EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 18 Haziran 2019 Salı, 23:00
Yeni Baraj ile 56 Bin Dönüm Arazi Sulanabilecek
Edirne Ziraat Odası Başkanlığı, Kent Ormanı Kahvaltı Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, ÇömlekköyBarajı projesinin bir an önce yapılmasıyla 56 bin dönüm arazinin sulanabilir tarım arazisi olacağını ve 20 bin dönüm arazinin kısmi açık kanal sistemi, 36 bin dönümlük arazinin ise kapalı sistem basınçlı sulama sistemine kavuşacağını söyledi. Proje bittiğinde 11 köy sulanabilir tarım alanı içerisine girecek.

“56 bin dönüm arazi sulanabilir tarım arazisi olacak”

Edirne’de baraj bittiği takdirde 56 bin dönüm arazinin sulanabilir hale geleceğini belirten Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, 20 bin dönüm arazinin kısmi açık kanal sistemi, 36 bin dönümlük arazinin ise kapalı sistem basınçlı sulama sistemi ile olacağını ve proje bittiğinde 11 köyün sulanabilir alanın içine alınacağını dile getirdi.

Çömlekköy Barajı projesinin 35 yıllık bir süreci olduğunu hatırlatan Arabacı, Suakacağı Barajının yapılma süresinin uzamasından dolayı ertelendiğini ifade etti. Arabacı, Suakacağı Barajı projesinin yapılma ihtimalinin kalmadığını belirterek B planı olarak Çömlekköy barajı projesinin bir an önce yapılasını istediklerini söyledi.

Sadece yağmur yağdığı zaman iyi bir verim alan değil, devamlı iyi verim alan bir bölge istediklerini söyleyen Arabacı, “Kurak senelerde bizler bazen 50 kilo ya da 70 kilo ayçiçeği alıyoruz. Baraj yapıldığında arazimizi sulamaya başladığımız andan itibaren en az 350 kilogram ve 400 kilogram ayçiçeği alma şansımız var. O yüzden bu barajın bir an önce yapılmasını ve bizde sürdürülebilir tarımın devam etmesi için bölge çiftçilerimiz, bölge muhtarlarımız olarak bir araya geldik.” Dedi.

Barajın bir an önce yapılmasını ve çiftçinin daha rahat çalışmasını istediklerini ifade eden Arabacı konuşmasını şu şekilde sonlandırdı; ”Burada kuru tarım olduğu için birçok kişi hayvancılık yapıyor. Hayvancılık yaparken çiftçinin belirli şeyler ekmesi gerekiyor. Fakat sulanabilir bir arazimiz olmadığı için bu konuda mağdur kalıyor ve bunu satın almak zorunda kalıyor. Buda maliyetleri arttırıyor. Baraj bittiği takdirde her bölgede sulanabilir tarımı bulacağız. Yerine yem bitkilerimizi ekip sürdürülebilirliğine devam edeceğiz. Amacımız barajın bir an önce olmasıdır. 11 köy 56 bin dönüm arazi sulanabilir hale gelsin istiyoruz.”

“Çömlekköy Barajıçok verimli olacak”

Yeni nesil çalışan bir Ziraat Odası Başkanlığı sunmaya karar verdiklerini açıklayan Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, Neler yapabiliriz? Diye sorduklarında akıllarına böyle bir fikrin geldiğini belirtti.

Edirne’nin gelişmesi için ticaret, turizm ve tarımın gerekli olduğunu söyleyen Öztürk, 35 yıldır planlaması yapılan, çeşitli aşamalardan geçen, ihalesi yapılıp iptal edilen bu barajın en önemli özelliğinin çok verimli bir arazi olduğunu dile getirdi.

Öztürk, “Baraja harcanılan paranın kısa bir süre sonunda geri dönüşümünü göreceksiniz. Türkiye’nin en büyük eksikliklerinden biri olan yağlık Ayçiçek ve pirinç tarımına elverişli olması. 56 bin dönümlük arazinin 100 bin dönüm arazi kadar verim alma şansı var. Bunun için bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Sadece DSİ’deki genel müdür ve müdürlerin gayretleriyle son aşamasına gelmiş bir proje. İnşallah hayırlı olur. Türk tarımının sorunları ve ona yansıyan şehirdeki insanlara pahalılıkla ithal ürünlerle tarlaları çoğaltma şansımız yok. “açıklamalarında bulundu.

“35 yıllık geçmişe dayanan bir proje”

Edirne’de yapılan tarımın öneminin çok fazla olduğunu belirterek bölgenin tarım hafızasının ve kültürünün çok zengin olduğunu söyleyen DSİ Emekli Bölge Müdür Yardımcısı Hüseyin Erkin, 65 yaşındaki Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’nün Edirne’ye vermiş olduğu katkıların az olduğunu dile getirdi.

Edirne Belediyesi Kent Ormanı Kahvaltı Salonu’nda düzenlenen toplantıya Hasanağa, Suakacağı, Çömlekköy, Korucu, Büyükdöllük, Muratçalı, Hatipköy, Yolüstü, Avarız, Değirmenyeri köyü muhtarları, Denizbank Şube Müdürü İsmail Bilen, Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, DSİ Emekli Bölge Müdür Yardımcısı Hüseyin Erkin ve Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı katıldı.

Barış Karapaça

 

Bu haber (1162) defa okundu.

“PERAKENDE SEKTÖRÜ DURURSA TÜRKİYE’DE HAYAT DURUR, TİCARET DURUR”

EDİRNE’NİN KANAYAN YARASI OTOPARK

KAMU-SEN’DEN MAAŞ ZAMMI AÇIKLAMASI

ORTAK ÇALIŞMA GRUBU İLK TOPLANTISINI YAPTI

Planlı elektrik kesintisi yapılacak!
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirne’ye yeni bir işletme açıldı

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Personel Alımı Yapacak

Üniversitede Cinsel Taciz İddiası

China Railway Express, Edirne'ye ulaştı

Kayıp öğretmenin cesedi bulundu

Edirne Tapu Ve Kadastro Bölge Müdürlüğü Şoför alımı

“Eksperler için iyi bir kazanç kapısı doğacak”

ATATÜRK BÜSTÜ YAPIYOR VE BOYUYORUZ

Genç avukatlara çifte tören

Trakya Birlik, Süper Lig' yükselme mücadelesi verecek

Balık tutarken boğulan öğretmen toprağa verildi

7’inci yıla özel 7 liseden engelsiz kucaklaşma

10 Bin adet simit dağıtıldı

Mehmetçiğe destek kermesine davet

“PROJE SAROS KÖRFEZİ’NE ZARAR VERİYOR”

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir