EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 11 Haziran 2019 Salı, 22:00
Üreticinin yeni umudu lavanta
Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, dekara ortalama 4 ile 14 litre arasında yağ elde edildiğini ve Lavanta yağının uluslar arası piyasada 80-100 Euro üzerinden işlem görmekte olduğunu söyledi.

Edirne’de tarımsal çeşitliliği arttırmak, ekonomik tarımsal girdilere katkı sağlamak, verimsiz arazileri değerlendirmek ve tarım odaklı kültürel gastronomi turizmine destek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı ile Edirne Valiliği himayelerinde Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Edirne Tanıtım Turizm Derneği işbirliğinde organize edilen Edirne Lavanta Tarla Günleri’nin ikincisinin açılışı gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılışı Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesilavanta tarlasında yapıldı.Rengiyle kokusuyla göze ve ruha hitap eden, yatıştırıcı ve şifa veren özelliklerinin yanı sıra şıklığı ve inceliği temsil eden lavanta Edirne’nin sembollerinden birisi olma yolunda ilerliyor.

Edirne, kültür, inanç, gastronomi ve deniz turizminden sonra agro turizminde de adını duyurmaya çalışıyor.Mor turizm ile şenlenen Edirne, güzel kokular eşliğinde yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı.Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Bahçesi’nde düzenlenen açılış programı Belediye Bandosu eşliğinde Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

“Edirne turizmine katkı sağlayacak”

Lavantanın tıbbı aromatik ve endüstriyel bir bitki olduğunu söyleyen Edirne Valisi Ekrem Canalp,lavanta ekimin gün geçtikçe yaygınlaştığını vurguladı.Lavantanın aynı zamanda turistik bir ürün olduğunu belirten Vali Canalp, “Dünyada ve Türkiye’de pek çok örneği var. Lavanta tarlalarını gezmeye gelen ve buralarda fotoğraf çektiren yüz binlerce insan var. Edirne bu hafta lavanta kokuyor. Edirne’yi turizm amaçlı ziyaret eden insanlar aynı zamanda lavanta tarlalarını da ziyaret ediyorlar. Dolayısıyla bizim her zaman için önceliğimiz olan Edirne’de kültür turizmini geliştirmek, çeşitlendirmek ve zenginleştirmek isteğimizin tam hedef noktasında yer alan etkinliklerden bir tanesi de lavantadır. Lavanta Edirne’nin turizmine katkı sağlayacak” dedi.

“15 kilogram lavanta balı ekonomik katkı sağlayabiliyor”

Bu bitkinin tarımsal olarak aynı zamanda başka faydaları da olduğunu dile getiren Vali Canalp, “Bunun esansını çıkardığınız zaman uluslar arası piyasalarda çok büyük bir değeri var. Aynı zamanda lavanta bal üretimi söz konusu olduğu zaman monoflora bal olarak dünyada da ekonomik bir değer olarak iyi bir getiri sağlayabiliyor. Dekarı üzerinden elde edeceğimiz 15 kilogram lavanta balı çiftçimize çok büyük bir ekonomik katkı sağlayabiliyor. Lavanta da dünyada şampiyon olan ülkeler var. Bir tanesi Fransa ama dünyanın en büyük üreticisi şu an Bulgaristan bizim komşumuz. Bulgaristan Tarım Bakanlığı’nın 2014 yılında enstitümüze yapmış olduğu ziyaret sonrasında enstitümüz Türkiye'de de Edirne'de de yeni lavanta çeşitlerini üretmeye ve denemeye başladı" ifadelerine yer verdi.

“Dikkat edilmesi gereken husus var!”

Türkiye’de lavanta üretiminin 5 bin 700 dekar civarında, Bulgaristan’da ise 100 bin dekar civarında olduğunu dile getiren Vali Canalp, “Ülkemizde ve Trakya bölgesinde lavanta üretimi günden güne gelişiyor ve artıyor. Ancak dikkatli olunması gereken husus, uluslar arası piyasalarda geçerliliği olan ve yüksek değer ifade eden lavanta çeşitleri üzerine yatırım yapmak ve dikim alanlarını da bu lavanta çeşitliliği üzerinde değerlendirmektir. Bir başka husus ta o bölgenin bitki örtüsü ve toprak yapısına uygun çeşitleri tercih etmektir” dedi.

Enstitünün bu hususları dikkate alarak Edirne ve Trakya’ya en uygun olan çeşitler neler ise o çeşitlerin üzerine yoğunlaşarak, üretimini teşvik ederek, yaygınlaştırarak ülke ve Edirne ekonomisine de çok büyük katkıda bulunduğunu belirten Vali Canalp, bu katkılarından dolayı emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyledi.

“Çeşitlendirmeye devam edeceğiz”

Bu güne kadar yapılan çalışmaları bundan sonra da çeşitlendirerek devam ettireceklerini dile getiren Vali Canalp, “Enstitünün hazırlamış olduğu Avrupa Birliği Projesi ile 2020 yılından sonra da lavanta üzerinde yapılmış olan bu şekildeki yatırımlar devam ettirilerek hızlandırılacaktır.  Önümüzdeki dönemde de ihtiyaç duyulan alanlarda yeni lavanta ekimlerini çeşitlendirmeye devam edeceğiz. Biz de valilik olarak il özel idare olarak da bu şekildeki alanları zenginleştireceğiz. Lavanta diğer türelerin yetişmediği alanlarda yetişebilen bir bitkidir. Aradığı toprak yapısı bizim marjinal dediğimiz topraklarda yetişiyor. Kumlu, çakıllı topraklar çok fazla su tutmayan topraklar. Özellikle yamaç alanlarda çok verim elde edebileceğimiz bir bitki çeşididir” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

“Son zamanlarda üretiminde artış görülüyor”

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek,günümüzde olduğu gibi gelecekte de tıbbi ve aromatik bitkilerden yararlanma oranının tüm dünyada artış gösterdiğinin bilindiğini vurgulayarak; “ Uluslar arası ticarete konu olan eferik yağ bitkilerinden bir tanesi de lavantadır. Dünyadaki en büyük lavanta yağı tedarikçisi ülkelere baktığımız zaman komşu ülke Bulgaristan, Fransa ve Çin’in önemli bir rol oynadığını görmekteyiz. Fakat son zamanlarda diğer ülkelerde de lavanta üretiminde artış gözlemlenmektedir. Düşük üretim maliyetleri, yüksek kar oranı ve kırsal kalkınmadaki rolü lavanta üretimini çekici ve cazip kılıyor” dedi.

“Yağı, uluslar arası piyasada 80-100 Euro”

Lavanta üretimi ve yetiştirme koşulları ile ilgili bazı bilgilere yer veren Doç. Dr. Adnan Tülek, “Ağır ve taban suyu yüksek topraklar hariç hemen her alanda yetiştirilen özellikle marjinal alanlar için önerilen bir bitkidir. Ekonomik ömrü 10 yıl ve üzerindedir. Bu zaman zarfında 2’inci yılın sonunda verim elde edilir. Ve dekara ortalama 4 ile 14 litre arasında yağ elde edilir. Lavanta yağı uluslar arası piyasada 80-100 Euro üzerinden işlem görmektedir” dedi.

“5 bin 700 dekar lavanta üretimi”

TUİK verilerine göre ülkemizde yaklaşık 5 bin 700 dekar civarında lavanta üretimi gerçekleştirildiğini söyleyen Doç. Dr. Adnan Tülek, bunun genelinin lâvantin olarak isimlendirilen türler olduğunu belirtti.

Lavanta üretiminin başta Trakya bölgesi olmak üzere ülke genelinde yaygınlaşması için çalışmalar yaptıklarını belirten Doç. Dr. Adnan Tülek, “Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde enstitümüzde lavanta çalışmaları yürütülmekte ve yapılan ön çalışmalar bu bitkinin bölgemizde başarılı bir şekilde yetiştirilebileceğini göstermiştir. Lavanta üretiminde uluslar arası alanda önemli bir aktör olacak potansiyelimiz mevcuttur” dedi.

Lavanta Tarla günlerinin hazırlanmasındaemeği geçenlere Vali Ekrem Canalp tarafından plaket takdimi yapıldı. Vali Canalp ve eşi Ayten Canalp, lavanta tarlasında çocuklarla hasat yaptı ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

Lavanta Tarlasını ziyarete gelen yerli ve yabancı konuklar fotoğraf çektirme yarışına girdi. Tarla adeta fotoğraf stüdyosuna döndü. Mis kokusunun etrafa yayıldığı lavantalardan bal arıları da nasibini aldı.Etkinliklavanta çiçeklerinden yağ çıkarılması ve lavanta temalı hediyelik ürünler standı ile lavanta tarlasının gezilmesiyle sona erdi.

Özlem Ceylan

 

 

Bu haber (1020) defa okundu.

Edirne merkezli FETÖ operasyonunda yakalanan 18 şüpheliden 7'si tutuklandı

TRAKYA’DA AŞILANAN KİŞİ SAYISI 400 BİNE DAYANDI

SELİMİYE'NİN UNESCO'YA GİRİŞİNİN 10'UNCU YILINDA, ATLETLER FARKINDALIK YARATTI

Selimiye'nin kapsamlı restorasyonu bu yıl başlayacak

Edirne'nin 2022 hedefi 10 milyon turist
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
Çocuk Dostu Şehirler Projesi
İPEK ESMA ÇEŞME
DEFTERİMDEN NOTLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
İĞRENİYORUZ...
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
ÇOK OKUNANLAR

SAVACI AİLESİNİN ACI GÜNÜ

"Edirne'de Balon Hangarı ile yeni bir turizm akımı başlatılabilir"

KUVVETLİ RÜZGÂR VE FIRTINAYA DİKKAT!

Tekirdağ'da çiftçilere gelirlerinin artırılması amacıyla 56 bin ada çayı fidesi dağıtıldı

Kaya yemin ederek göreve başladı

İPSALA ÇELTİK ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ’NDEN İBA’YA TEŞEKKÜR

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, İBA İLE YAPTIĞI GÖRÜŞMEYİ ANLATTI

KOVİD-19 HASTALARI YAŞADIKLARINI ANLATIYOR

BEŞLİ UYGULAMA SİSTEMİ BAŞLADI

“İnanıyorum ki milletçe el ele verip bu sıkıntılı günlerinde üstesinden geleceğiz”

DİKKAT! O BÖLGELERE ELEKTRİK VERİLMEYECEK…

“Bunun adı emek hırsızlığıdır"

EDİRNE’DE VAKA ARTIŞI SÜRÜYOR

Çanakkale'de Kovid-19 tedbirleri kapsamında bir köy karantinaya alındı

Edirne'de yasağa rağmen avlananlara ceza uygulandı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir