EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 24 Mayıs 2019 Cuma, 15:37
Öğrencilerden küresel iklim grevi
Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında İsveç’te 15 yaşındaki Greta Thunberg’in başlattığı iklim için okul grevi bütün Dünya’ya yayıldı.

Tüm dünyada düzenlenen "Fridays For Future" kapsamında "2. Küresel İklim Grevi" için Saraçlar Caddesi'nde bir araya gelen Trakya Üniversitesi Çevrecilik ve Geri Dönüşüm Topluluğu üyesi üniversite öğrencileri sessiz grev gerçekleştirdi.

‘İklim için ses ver’, "Çocuklarım, öğrencilerim, ailem, kendim, arkadaşlarım için yaşanılabilir bir dünya’, ‘Zamanımız tükeniyor’ ‘Dünyayı Kurtar Gezegen B Yok’ yazılı pankartlar taşıyan öğrenciler Saraçlar Caddesi’nde sessiz yürüyüş gerçekleştirdi.  

Trakya Üniversitesi Çevrecilik ve Geri Dönüşüm Topluluğu Başkanı Selin Can, yaptığı açıklamada,  İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg'in başlattığı uluslararası etkinlik olan "Fridays For Future"un Edirne bölümünü gerçekleştirmek için bir araya geldiklerini söyledi.

“Daha fazla önlem alınmasını istiyoruz”

İklimdeki kötü gidişin önüne geçmek için öğrenciler olarak harekete geçmek istediklerini söyleyen Tıp Fakültesi öğrencilerinden Selin Can, "İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya gibi birçok şehir ve Avrupa'da öğrenciler bu konuda farkındalık yaratmak için yürüyorlar. Bu etkinlik gittikçe büyüyor. Bunun ilkini İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg parlamentonun önünde uzun süre boyunca oturarak, 'eğer ki benim bir geleceğim yoksa okula gitmemin anlamı nedir' diyerek gerçekleştirdi. Bütün hükümetlerden iklimdeki problemlere yönelik daha fazla önlem almalarını rica etti. Bizde kendi ülkemizde daha fazla önlem alınmasını istiyoruz." Açıklamasında bulundu.

“Gezegenimizi kurtaracağız”

Trakya Üniversitesi öğrencilerinden iklim aktivisti Hilal Arslan; İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg(15)’in başlattığı “Fridays For Future (Geleceğimiz için Cumalar), etkiliğinin 114 ülkede, 1429 noktada ikincisinin düzenlendiğini, küresel iklim grevinin planlandığını söyledi.

Türkiye’nin de bu ülkeler arasında olduğunu dile getiren Arslan, “İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya, Samsun ve Adıyaman’da eşzamanlı olarak düzenlenecek iklim grevine, Edirne olarak biz de katılıyoruz. Bu harekete tüm dünya çapında binlerce çocuk, genç ve yetişkinin katılıyor. Temel amacı iklim krizine dikkat çekmek, iklim krizini durdurmak, büyükleri uyarmak, yaşamak için daha uygun bir dünyayı istediğimizi göstermek için “İklim İçin Okul Grevine”  sloganıyla, şiddetsiz grev temel prensibiyle toplanılmaktadır. Okul grevi sözüne küçüklerden söyle açıklama gelmektedir; “Okulumuzu kırmayacağız, sadece eğitimizden bir günü geleceğimiz için feda edeceğiz. Bunu ilk kez 16 yaşındaki İsveçli öğrenci Greta Thunberg demişti. Biz de şimdi bunu söylüyoruz: Gezegenimizi kurtaracağız!” şeklinde açıklamada bulundu.

“Sessiz ve şiddetsiz eylem”

Üniversite öğrencileri olarak, Edirne’de de bir bilinç oluşturmak için bu eyleme katıldıklarını belirten iklim aktivisti Hilal Arslan; “Tamamen şiddetsiz, bir kaç pankartla desteklenecek ve sessizce geçecektir çünkü eylemin temeli şiddetsizliğe ve dikkat çekmeye dayanmaktadır. Küresel iklim krizi nedeniyle bugün yaşayanlar ve gelecek nesillerin çok büyük bir risk altında olduğunun bir kez daha teyit edildiğini de hatırlatmak isteriz” dedi.

Özlem Ceylan

Bu haber (277) defa okundu.

Dev uçak denizde batırılmaya başlandı

İmar barışı başvuruları için "nöbetçi" bırakıldı

Komşular, babaları için Edirne’de

SKYRANGER ve SERÇE büyük ilgi gördü

5’inci şubenin açılışı yapıldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirneli atölye ustasının ünü sınırları aştı

5’inci şubenin açılışı yapıldı

Komşular, babaları için Edirne’de

Ekşi ailesinin acı günü

“Edirne’yi  O Kadar Sevmemişiz ki…”

Aşklarıyla engellerini yenen çiftin lavanta isteği kırılmadı

Hayallerini gerçekleştirmek için inşaat mühendisi oldu

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi

1 ölü, 2 yaralı 

Cami avlusunda yavrulayan köpeğe imam sahip çıktı

Dev uçağın gövde montajı tamamlandı

Üreticinin yeni umudu lavanta

AVRASYA YOLU’NDA EDİRNE DE VAR

TRANSFER İÇİN 2 MİLYON LİRALIK BÜTÇE

966 kurs ve 20 Bin kursiyerin emekleri sergileniyor

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir