EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 11 Haziran 2019 Salı, 07:34
İstiridye’ye destek istedi
Edirne İl Genel Meclisi Haziran Ayı toplantılarının ilk birleşimi 2’inci gündem maddesinde bulunan istiridye mantarı tanıtımını üreticisi Selin Cumalı gerçekleştirdi. Selin Cumalı istiridye mantarı üretiminde İl Genel Meclisi üyelerinden ve Edirne Belediyesi’nden destek beklediğinin altını çizdi.

“Marka mantar olabilir”

İstanbul Üniversitesi biyoloji bölümü mezunu olan İstiridye mantarı üreticisi Selin Cumalı, internetten araştırma yaparak üretime karar verdiğini söyledi. Gazetecilere yaptığı açıklamada 2 çadır için 100 bin lira üzeri maliyetle başladığını ifade eden Cumalı, “Sadece çadırda değil, alt yapı, ruhsatlandırma vb. çok daha fazla adımı var. Total olarak 120 bin lira ile 150 bin lira arasında bir yatırım olarak düşünebiliriz. Ben ilk olarak internete girdiğimde inanılmaz karlı satışlardan bahsediliyordu. Bunlar geçeği yansıtmıyor. Çünkü riskler var, bilgi sahibi olmak gerekiyor. Mantar gerçekten nazlı bir ürün. Her şeyini doğru ayarlamanız gerekiyor, aldığınız verim oranı da ona göre değişiyor. Yeni girişim yapacak üreticilere ulaşsınlar diyorum. Edirne’de ilerleyip büyüse kesinlikle bir marka mantar olabilir.” İfadelerine yer verdi.

 “Besin değeri çok yüksek”

Edirne ilinde aktif olarak 10 tane üretici olduğunun bilinmekte olduğunu söyleyen İstiridye mantarı üreticisi Selin Cumalı, yaklaşık olarak 2500 metrekarelik bir alanda yılda 290 tonluk üretim elde edebilecek kadar kapasiteye sahip olduklarını belirtti.

İstiridye mantarının besin değeri kültür mantarından çok daha yüksek olduğunu ifade eden Cumalı, geniş yapraklı ve etli bir yapıya sahip olan mantarın et değerinde olduğunu söyledi.

İçerisinde Şeker Yok!

Mevsimine göre bej, krem ya da kahverengi renklerde olduğunu dile getiren Cumalı, “saman, talaş ya da pamuk içerikli kom postlarda yetişmektedir. Şeker hastaları için tüketimi son derece kolay olan ürünlerdir. İçerisinde şeker bulunmamaktadır. Üretim süreci yaklaşık olarak 25 ile 45 gün arasında değişiyor.” Dedi.

“Elektrik en büyük sorunumuz”

Her tesiste mutlaka klima ve havalandırma sistemlerinin bulunması gerektiğini ve bu sistemlerin hepsinin elektrikle çalıştığını ifade eden Cumalı, elektrik giderlerinin çok yüksek maliyette olduğunu söyledi. Cumalı, en temel sorunlarının sanayi elektriği kullanmaları olduğunu belirtti.

Selin Cumalı, İl Genel Meclis toplantısında üreticilere stant sağlanması durumunda daha fazla kişiye ulaşabileceklerini belirterek, yerel halkın istiridye mantarının aslında tüketilebilir olduğunu stant sayesinde öğrenebileceklerini ifade etti.

“Destek bekliyoruz”

10 üretici olarak yola devamlılığın olmasını istedikleri büyümeyi hedefledikleri amaçlarla yola çıktıklarını belirten İstiridye mantarı üreticisi Selin Cumalı, daha fazla üretici, daha fazla girişimcinin aralarına katılmasını ve bu Edirne’nin bir markası olarak Tüm Türkiye’ye ve Dünya’ya dağılmasını istediklerini ifade etti. Cumalı, bu konuyla ilgili İl Genel Meclisi üyelerinden, Edirne Belediyesi’nden destek beklediğinin altını çizdi.

Ebubekir Sıddık Semiz

Bu haber (295) defa okundu.

Annesini bıçakla öldürdü

Anaokulu öğrencilerine "çoktan seçmeli" karşılama seremonisi

GÜZERGAHLARDA YENİ DÜZENLEME

Temel atma töreni yapılacak

İçme Suyu Problemleri Konuşuldu
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Birlik ve Beraberliğin Önemi
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Hattı Projesi

GÜZERGAHLARDA YENİ DÜZENLEME

CUMHUR İTTİFAKI’NIN ORTAĞI İL BAŞKANI İSTİFA ETTİ

Yörük ailesinden istihdama katkı

Engelli kızın gelinlik hayali gerçek oldu

Vatandaşlar Ölüm Kavşağına Çözüm Bekliyor

9 aylık geçici iş kuyruğu

Başkan; “Kayalı Barajı’ndan su alımını kestik!”

‘Çaycı Hüseyin’ açılışa katıldı

“HER DAİM GÖREVE HAZIRIZ”

TARİHİ KONAKLAR İŞLETMEYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Öğrencilerden 700 kişilik aşure ikramı

Barajda erkek cesedi

TÜRKİYE İKİNCİSİ OKULA BİLİŞİM ATÖLYESİ

Hayvan çiftliğinde yangın

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir