EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 13 Mayıs 2019 Pazartesi, 18:00
Askere gitmenin heyecanını yaşadılar
Edirne'de Engelliler Haftası farkındalık programı kapsamında askere gitme yaşı gelen engelli öğrenciler için "askere gidiyoruz" etkinliği düzenlendi.

Faika Erkurt Özel Eğitim Okul’u bahçesinde düzenlenen etkinlikte öğrenciler ve aileleri davul-zurna eşliğinde gönüllerince eğlendiler.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayıOkul Müdürü Emine Esra Madalı yaptı.

“Vatansız kalamayız”

Okul Müdürü Emine Madalı, kutsal değerlerin başında gelen vatan sevgisinin ve vatana olan bağlılığın vazgeçilmeyecek olgular olduğunu söyledi.

Millet olarak günlerce hatta haftalarca aç ve susuz kalabilir,bir takım sıkıntılara maruz kalabilirizama vatansız kalamayız diyen Okul Müdürü Emine Madalı; “Anayasamıza göre vatan hizmeti her türkün hakkı ve ödevidir. Askerlik görevi Türk ulusu için bir onur meselesidir. Kültürümüzde üç yerde kına yakılmaktadır. Kurbanlık koça yakılır ki Allah’a kurban olsun, gelin olacak kıza yakılır ki ailesine kurban olsun diye ve üçüncüsü de askere giden erkeklere yakılır ki gerekirse vatanına kurban olsun diyedir. Askerlik toplumumuzda önemli kutsal bir görev olarak görülmektedir. Kendilerini sınırlayan hiçbir engel tanımayan öğrencilerimizin kısa da olsa kutsal görev olan askerliği yapmak için gösterdikleri istek ve heyecanda onları toplumsal yaşamda yer alma mücadelelerinin önemli bir adımıdır. Yaşama sımsıkı sarılmaları içlerindeki umudu hiç kaybetmemeleri ve hayata tutunmaya gösterdikleri azim ve özverileri konusunda bizler her zaman yanlarında olduk” dedi.

Faika Erkurt Özel Eğitim Okulu öğrencilerinden Arzu Erguvan ‘Vatan Askeri’ isimli şiiri okudu. Öğrencilerin jimnastik gösterisi ilgiyle izlendi.Programda Müzik Öğretmeni Yaşar Özel önderliğinde ritim grubu gösterileri yapıldı ve öğrencilerden Eda Örsen solo türkü okudu.

Okul bahçesinde düzenlenen etkinlikte temsili askerlik yapacak 13 engelli öğrenci, tek tek çağrılarak Türk bayrağına asker selamı verdi ve bayrağı öptü.

Devamında ise 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Yüksel Erdin ve Edirne Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, öğrencilerin omuzlarına ay yıldız motifli, işlemeli tülbentleri asıp, asker çantalarını hediye etti. Asker duasının yapılmasısonrasında temsili askerlik yapacak öğrencilerin ellerine yakınları tarafından kına yakıldı.

Gözyaşlarını tutamadı…

Engelli öğrencilerden Yunus ve Emre Yirmibeşler’in babaannesi gözyaşlarına hâkim olamadı. Hatice Yirmibeşler, Çok mücadele ederekbu günlere geldiklerini belirterek,torunlarıyla birlikte Allah’tan sağlık hoşluk dilediğini söyledi.

Temsili askerlik görevini yapacak öğrenciler için 16 Mayıs Perşembe günü 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nda bir günlük askerlik töreni düzenlenecek.

Askerlik kınası programı ve temsili askerlik uygulaması ile öğrencilerin ve yakınlarının hafızalarına güzel bir anı bırakılmış oldu.

Özlem Ceylan

 

 

 

Bu haber (742) defa okundu.

Gönül Seferberliği Devam Ediyor

20 Yıllık Hayal Gerçek Oldu

74 gün sonra camilerde ilk Cuma namazı kılındı

Meriç, iş yerlerinde uyulması gereken kuralları anlattı

Tek kullanımlık seccade dağıtıldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
Karantina Döneminin Kazananları ‘Bizleriz’
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
HOCAM AYIP OLUYOR AMA…
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

1 kişi gözaltına alındı, 7 kişi aranıyor

Oyun havası eşliğinde ekmek sattı

Kayıp kadın ölü bulundu

Cinayet zanlıları tutuklandı

Sokağa çıkma kısıtlamasına uymayanlara ceza

Kayıp kadın 13 Saattir aranıyor

Sokağa çıkma kısıtlamasında sıkı denetim

2021 yılının ramazan ayında açılacak

Kısıtlama bitti, hareketlilik başladı

Tarihi Çarşıdaki yangın korkuttu

'Korona' çiçeklere yaradı

Marketlerde yoğunluk yaşandı

Pompalı tüfekle vurulan kişi yaralı kurtuldu

Cadde ve sokaklar göle döndü

Cenaze aracını çalan şüpheliler gözaltına alındı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir