EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 16 Mayıs 2019 Perşembe, 07:01
Çiftçilere bayram müjdesi
Dünya Çiftçiler Günü’nde üreticilerle iftarda bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çiftçilerin destek ödemelerinin Ramazan Bayramı öncesinde yapılacağı müjdesini verdi. Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, ödemeler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Pamuk, yağlık ayçiçeği ve çiğ süt destekleme ödemeleri Ramazan Bayramı öncesinde yapılacak. Çiftçilere bayrama kadar, 2,4 milyar kütlü pamuk desteği, 662 milyon yağlık ayçiçeği desteği, 385 milyon çiğ süt desteği olmak üzere toplamda 3 milyar 447 milyon destek ödemesi yapılacak.

“Ödemeler yaralarına merhem olacak”

SÜTÜB Başkanı Mustafa Suiçmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her yıl Ramazan ayında hem muhtarlarla hem üreticilerle iftarda bir araya geldiğini hatırlattı. Suiçmez, Cumhurbaşkanı’nın bu sene 14 Mayıs Çiftçiler Günü’ndeki iftar programında müjdeli haberler verdiğini belirterek, “Bizim bölgemiz için önem arz eden ayçiçeği ve çiğ süt destekleme ödemeleri idi. Bu ödemelerin de bayram öncesinde ödeneceğini açıkladı. Çiğ süt destekleme ödemeleri daha önce Ocak ayında 25 kuruştan ödendi. Şuanda Şubat-Mart ayı da 25 kuruş olarak belirlendi. 2 aylık alacağımız var. Bunlar da Mayıs ayı içerisinde ödenecek. Bunun gibi birçok destek ödemesi yapılacak. Bizim için önemli olan kısmı bölgemiz için olan kısmıydı. Bayram öncesi destek ödemeleri çiftçilerimizin yaralarına merhem olacak. Süt üreticisi olarak değinecek olursak 0.25 kuruşun yılsonuna kadar devam etmesini talep ettik. Bu talebimizi Milletvekilimiz Fatma Aksal aracılığıyla bakanlığa ilettik. Mayıs ayında zamlı süt fiyatları zamlı olarak döküyoruz ama parayı almadık. Parayı elimize almadan yeme iki defa zam geldi. Bu nedenle bakanlığımızdan bu 0.25 kuruş olan desteklemenin devam etmesini talep ettik. Biz üreticiler olarak üretmeye devam ediyoruz. Destekleme ödemeleriyle çiftçiler her şekilde destekleniyor. Türkiye’ye ekonomik baskılar yapılıyor. Biz bu baskılara aldırış etmeyeceğiz bakanlığımız bizim yanımızda bu zorlukları aşarız. Kimse karamsar olmasın biz üretmeye devam edeceğiz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“Hibe destekleri sürecek”

Devletin bugüne kadar üreticilere yaklaşık 130 milyar TL nakit hibe desteği verdiğini söyleyen Suiçmez; bu sene destek miktarının, 16 milyar TL’nin üzerine çıkarılacağını öğrendiklerini belirtti.

SÜTÜB Başkanı Mustafa Suiçmez, gübre ve yemden alınan KDV’yi tamamen kaldırmanın yanında ‘mazotun yarısı sizden yarısı bizden’ diyerek çiftçilerin üretim maliyetlerinin ciddi oranda düşürüleceğinin müjdesi ile de mutlu olduklarını dile getirdi.

Üreticiler mağdur durumda

Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Suiçmez, bu yıl bereketli ve verimli bir sene geçirdiklerini belirterek, yağışların çiftçinin yüzünü güldürdüğünü söyledi. Öte yandan çiftçileri üzen bir sorunla karşılaştıklarını dile getiren Suiçmez; “Bu yıl çiftçilerimizin farkı bir sorunu var. Çiftçilerimizin ektiği bir tohum çeşidi var. Bunda tohumdan kaynaklanan bir hastalık var. Bölgede yaygın kullanılan bir tohum çeşidi olmakla beraber üreticilerimizin mağduriyeti söz konusu oldu. Üreticiler bu bozuk olan tohumun yerine tekrardan yenisini ekiyorlar. Bu da ciddi kayıp ve masraf demektir. Üreticinin girdi maliyetini arttırıyor. Tohum firması üreticiye hiçbir destek ve ya yardım olsun, zararını karşılamak olsun hiçbir adım atmıyor” dedi.

“Yağmurlar bereket getirdi”

 Bu sorunun dışında mevsimsel olarak da her şeyin normal gittiğini söyleyen Suiçmez; “İnşallah sezonun tamamında da ayçiçeklerin olgunlaşma döneminde de yağmur yağarsa bu yılın bereketli geçeceğini düşünüyoruz” dedi.

Çiftçilerin karşılaştığı zorluklarla ilgili olarak Süt Üreticileri Birliği’nde bir araya gelen köy muhtarları ayçiçeği tohumu ile ilgili yaşadıkları mağduriyeti konuştular.  Köy muhtarları yaptıkları açıklamada, ayçiçeğindeki köse hastalığı ile karşı karşıya kalan çiftçilerin yaşadıkları mağduriyet karşısında çaresiz olduklarını ve mağduriyetin yüklenici firma tarafından giderilmediğinden dolayı üzüntü yaşadıklarını belirttiler. Muhtarlar, bunun dışında yapılan destekleme ödemelerinin çiftçilerin yüzünü güldürdüğünü söyledi.

Özlem Ceylan

Bu haber (665) defa okundu.

Dev uçak denizde batırılmaya başlandı

İmar barışı başvuruları için "nöbetçi" bırakıldı

Komşular, babaları için Edirne’de

SKYRANGER ve SERÇE büyük ilgi gördü

5’inci şubenin açılışı yapıldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirneli atölye ustasının ünü sınırları aştı

5’inci şubenin açılışı yapıldı

Komşular, babaları için Edirne’de

Ekşi ailesinin acı günü

“Edirne’yi  O Kadar Sevmemişiz ki…”

Aşklarıyla engellerini yenen çiftin lavanta isteği kırılmadı

Hayallerini gerçekleştirmek için inşaat mühendisi oldu

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi

1 ölü, 2 yaralı 

Cami avlusunda yavrulayan köpeğe imam sahip çıktı

Dev uçağın gövde montajı tamamlandı

Üreticinin yeni umudu lavanta

AVRASYA YOLU’NDA EDİRNE DE VAR

TRANSFER İÇİN 2 MİLYON LİRALIK BÜTÇE

966 kurs ve 20 Bin kursiyerin emekleri sergileniyor

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir