EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 24 Haziran 2019 Pazartesi, 23:00
“Kimseyi ötekileştirmeden vatandaşa hizmet zamanıdır”
23 Haziran 2019 Pazar Günü İstanbul’da ikinci kez gerçekleştirilen Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin sonuçlanmasının ardından Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı düzenlediği basın toplantısında seçim sonuçlarını değerlendirdi. Bu süreçte hiç kimseyi ötekileştirmeden, çalışmalarına kaldıkları yerden devam edeceklerini söyleyen Başkan Gürkan;“Artık CHP, Ak Parti, MHP, İYİ Parti demeden vatandaşa hizmet etmek zamanıdır”dedi.

“806 binlik bir fark”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi ile birlikte 23 Haziran’da yapılan seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu’nun yaklaşık yüzde 9 buçuğa yakın 806 binlik bir farkla seçimleri kazandığını söyledi.

“Milletin iradesi tecelli etti”

İstanbul’da yaklaşık Edirne nüfusuna kayıtlı 120 bin vatandaşın yaşadığını söyleyen Başkan Gürkan;“Öncelikle seçim sonuçları İstanbul’a, Türkiye’ye, demokrasimize hayırlı olsun.Bu seçimlervatandaşın ve halkın hiç kimsenin yanında sonsuza kadar kalmayacağının önemli göstergesi oldu.Halk ne zaman ne yapacağına kendi karar verdiğini bir kez daha gösterdi. Elbette hepimizin fikirlerini alıyor, yapacaklarına bakıyor ama halk, millet iradesi kendi üzerinde hiçbir gücü tanımadığını bu seçimlerle ortaya koydu.Milletin iradesi tecelli etti.Bu bağamda bu seçimlerin hem partimize, hem Ekrem İmamoğlu’na hem öbür taraftan da Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve devletimize hayırlı uğurlu olmalarını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

“Bütün siyasiler kendilerine ders çıkarmalı”

 Bu seçimde bütün siyasilerin sadece kaybedenler, kazananlar bağlamında değil, kaybetmişse de kazanmışsa da bütün siyasilerin kendilerine dersler çıkarması gerektiğine inandığını dile getiren Başkan Gürkan; “23 bin farktan, 806 bin gibi farka nasıl gelinebileceğinin de dünya siyaset tarihinde ayrı bir yer olacağını ve sosyolojik çalışmalarda yapılacağına inanıyorum. Bütün partiler gibi seçime katılan gerek ittifak gerek parti anlamında bütün partiler gibi bizim partimizde milletvekilleri, il başkanlarının tamamı, ilçe örgütlerinin tamamını İstanbul’da görevlendirdi. Bizde partimizin verdiği bu görev nedeniyle belediyedeki görevimizin vekâletini Selçuk Bey’e vererek izne ayrılıp Brüksel haricinde tamamını İstanbul’da geçirdik.İstanbul’da il, ilçe örgütlerinin bizim hemşerilerimizin daha yoğun olduğu ilçelerde görevlendirmeler neticesinde çalıştık, hemşerilerimizi ziyaret ettik.İstanbul’da ki hemşerilerimize gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

Seçim bitmesiyleCumhurbaşkanı ve Binali Yıldırım’ında İmamoğlu’nu tebrik ettiğini söyleyen Başkan Gürkan; bundan sonra herkesin önüne bakacağını 4 buçuk yıl seçimsiz bir dönem geçirileceğini ve insanların seçimlerden yorulduğunu belirtti.

“Vatandaşa hizmet zamanıdır”

Ülkeve Edirne için proje yaparak üretme zamanı olduğunu belirten Başkan Gürkan; “Bu süreçte hiç kimseyi ötekileştirmeden, çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Artık CHP, Ak Parti, MHP, İYİ Parti demeden vatandaşa hizmet etmek zamanıdır.Bende bu hafta içerisinde yetiştirebilirsem yetiştiremezsem önümüzdeki hafta içerisinde Edirne’deki siyasi parti il başkanlıklarını ziyaret etmeyi düşünüyorum.Hepimizin Edirne’ye hizmet borcu var” dedi.

“Hakkımda açılmış bir soruşturma yok”

Türkiye’de 81 ilin arasında en güzel şehrin Edirne olduğunu dile getiren Başkan Gürkan; “Edirne’mizin kendine has zorlukları var. İki de bir dedikodularda bizimle ilgili soruşturmalar açılıyor, bazen kayyum atanıyor, görevden alınıyoruz. Onu merak eden vatandaşlarımızın olduğunu biliyorum.Hakkımda açılmış bir soruşturma yok.Elbette bir suç işlersek bununla ilgili gereği yapılacaktır.Bugüne kadar dedikodulara takılmadık ama bundan sonra onlarla bu tavırlar devam ettiği sürece hukuki anlamda mücadelemizi vermeye başlayacağız.Edirne ve Edirnelilere hizmet bizim gurur kaynağımızdır” ifadelerine yer verdi.

Davetleri telefon ile yaptık”

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Gürkan; bir gazetecinin Kırkpınar Yağlı Güreşlerine Ekrem İmamoğlu’nu davet ettiniz mi gelecek mi sorusu üzerine, “Ekrem İmamoğlu ile seçim değerlendirmeleri yaptık. Ama o ortamda Kırkpınar konusunu açmadım. Kendisini telefonla arayıp davet edeceğim. Ayrıca Balkanlarla ilgili çalışmalarımız da olacak” dedi.

Ankara’ya ve devlet erkânlarına Kırkpınar davetine gidip gitmeyeceği sorularını yanıtlayan Başkan

Gürkan, Edirne Valisi Ekrem Canalp ile yaptıkları görüşmeler sonrasında İstanbul seçimleri ile Kırkpınar Yağlı Güreşleri arasında zaman diliminin az olması dolayısıyla bu seneki davetleri gitmeden telefon ile yaptıklarını söyledi.

“Zamanın kısa olması olumsuz etkileyecek”

Bir gazetecinin İstanbul seçimleri dolayısıyla Edirne esnafında durgunluk yaşandı. İstanbul ile Edirne Belediyesi arasında bir tur organizasyonu yapılabilir mi sorusu üzerine cevap veren Başkan Gürkan; “sadece İstanbul seçimleri ile ilgili değil, ekonomik kriz de etkili. Kırkpınar ile seçimlerin arasında çok kısa bir zaman dilimi olması bizi olumsuz etkileyecek. Vatandaşlar seçimlerde harcamalar yaptı. Biz Edirne’ye daha fazla turist gelmesi için çabalarımızı sürdüreceğiz. Sonuç ne olur bilemiyorum. Ama bu sene Kırkpınar’da geçen yılki kadar ziyaretçi alıp almayacağımızı hep birlikte göreceğiz” açıklamasında bulundu.

“Bize bir tane greyder verin demem”

Bir başka soru olan Başkan Gürkan ile İmamoğlu arasındaki samimiyetten dolayı dostluğun pekişmesiyle birlikte İstanbul Belediyesi ile Edirne Belediyesi arasında destek anlaşması söz konusu olur mu sorusuna cevap veren Başkan Gürkan; “daha önce de hiç bu şekilde bir isteğim olmadı. Ben gidip bize bir tane greyder verin demem. Hem kendime hem Edirne’ye yakıştırmam. Ama bizproje insanı olduğumuz için projelerimizle konuşuruz.İstanbul, Ankara ve İzmir ile çeşitli projelerde buluşacağız” dedi.

Başkan Gürkan; İstanbul’da çok kısa bir zamanda yoğun çalışmalar gerçekleştirdiklerini dile getirerek; “İstanbul’un kendisi zaten insanı yoruyor. Fiziksel anlamda yorulduk. Biz Edirne seçimlerinde de çok çalıştık. Ama İstanbul’da kısa zamanda çok daha fazla çalışmamız gerekti.Edirne seçim kampanyasında ortaya koyduğumuz performanstan daha fazla bir performans ortaya koyduk.Bu dönemi hayırlısıyla bir bitirelim vaatlerimizi yerine getirelim. Gerisi gelir” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Seçim kampanyası süresince İstanbul'da uzun, yoğun ve keyifli bir çalışma yürüttüklerini söyleyen CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, bu yoğun çalışmanın karşılığını başarılı sonuçla aldıklarını belirtti.

“Bu tablo siyaset ötesi bir şey”

İstanbul'da sevgi ve hoşgörünün kazandığını savunan Pekcanlı; “Ekrem İmamoğlu'nun siyaset anlayışı sadece İstanbul'da yaşayanların değil tüm Türkiye'nin gönlünü kazandı. İstanbul seçimlerinin sonucu tüm Türkiye'yi sevindirdi. Bu tablo siyaset ötesi bir şeydir. CHP ve İYİ Partiyle alakası olmayan insanlarda süreç boyunca yapılan haksızlıklara karşı geldi. Edirne teşkilatı olarak biz de tüm teşkilatlar gibi seçim çalışmalarına katıldık ve var gücüyle desteğimizi verdik. Keyifli ve güzel bir seçim çalışması oldu” açıklamasında bulundu.

Özlem Ceylan

 

 

Bu haber (317) defa okundu.

“PERAKENDE SEKTÖRÜ DURURSA TÜRKİYE’DE HAYAT DURUR, TİCARET DURUR”

EDİRNE’NİN KANAYAN YARASI OTOPARK

KAMU-SEN’DEN MAAŞ ZAMMI AÇIKLAMASI

ORTAK ÇALIŞMA GRUBU İLK TOPLANTISINI YAPTI

Planlı elektrik kesintisi yapılacak!
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirne’ye yeni bir işletme açıldı

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Personel Alımı Yapacak

Üniversitede Cinsel Taciz İddiası

China Railway Express, Edirne'ye ulaştı

Kayıp öğretmenin cesedi bulundu

Edirne Tapu Ve Kadastro Bölge Müdürlüğü Şoför alımı

“Eksperler için iyi bir kazanç kapısı doğacak”

ATATÜRK BÜSTÜ YAPIYOR VE BOYUYORUZ

Genç avukatlara çifte tören

Trakya Birlik, Süper Lig' yükselme mücadelesi verecek

Balık tutarken boğulan öğretmen toprağa verildi

7’inci yıla özel 7 liseden engelsiz kucaklaşma

10 Bin adet simit dağıtıldı

Mehmetçiğe destek kermesine davet

“PROJE SAROS KÖRFEZİ’NE ZARAR VERİYOR”

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir