EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 13 Mayıs 2019 Pazartesi, 18:00
Askere gitmenin heyecanını yaşadılar
Edirne'de Engelliler Haftası farkındalık programı kapsamında askere gitme yaşı gelen engelli öğrenciler için "askere gidiyoruz" etkinliği düzenlendi.

Faika Erkurt Özel Eğitim Okul’u bahçesinde düzenlenen etkinlikte öğrenciler ve aileleri davul-zurna eşliğinde gönüllerince eğlendiler.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayıOkul Müdürü Emine Esra Madalı yaptı.

“Vatansız kalamayız”

Okul Müdürü Emine Madalı, kutsal değerlerin başında gelen vatan sevgisinin ve vatana olan bağlılığın vazgeçilmeyecek olgular olduğunu söyledi.

Millet olarak günlerce hatta haftalarca aç ve susuz kalabilir,bir takım sıkıntılara maruz kalabilirizama vatansız kalamayız diyen Okul Müdürü Emine Madalı; “Anayasamıza göre vatan hizmeti her türkün hakkı ve ödevidir. Askerlik görevi Türk ulusu için bir onur meselesidir. Kültürümüzde üç yerde kına yakılmaktadır. Kurbanlık koça yakılır ki Allah’a kurban olsun, gelin olacak kıza yakılır ki ailesine kurban olsun diye ve üçüncüsü de askere giden erkeklere yakılır ki gerekirse vatanına kurban olsun diyedir. Askerlik toplumumuzda önemli kutsal bir görev olarak görülmektedir. Kendilerini sınırlayan hiçbir engel tanımayan öğrencilerimizin kısa da olsa kutsal görev olan askerliği yapmak için gösterdikleri istek ve heyecanda onları toplumsal yaşamda yer alma mücadelelerinin önemli bir adımıdır. Yaşama sımsıkı sarılmaları içlerindeki umudu hiç kaybetmemeleri ve hayata tutunmaya gösterdikleri azim ve özverileri konusunda bizler her zaman yanlarında olduk” dedi.

Faika Erkurt Özel Eğitim Okulu öğrencilerinden Arzu Erguvan ‘Vatan Askeri’ isimli şiiri okudu. Öğrencilerin jimnastik gösterisi ilgiyle izlendi.Programda Müzik Öğretmeni Yaşar Özel önderliğinde ritim grubu gösterileri yapıldı ve öğrencilerden Eda Örsen solo türkü okudu.

Okul bahçesinde düzenlenen etkinlikte temsili askerlik yapacak 13 engelli öğrenci, tek tek çağrılarak Türk bayrağına asker selamı verdi ve bayrağı öptü.

Devamında ise 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Yüksel Erdin ve Edirne Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, öğrencilerin omuzlarına ay yıldız motifli, işlemeli tülbentleri asıp, asker çantalarını hediye etti. Asker duasının yapılmasısonrasında temsili askerlik yapacak öğrencilerin ellerine yakınları tarafından kına yakıldı.

Gözyaşlarını tutamadı…

Engelli öğrencilerden Yunus ve Emre Yirmibeşler’in babaannesi gözyaşlarına hâkim olamadı. Hatice Yirmibeşler, Çok mücadele ederekbu günlere geldiklerini belirterek,torunlarıyla birlikte Allah’tan sağlık hoşluk dilediğini söyledi.

Temsili askerlik görevini yapacak öğrenciler için 16 Mayıs Perşembe günü 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nda bir günlük askerlik töreni düzenlenecek.

Askerlik kınası programı ve temsili askerlik uygulaması ile öğrencilerin ve yakınlarının hafızalarına güzel bir anı bırakılmış oldu.

Özlem Ceylan

 

 

 

Bu haber (440) defa okundu.

Fotoğraf yarışmasının birincisi Sosyal Bilimler

En Doğru Reçete ‘Atatürkçü Düşünce’

Başpehlivan Tansel Umut

Kırkpınar’ın en güzel fotoğrafı ‘Kispet’ oldu

ŞAMPİYON EGS
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Zorunlu uygulama 30 Haziran'da başlıyor

Vatandaşlar pazardan vazgeçmiyor

Restoranın altında tarihi yapı

“Beklentilerimizi karşılamıyor”

Demirci anıldı

Çiftçilere bayram müjdesi

Ramazanda ağız kokusu kâbusunuz olmasın!

Hedefi yeniden dünya şampiyonluğu

İşçi servisinde yangın

TED Edirne Koleji Kampüsü Kapılarını 21 Haziran 2019’da Ziyarete Açıyor

Altun, Emlakçılara Çağrıda Bulundu

Havadan denetim

Bakkalın "veresiye defteri" satın alındı

“Hayırlı Olsun” Ziyaretlerinde Bulundu              

HALSİZLİK YAŞAMAMAK İÇİN DİKKAT!

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir