EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 11 Haziran 2019 Salı, 22:53
Mecliste İkinci Birleşim Gerçekleşti
Edirne İl Genel Meclisi Haziran Ayı toplantısının ikinci birleşimi gerçekleştirildi. İl Genel Meclisi Haziran ayı toplantılarının ikinci birleşimi Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş başkanlığında gerçekleştirildi. Lavanta Tarla Günleri hakkında konuşan Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, “Meclisten çıkan lavanta üretimiyle ilgili kararın artık Edirne’nin birçok bölgesinde hatta Trakya’da alternatif ürün olarak ekilmeye başlandı.” Dedi.

Başkan Geçmiş’ten Lavantaya övgü

Gündem maddelerine geçmeden önce lavanta tarla günlerine ilişkin konuşma yapan İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, il genel meclisi üyelerinin artık çok farklı alanlarda görevlerini yerine getirdiklerini söyledi. Lavanta üretimi kararının meclisten çıktığını belirten Geçmiş konuşmasına şu şekilde devam etti ;“Meclisten çıkan lavanta üretimiyle ilgili kararın artık Edirne’nin birçok bölgesinde hatta Trakya’da alternatif ürün olarak ekilmeye başlandı. Bütün temennimiz Lalapaşa bölgesi çok kırsal alan bu bölgenin buğday, Ayçiçek ekiminden vazgeçip, lavanta ekimine geçmeleri bölgenin zenginliği açısından çok önemlidir. Bir dekarda 4 ile 14 kilo arası yağ elde ediliyormuş. 1 kilodan çıkarılacak yağ fiyatı 80 ile 140 Euro arası değişiyor. Alternatif tarıma geçmemiz lazım. Yavaş yavaş tarımda da çağ atladığımızı 1 hafta içerisinde görmeye devam edeceğiz.”

İnsan Hakları Kurumu görevine seçildiler

Başkan Mehmet Geçmiş’in açılış konuşmasının ardından mecliste Uzunköprü ve Meriç İlçelerinin İnsan Hakları Komisyon üyeleri seçildi. Uzunköprü İlçe İnsan Hakları kurumunda görev yapmak üzere Yaşar Sasa, Meriç ilçe İnsan Hakları kurumunda görev yapmak üzere Zafer Sunta oy çokluğuyla seçildi.

Ardından İl Genel Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunca teknik hizmetler sınıfında bulunan personellerin hizmet yılı, müktesepleri ve öğrenim durumlarına yönelik olarak kadro derecelerinde değişiklik yapılması konulu teklif oy birliğiyle kabul edildi.

“500 büyükbaş hayvancılık tesisi kurulacak”

Meclis İmar ve Bayındırlık Komisyonu Süloğlu, Edirne Merkez, Lalapaşa ilçelerinde 500 baş ve üzeri hayvancılık tesisi kurmak için İl Genel Meclise sunulması üzerine hazırladığı rapor oy birliğiyle kabul edildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, “ İl Özel İdaresine büyükbaş hayvancılıkla ilgili komisyonlar hep destek verdiler. Kendi işlerinden zaman ayırarak araştırmalarını yaparak raporlarını verdiler. 1 yıl içerisinde 4 kişi müracaat ediyor. 950 büyükbaş hayvan için yapı kullanma izni alabiliyor. İl Genel Meclisi olarak bundan sonra ince eleyip sık dokumamız gerekiyor. İşletme açanların işletmelerini ciddi anlamda şartlı vereceğiz. Kullanma ruhsatı için müracaat etmiyorlar, yapı için müracaat ediyorlar. Mustafa Suiçmez’i tebrik ediyorum, inşaat ruhsatı alıyor ardından kullanma izni alıyor” Dedi.

“Hayvancılık faaliyetleri gelişecek”

Havsa havyan pazar yeri kurulması konusuna ilişkin Edirne Valisi Ekrem Canalp’ten gönderilen talep dilekçesinde, “Havsa ilçesi büyük oranla geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Sadece havsa ilçesinde 2017 TÜİK verilerine göre on dokuz bin yedi yüz seksen altı büyükbaş, on bir bin yedi yüz kırk bir adette küçükbaş hayvan bulunmaktadır. İlçede hayvancılık faaliyetlerini geliştirerek daha modern ve daha geniş bir azar oluşturmak ekonomik kalkınmayı arttırmayı hedeflemekteyiz. İlçemizde kurulan pazar yeri Marmara bölgesinin en büyük pazarlarından biridir. Anca Pazar yerimizdeki yerleşik bir düzen olmaması hayvanların sağlıksız bir ortamda durması hayvan satışlarına dezavantaj yaratmaktadır.” İfadeleri yer aldı.

Havsa Pazar yeri projesinin toplamda iki milyon liralık bir proje olduğunu söyleyen Başkan Geçmiş, Trakya bölgesinin tek hayvan pazarı olacağını söyledi.  Konu tarım ve hayvancılık komisyonuna sevk edildi.

Ebubekir Sıddık Semiz

Bu haber (245) defa okundu.

Annesini bıçakla öldürdü

Anaokulu öğrencilerine "çoktan seçmeli" karşılama seremonisi

GÜZERGAHLARDA YENİ DÜZENLEME

Temel atma töreni yapılacak

İçme Suyu Problemleri Konuşuldu
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Birlik ve Beraberliğin Önemi
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Hattı Projesi

GÜZERGAHLARDA YENİ DÜZENLEME

CUMHUR İTTİFAKI’NIN ORTAĞI İL BAŞKANI İSTİFA ETTİ

Yörük ailesinden istihdama katkı

Engelli kızın gelinlik hayali gerçek oldu

Vatandaşlar Ölüm Kavşağına Çözüm Bekliyor

9 aylık geçici iş kuyruğu

Başkan; “Kayalı Barajı’ndan su alımını kestik!”

‘Çaycı Hüseyin’ açılışa katıldı

“HER DAİM GÖREVE HAZIRIZ”

TARİHİ KONAKLAR İŞLETMEYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Öğrencilerden 700 kişilik aşure ikramı

Barajda erkek cesedi

TÜRKİYE İKİNCİSİ OKULA BİLİŞİM ATÖLYESİ

Hayvan çiftliğinde yangın

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir