EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 12 Haziran 2019 Çarşamba, 21:17
“Edirne’yi  O Kadar Sevmemişiz ki…”
Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği ve Trakya Üniversitesi tarafından Dünya Çevre Gününe yönelik “Kültürel ve Doğal Değerimiz Tavuk Ormanı” başlıklı panel düzenlendi. Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren; “Edirne’yi o kadar sevmemişiz ki, değerli endemik bitkilerin üzerine hiç başka yer kalmamışçasına restoranlar, kafeler, düğün bahçeleri yapılmasına izin vermiş, hatta günden güne iyice yayılıp yeni eklentiler yapmalarına göz yummuşuz.” Dedi.

Dünyada çevre sorunlarına her geçen gün yenisinin eklendiğini belirten Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren, plastik çöpler ve küresel ısınma gibi insan kaynaklı problemlerin bütün bir yaşamı tehdit ettiğini söyledi.

“Orman vasfından daha da uzaklaşıyorlar”

Eren, Edirne ilini tüm Edirnelilerin sevdiğini belirterek, nehirlerin kıyılarının çöp içinde olduğunun, Selimi Camisinin çevre düzenlemesinin hala gerçekleştirilemediğinin, kent ormanı ve tavuk ormanı gibi yeşil alanların her geçen gün orman vasfından daha fazla uzaklaştıklarının altını çizdi. Edirne sevgisinin “ya benimsin ya kara toprağın” tarzı öldüresiye bir aşka benzeten Eren, bu konu kapsamında doğal değerlere vatandaşları gözü gibi bakmaları konusunda uyardı.

“Doğa’nın kıymetini bilmiyoruz”

Edirne’nin Osmanlı’ya başkentlik ettiği dönemlerde Tavuk Ormanı’na farklı coğrafyalardan getirilip dikilen ağaçların olduğunu ve yıllardır türlü türlü hayvanlara ev sahipliği yapmış olan Tavuk ormanının bu halde olduğuna üzüldüğünü ifade eden Eren, “Peki, biz ne yapmışız bunca değeri barındıran Tavuk Ormanı’na? Tarihi Kırkpınar Güreşlerinin yapıldığı bir alana dönüştürmüşüz. Her yıl Kırkpınar Şenliklerinde on binlerce insanı bu alana sokarak, bu değerli bölgenin kadrini kıymetini bilmeden kebap dumanları içinde doğasını yağmalamayı sürdürmüşüz… Hayvanlara, börtü böceğe ev sahipliği yapan güzelim doğayı sonu gelmez aymazlığımızla yaşanılmaz hale getirmişiz. Tarihine bu kadar yabancı bir anlayışla Edirne gibi değerli bir kenti geleceğe taşıyabilir miyiz? Edirne’yi o kadar sevmemişiz ki, değerli endemik bitkilerin üzerine hiç başka yer kalmamışçasına restoranlar, kafeler, düğün bahçeleri yapılmasına izin vermiş, hatta günden güne iyice yayılıp yeni eklentiler yapmalarına göz yummuşuz.” Açıklamalarında bulundu.

Tavuk Ormanı’nın, zengin bitki örtüsüne sahip olmasından dolayı yapılanmaya uygun bir bölge olmadığını dile getiren Eren, buna rağmen yanlış yapılanmış iki ticari işletme ve koca bir güreş stadyumu olduğunun altını çizdi.

“Gerçek değerin farkına varılıp gerekli adımlar atılacak”

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak, Tavuk Ormanı’nın korunması için bundan sonra neler yapılması gerektiği nedeniyle paneli düzenlediklerini söyleyen Eren, panelden sonrasında Sarayiçi Tavuk Ormanı’nın gerçek değerinin farkına varılacağını ve korunması konusunda emin adımların atılmasının sağlanabileceğini belirtti.

Tavuk Ormanı’nın gelecek nesillerin miras olarak devralacakları ve sahip olmaktan gurur duyacakları seviyede önemli bir alan olduğunu ifade eden Başkan Ayten Eren, “Bu konuda bilim insanlarımız, muhatap kurumlarımız ve yerel yönetimlerimizin bir araya gelerek kalıcı bir çözüm sağlanmasını talep ediyoruz. Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak üzerimize düşen her çalışmayı üstlenmeye hazırız. “ dedi.

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren’in konuşmasının ardından Fotoğraf Sanatçısı Ali Çıtak, Tavuk Ormanı’nda yaptığı fotoğraf çalışmalarını sundu.

“Doğa’da ciddi katliamlar yapılıyor”

Fotoğraf sunumu ardından Kolaylaştırıcı Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaraş başta Edirne olmak üzere doğada çok ciddi katliamların yapıldığını belirterek, “En fazla kültürel mirasın olduğu kentlerden birisinde yaşıyoruz. 3 tane nehrin buluştuğu bir noktada yaşıyoruz. Fakat hiçbirimizin ne kültürel mirasın ne de doğanın kıymetini bilmiyoruz” dedi

Panel Öğretim Görevlisi Dr. Yavuz Güner (Sanat Tarihçi), Dr. Öğretim Görevlisi Necmettin Güler (Botanikçi), Dr. Öğretim Görevlisi Mustafa Kaya’nın (Ornitolog) bölümlerine özel yaptıkları sunum ile sona erdi.

Barış Karapaça

Bu haber (1218) defa okundu.

“PERAKENDE SEKTÖRÜ DURURSA TÜRKİYE’DE HAYAT DURUR, TİCARET DURUR”

EDİRNE’NİN KANAYAN YARASI OTOPARK

KAMU-SEN’DEN MAAŞ ZAMMI AÇIKLAMASI

ORTAK ÇALIŞMA GRUBU İLK TOPLANTISINI YAPTI

Planlı elektrik kesintisi yapılacak!
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirne’ye yeni bir işletme açıldı

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Personel Alımı Yapacak

Üniversitede Cinsel Taciz İddiası

China Railway Express, Edirne'ye ulaştı

Kayıp öğretmenin cesedi bulundu

Edirne Tapu Ve Kadastro Bölge Müdürlüğü Şoför alımı

“Eksperler için iyi bir kazanç kapısı doğacak”

ATATÜRK BÜSTÜ YAPIYOR VE BOYUYORUZ

Genç avukatlara çifte tören

Trakya Birlik, Süper Lig' yükselme mücadelesi verecek

Balık tutarken boğulan öğretmen toprağa verildi

7’inci yıla özel 7 liseden engelsiz kucaklaşma

10 Bin adet simit dağıtıldı

Mehmetçiğe destek kermesine davet

“PROJE SAROS KÖRFEZİ’NE ZARAR VERİYOR”

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir