanına döndü
Türkiye’nin hemen her noktasından 658’inci Kırkpınar Yağlı Güreşlerini izlemek için gelen vatandaşlar ekonomik imkânların yetersizliği, konaklama tesislerinde yer kalmaması ve atalardan kalma geleneği yaşatmak nedeniyle günü ve geceyi Selimiye Camisinin etrafında çadırda kalarak geçiriyor.

Selimiye’nin gölgesinde çadır keyfi…

Güreş sevdalıları, 658’inci Kırkpınar Yağlı Güreşlerin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı'ndaki güreşleri yerinde izlemek için her yıl Türkiye'nin farklı illerinden Edirne'nin yolunu tutuyor. Güreş severlerin bir kısmı ise ekonomik imkânların yetersizliği, konaklama tesislerinde yer kalmaması nedeniyle geceyi dışarıda geçirmek zorunda kalıyor. Birçok güreş sever, Selimiye Camii'nin etrafındaki açık alanı otel gibi kullanıyor, geceyi kurdukları çadırlarda geçiriyor.

Birkaç gün önceden gelen vatandaşlar günü Selimiye’nin gölgesinde geçirdi. Vatandaşlar seyyar tuvalet ve duşun olmamasından dolayı şikâyetçi.  Güreş severlerin tek isteği Selimiye’nin avlusuna ve etrafına seyyar duş ve tuvalet konulması oldu.

Manisa Kırkağaç’tan gelen Necdet Aksoy, atalardan kalan bir gelenek olduğu için çadırlarda kalmadığını belirterek, “Yer bulamadığımız için çadırlarda kalmak zorunda kalıyoruz. Ben Edirne’de askerlik yaptım. Buraları ben korudum şuan çimen üstünde yatıyoruz. Yazık değil mi? Biz Kırkpınar’a her yıl geliyoruz, fakat her yıl aynı oluyor.” Dedi.

“Camide ve tuvaletlerde su yok”

658’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerini yerinde izlemek için 2 yıldır Kırkpınar’a Antalya’dan geldiklerini ifade eden Hasan Bilgili, zevk olarak çadırda kaldıklarını dile getirdi.

Kırkpınar izleyicilerinin yüzde sekseninin Antalyalı olduğunu dile getiren Bilgili, “Çok büyük fedakarlık yapıp da geliyoruz. Camide su yok. Tuvaletlerde su yok. Geçen yıl geldiğimizde de aynı sıkıntı vardı. Buradaki esnafların söylediği de aynı şekilde. Güreş haftası geldiği zaman sular kapanıyor. Buradaki amaç ben nedir bilmiyorum. Burada daha farklı bir sistem olması lazım. Tuvalet yeterli gelmiyorsa seyyar tuvalet koymaları gerekiyor. Stadın içinden öğlen çıkıyorsun yemek yiyeceksin doğru dürüst yemek hizmeti yok ve pahalı. Bunu fırsata çevirmemeleri gerekiyor. Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri olması Edirne için bir velinimet. Bunun değerini Edirne halkı bilmiyor, bilmesi gerekir. Belediye Başkanının bu işlere el atması gerekir. Kırkpınar ile ilgili daha detaylı çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyorum. Su olmazsa olmaz. Konaklamak için otellere bakmadık bile. Keyif için burada bu şekildeyiz fakat hal ortada maalesef. Bu vatanı yaşamak için geliyoruz. Antalya’da 20 tane köfteci esnafı varsa hepsinde fiyat aynıdır. Geçen yıl ben burada 1 kilo çekirdeği 20 liraya aldım. Benim tek diyeceğim bu velinimeti fırsata çevirmesinler.” İfadelerine yer verdi.

“Esnaflar durumu fırsata çevirmesin”

Çadırda kalmanın nostalji yarattığını dile getiren Muğlalı Nevruz Kulaksızoğlu, “Tuvalet burada yakın, ama duşumuzu tuvaletteki soğuk su ile alıyoruz alıyoruz. Fakat çeşmelerin hepsini kapatmışlar sadece bir tane musluk var. Kırkpınar haftasında 2 tane daha musluk koysunlar, suları kesmesinler. İnsanlar rezil oluyor. Abdest alırken kuyruğa dizilmişler. Günah değil mi? Yarım kiloluk su şişesi 2 lira. Biz hepimiz Türk Milletiyiz. Birbirimizi ezmeye ne gerek var. Esnaflar böyle durumları fırsata çevirmesin. Bende esnafım ve 13 yaşında başladım esnaflığa. 50 yıldan fazla esnaflık hayatım var. Biz yılda bir sefer geliyoruz. 5 yıldır sürekli geliyoruz. Diğer güreşlere göre Edirne’de çok fazla eksiklik bulunuyor. Fayton olayını da yok etmeleri gerekiyor bence. Yanından geçtiğin zaman kokuyu hissediyorsun kötü bir durum. Bu yakın çevrelere yayılıyor. Hey hayvanlar hem de insanlar rezil oluyor. Bu kaldığımız yerde hiç duş yeri bulunmuyor. Seyyar tuvalet ve duş yerleri koyabilirler. Tuvalette duş alıyorum. Hangi parti olursa olsun biz insanız. Vatandaş düşünülmeli. Buraya 10 tane seyyar tuvalet koyması çok değil. Türkiye’de bir tane Kırkpınar. Türkiye’nin her tarafından Edirne’ye geliyorlar. Edirne’nin halkı da hep bizden para kazanıyor. Biz 2 kişi geliyoruz. 2 bin lira masrafımız oluyor çadırda kaldığımız halde. “ dedi.

Özlem Ceylan

Bu haber (481) defa okundu.

EDİRNE’NİN KANAYAN YARASI OTOPARK

KAMU-SEN’DEN MAAŞ ZAMMI AÇIKLAMASI

ORTAK ÇALIŞMA GRUBU İLK TOPLANTISINI YAPTI

Planlı elektrik kesintisi yapılacak!

BELEDİYENİN IPA PROJELERİ YERİNDE İNCELENDİ
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirne’ye yeni bir işletme açıldı

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Personel Alımı Yapacak

Üniversitede Cinsel Taciz İddiası

China Railway Express, Edirne'ye ulaştı

Kayıp öğretmenin cesedi bulundu

Edirne Tapu Ve Kadastro Bölge Müdürlüğü Şoför alımı

“Eksperler için iyi bir kazanç kapısı doğacak”

ATATÜRK BÜSTÜ YAPIYOR VE BOYUYORUZ

Genç avukatlara çifte tören

Trakya Birlik, Süper Lig' yükselme mücadelesi verecek

Balık tutarken boğulan öğretmen toprağa verildi

7’inci yıla özel 7 liseden engelsiz kucaklaşma

10 Bin adet simit dağıtıldı

Mehmetçiğe destek kermesine davet

“PROJE SAROS KÖRFEZİ’NE ZARAR VERİYOR”

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir