EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 17 Mayıs 2019 Cuma, 07:00
Altun, Emlakçılara Çağrıda Bulundu
Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi alma zorunluluğu ile ilgili çıkan ve 05 Haziran 2018 tarihli resmi gazetede yayınlanan yönetmelikle ilgili hatırlatmalarda bulundu.

Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi alma zorunluluğu ile ilgili çıkan ve 05 Haziran 2018 tarihli resmi gazetede yayınlanan yönetmelikle ilgili hatırlatmalarda bulundu. Mahmut Altun, Ticaret İl Müdürlüğü olarak yaptıkları araştırmada il genelinde 215 kayıtlı emlakçının olduğunu tespit ettiklerini ancak bunlardan sadece 35’ininyetki belgesi aldığını dile getirdi.

“05 Haziran tarihinde yayınlanmıştı”

Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, taşınmaz ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla 6585 sayılı perakende ticaretin düzenlenmesi hakkında kanunun 16.maddesinin birinci fıkrası(b) bendine dayanılarak hazırlanmış taşınmaz ticareti hakkında yönetmeliğin 05 Haziran 2018 tarihli gazetede yayınlandığını hatırlattı. Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun taşınmaz ticareti hakkındaki yetki belgesinin05 Aralık 2019 tarihine kadar alınması çağırısında bulundu.

Taşınmaz ticareti hakkındaki yetki belgesinin alınmasıyla ilgili bilgilendirmelerde bulunanAltun, "Bununla haksız rekabetin ve kayıt dışı faaliyetlerin önlenmesi, nitelikli insan kaynağı yaratılması, taşınmaz ticaretinin güvenli bir ortamda yapılması, mesleğe itibar kazandırılması ve meslek gruplarına duyulan güvenin artırılması ile hizmet kalitesi ve tüketici memnuniyeti hedeflenmiştir. Yetki belgesi verilmesinde iş yerinin belirtilen fiziksel şartları taşıması, meslek odasına kayıtlı olunması, gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olunması, işletmelerde bağımsız bölüm niteliğinde ve net alanının en az 30 metrekare olması, arşiv bölümünün bulunması ve teknik donatılara sahip olunması gibi şartlar belirlenmiştir” ifadelerini kullandı.

“Mesleğe duyulan güven artacak”

Yönetmelikle birlikte, sektörün yasal alt yapıya kavuşturulması, haksız rekabetin ve kayıt dışı faaliyetlerin önlenmesi nitelikli insan kaynağı yaratılması, taşınmaz ticaretinin güvenli bir ortamda yapılması, mesleğe itibar kazandırılması ve meslek guruplarına duyulan güvenin arttırılması ile hizmet kalitesi ve tüketici memnuniyeti hedeflendiğini dile getiren Altun; “Yetki belgesi verilmesinde işyerinin belirtilen fiziksel şartları taşıması, meslek odasına kayıtlı olunması, gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olunması, işletmelerde bağımsız bölüm niteliğinde ve net alanının en az 30 metrekare olması, arşiv bölümünün bulunması ve teknik donatılara sahip olunması gibi şartlar belirlenmişti” şeklinde açıklamada bulundu.

“Sadece 35 emlakçı belge aldı”

Yetki belgesinin ticaret il müdürlüğü tarafından bilgi sistemi üzerinden verilebileceğini, askıya alınabileceğini ve iptal edilebileceğini söyleyen Altun; “Yetki belgelerinin geçerlilik süresi 5 yıldır. Mevcut işletmelerin 05 Haziran 2018 tarihinden itibaren 18 ay içerisinde yani 05 Aralık 2019 tarihine kadar durumlarını yönetmelikte belirlenen şartlara uygun hale getirerek yetki belgesi almaları gerekiyor. Ticaret İl Müdürlüğü olarak yaptığımız araştırmada ilimiz genelinde esnaf odalarına bağlı 175, ticaret odalarına bağlı 40 olmak üzere toplamda 215 kayıtlı emlakçının olduğu tespit edilmiştir. Bunların arasından şu ana kadar sadece 35 emlakçı müdürlüğümüzden yetki belgesi almıştır. Yine yönetmelikle işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorunlu emlak danışmanı(seviye 5) ve ya emlak danışmanı(seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı mesleki yeterlilik belgelerinden birisine sahip olmaları gerekir. Mesleki yeterlilik belgeleri mesleki yeterlilik kurumunca yetkilendirilmiş ulusal yeterliliklere dayalı kuruluşlar tarafından verilmektedir. Ulusal yeterlilik almış kuruluşlara ise mesleki yeterlilik kurumunun sayfasından ulaşılabilir” ifadelerine yer verdi.

İşletmelerin yetki belgesini almasının zorunlu olduğunu hatırlatan Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, “işletmelerin yetki belgesine sahip olup olmadığı işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yetkili idareler tarafından kontrol edilir ve yetki belgesi olmayan işletmelere ruhsat verilmez” ifadelerine yer verdi.

Özlem Ceylan

Bu haber (560) defa okundu.

Dev uçak denizde batırılmaya başlandı

İmar barışı başvuruları için "nöbetçi" bırakıldı

Komşular, babaları için Edirne’de

SKYRANGER ve SERÇE büyük ilgi gördü

5’inci şubenin açılışı yapıldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirneli atölye ustasının ünü sınırları aştı

5’inci şubenin açılışı yapıldı

Komşular, babaları için Edirne’de

Ekşi ailesinin acı günü

“Edirne’yi  O Kadar Sevmemişiz ki…”

Aşklarıyla engellerini yenen çiftin lavanta isteği kırılmadı

Hayallerini gerçekleştirmek için inşaat mühendisi oldu

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi

1 ölü, 2 yaralı 

Cami avlusunda yavrulayan köpeğe imam sahip çıktı

Dev uçağın gövde montajı tamamlandı

Üreticinin yeni umudu lavanta

AVRASYA YOLU’NDA EDİRNE DE VAR

TRANSFER İÇİN 2 MİLYON LİRALIK BÜTÇE

966 kurs ve 20 Bin kursiyerin emekleri sergileniyor

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir