EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 05 Temmuz 2019 Cuma, 07:00
Balaban kardeşler iddialı geliyor
Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin iddialı isimleri arasında yer alan 652 ve 656’ıncı Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin Başpehlivanı İsmail Balaban, bu yıl çok daha iddialı olduklarını söyledi.

Kırkpınar güreşlerinin öncesinde Edirne’ye gelen ve kentte konaklayan Balaban kardeşler, Kırkpınar’ın olmazsa olmazı davul-zurna ekibi tarafındancoşkulu bir şekilde karşılandı. Davul-zurna sesini duyup dışarı çıkan pehlivanlar ve hocaları ekibe,davulu çalmaya başlayan İsmail Balaban’a ise ikiz kardeşi Turan’da bahşiş verdi.

“Kasım Ayı’ndan beri çalışıyoruz”

İsmail ve Turan Balaban Kardeşler, her zaman olduğu gibi yine hedefler doğrultusunda Kasım Ayı itibariyle sistemli ve planlı bir şekilde hazırlıklarına başladıklarını söyledi.

Altın kemeri kuşanıp sevenlerine mutluluk yaşatmak istiyor

Haftanın 6 günü antrenman yapıp 1 gün de dinlendiklerini söyleyen İsmail Balaban, “Takım olarak iyi hazırlandık. Ekip olarak güçlüyüz. Kırkpınar’dan önce 40 gün Antalya’da kampta çalışmalarımızı sürdürdük. Güzel bir kamp dönemi geçirdik.Bu sene daha iddialıyız. Daha önce 2 kez altın kemeri almayı başardım. Final yaptım. Tekrar alabilecek güçte olduğuma inanıyorum.Bu yıl da tekrar altın kemeri kuşanıp sevenlerime ve beni destekleyenlere bu mutluluğu yaşatmak istiyorum” dedi.

“Seyirci desteğimiz bizi heyecanlandırıyor”

Bu hedefler doğrultusunda terlerinin son damlasına kadar mücadele edeceklerini söyleyen Balaban, “Edirneliler de bizi seviyor ve destekliyor. Edirne bizim ikinci memleketimiz gibi oldu. Sokağa çıktığımızda herkesin selam vermesi ve konuşması bizi gururlandırıyor hiç yabancılık çekmiyoruz. Seyirci desteğimizi arkamıza olmamış bizim heyecanımıza heyecan katıyor” dedi.

“Finale kalırsak kimin birinci olacağı önemli değil”

İkiz kardeşler olarak yarı finale ya da finale kalırsanız ne yaparsınız sorumuz üzerine yanıt veren İsmail Balaban, “Çocukluktan beri hayalimiz ikiz başpehlivanlar olarak tarihe geçmekti. Bu ilki başardık. Hayalimiz gerçek oldu. Bunun mutluluğu ve gururunu yaşıyoruz. Şimdiki hedefimiz de ikiz başpehlivanlar olarak tarihi Kırkpınar’da final yapmaktır. İnşallah bu bize nasip olur seyircilerimize de bu heyecanı yaşatırız. Finale kalırsak kimin birinci olacağı önemli değil.Sonuçta biz kardeşiz iki taraf ta kazanmış olacak.Bu yıl seyircilerimizi güzel bir müsabaka bekliyor olacak” açıklamasına yer verdi.

“Antrenmanlarımızı öğlen sıcağında yapıyoruz”

Bu yıl hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olması sizi etkileyecek mi sorusunu yanıtlayan Balaban Kardeşler, “Sıcak iklimde yaşadığımız için dayanıklılığımız var. Sıcağı seviyoruz.Antrenmanlarımızı yaparken de özellikle bu sıcağa dayanıklılığı arttırmak için öğlenin sıcağında yapıyoruz.Yağlı antrenmanları Antalya merkezde yapıyoruz. Onun dışında kamptaki koşularımızı da sıcakta yapıyoruz. Bu yüzden sıcağın bizi etkilemeyeceğini düşünüyoruz” dedi.

“Sözünün arkasında durdu”

Eski Başpehlivanlardan Recep Kara’nın güreşe katılmaması konusuna da değinen Balaban kardeşler, “Recep Kara’nın güzel bir müsabakası olmuştu. Kendine göre haklıydı. Haklı olduğunu savunmak için de bir daha Kırkpınar’a katılmayacağı söyleminde bulundu. Bu yönde de sözünün arkasında durdu. Sözünün arkasında durması anlamında kendisini tebrik ediyoruz” dedi.

“Sağlık boyutu düşünülmeden alınmış bir karar”

Yeni puanlama sistemi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Balaban Kardeşler, “Eski güreşçilerimiz ile federasyon konuşarak bir karar veriyorlar. 50 yıl önceki güreşler olmadığı için herkes çok daha sistemli çalışmalar yapıyor. Böyle olunca da iki denk kuvvet birbirine denk geldiği halde yenişim çıkması zorlaşıyor. Bu süreyi 30 dakikadan 40 dakikaya çıkardığınızda yenişimin çoğalacağı anlamında bir adım atıldığını düşünüyorum. Bir etkisi ve farkı olacağını sanmıyorum.Ayrıca bu durumun sağlık boyutu da var.40 dakika boyunca hiç ara vermeden sıcağın altında güreşiyorsunuz. Sürekli hareket halinde iki kuvvet çarpışıyor.Ne zaman biteceği belli değil. Bu süre zarfında sıvı almadan özellikle yaz dönemlerinde çok sıkıntı olacağını düşünüyorum. Sağlık boyutu araştırılmadan verilmiş bir karar olduğunu düşünüyorum.Biz bunu dile getirdik. Ama dikkate alınmadı. İnşallah yeni sistem sağlık açısından kötü şeyler getirmez. Bilimsel bir dayanağı olmayan kararlar ilerleyen yaşlarda kronik rahatsızlığa neden olabilir” açıklamalarına yer verdiler.

İsmail Balaban’ın Antrenörü Hasan Aydın,  2013 yılından beri İsmail Balaban ile beraber Kırkpınar’da mücadele ettiklerini belirterek, o günden beri altın kemerin en büyük adaylarından birisi olduklarını söyledi.

“6 aydır sıkı bir şekilde çalışıyoruz”

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 658’inci Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde mücadele etmek için geldiklerini söyleyen Aydın, “Bu yıl da inşallah hedefimiz altın kemeri Antalya’ya taşımak. Ali Gürbüz’ü de Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne transfer ettik. İsmail Balaban’ı da Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne geçirdik. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kasım ayında başladık çalışmalarımıza. 6 aydır sıkı bir şekilde çalışıyoruz. İnşallah bu emeklerimizin karşılığı boşa çıkmaz. Güzel bir hazırlık dönemi geçirdik. Son 1 aydır da kamp dönemindeydik. Korkuteli ve Elmalı’da kamp dönemimiz oldu. İnşallah bu yıl da İsmail Balaban ve Ali Gürbüz’ün finalini seyreder altın kemeri takar gideriz” dedi.

“Hava sıcaklığı düşünülmeden alınmış bir karar”

Puanlama sisteminde gidilen değişiklik ile ilgili de açıklamalarda bulunan Antrenör Hasan Aydın,  “yönetim ve federasyon bazı dönemlerde bu şekilde kararlar alıyor. Hava sıcaklığını görüyorsunuz. 40 derece sıcağın altında hiç su almadan direk puanlamaya gitmek ne kadar doğru olur bilmiyorum. Ama sezon başından beri deniyoruz bunu. İnşallah sağlık açısından da her hangi bir sorun olmaz. Bu yıl hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üstünde olduğu için zorlayıcı bir süreç olabilir. Hayırlısı olsun” dedi.

“Antrenman saatlerini ona göre ayarlıyoruz”

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi dolayısıyla çalışmalarını da ona göre yaptıklarını belirten Aydın, “Biz her sene Kırkpınar hazırlıklarımızı farklı ve sıkı bir şekilde yapıyoruz. Biz antrenmanlarımızı güreş saatlerine göre yapıyoruz. Saatlerimizi ona göre ayarlıyoruz. O yüzden hava sıcaklığının bizi fazla etkilemeyeceğini düşünüyoruz” dedi.

“Heyecanımıza heyecan katıyorlar”

Kırkpınar davul-zurna ekibine de ayrıca teşekkür eden Aydın, “Edirne’ye geldiğimizi duyunca hemen koşup geldiler. Bizim heyecanımıza heyecan kattıkları için hepsine teşekkür ediyoruz” dedi.

Özlem Ceylan

 

 

 

Bu haber (572) defa okundu.

“PERAKENDE SEKTÖRÜ DURURSA TÜRKİYE’DE HAYAT DURUR, TİCARET DURUR”

EDİRNE’NİN KANAYAN YARASI OTOPARK

KAMU-SEN’DEN MAAŞ ZAMMI AÇIKLAMASI

ORTAK ÇALIŞMA GRUBU İLK TOPLANTISINI YAPTI

Planlı elektrik kesintisi yapılacak!
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirne’ye yeni bir işletme açıldı

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Personel Alımı Yapacak

Üniversitede Cinsel Taciz İddiası

China Railway Express, Edirne'ye ulaştı

Kayıp öğretmenin cesedi bulundu

Edirne Tapu Ve Kadastro Bölge Müdürlüğü Şoför alımı

“Eksperler için iyi bir kazanç kapısı doğacak”

ATATÜRK BÜSTÜ YAPIYOR VE BOYUYORUZ

Genç avukatlara çifte tören

Trakya Birlik, Süper Lig' yükselme mücadelesi verecek

Balık tutarken boğulan öğretmen toprağa verildi

7’inci yıla özel 7 liseden engelsiz kucaklaşma

10 Bin adet simit dağıtıldı

Mehmetçiğe destek kermesine davet

“PROJE SAROS KÖRFEZİ’NE ZARAR VERİYOR”

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir