EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 15 Nisan 2019 Pazartesi, 08:21
“Üzerindeki ölü toprağını atsınlar”
Bu yıl 5’incisi düzenlenecek olan Sınırsız Dostluk Yarı Maratonuna sayılı günler kala Dernek Başkanı Önder Akdağ, basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu. Akdağ yaptığı açıklamada, maraton öncesi kentteki kuruluşlardan ve iş insanlarından yeterli desteği görmediklerini esnafların üzerinde ölü toprağı olduğunu vurguladı.

Türk, Yunan, Bulgar Dostluk Grubu Derneği (TUYUB) Başkanı Önder Akdağ;“ Sınırsız Dostluk Yarı Maratonunda sona doğru yaklaştıklarını belirterek; bu bağlamda sancılı bir süreçten geçmelerine ve tüm zorluklara rağmen bu etkinliği gerçekleştireceklerini söyledi.

 “Edirneliler destek göstermiyor”

Son noktaya girdikleri bu süreçte şehir esnafının üzerinde bir ölü toprağı olduğunu söyleyen Akdağ, Kentteki iş insanlarını üzerindeki ölü toprağını kaldırma çağrısında bulundu.  Şehir esnafının, şehrin ekonomisine yön verenlerin vurdumduymaz ve tepkisiz bir şekilde biz ne yapabiliriz diye sorgulamadan ülkedeki krizi bahane ettiklerini vurgulayan Akdağ, ülkede kriz olduğunu fakat bu krizden en az etkilenen kentin Edirne olduğunu söyledi. Başka şehirlerden destek bulmanın çok mümkün olmadığını belirten Akdağ,  Edirne’den yeterli desteği bulamadıkları zaman dışarıda da bir sıkıntı olduğu algısının oluştuğunu dile getirdi.

“Tehdit değil, serzeniştir”

Dernek Başkanı Akdağ, Sitemlerinin bazı kesimler tarafından tehdit olarak algılanabileceğine karşılık olarak bunun bir tehdit değil, serzeniş olduğunu belirtti.

“Bizi üzen tepkisizlik ve anlaşılıyor olmamak”

Yaptıkları çağrının bu şehirde bir şeyler yapmaya çalışırken bunun karşılığını görememiş olmanın sitemi olarak düşünülmesini istediklerini söyleyen Akdağ,  “Meslek odaları, esnaflar, ciğerciler, badem ezmeciler bu işten para kazanıyor. Binlerce sporcu geliyor ve bu şehirde bir etkinlik yapılıyor. Sadece bu maraton için geçerli değil diğer etkinliklere de destek vermeleri gerekiyor. Edirne’de yaklaşık 800 dernek var. Ama bunun birçoğu tabelada duruyor. Bu insanlar da yeterince desteği bulamadığı için bu işleri yapmıyorlardır. Bu işin maddi kısmı bizi üzdüğü kadar toplumun tepkisizliği ve anlaşıyor olmamak daha fazla üzüyor” açıklamalarında bulundu.

“Şapkasını önüne koyup düşünsünler”

Trakya bölgesinin bu boyuttaki tek etkinliğine sahip çıkılması gerektiğini dile getiren Akdağ, “Bu bir bayrak yarışıdır. Biz sembol olduk. Bu sembol başkalarına ilham olsun. Başkaları da bu etkinlikten cesaret alıp başka şeyler yapsın. Herkes şapkasını önüne koyup düşünsün. Nitekim biz de maratondan sonra şapkamızı önümüze koyup düşüneceğiz. Bundan sonrasına bu şehir değer mi değmez mi yönetim kurulu olarak karar vereceğiz. Duruma göre belki önümüzdeki yıllarda bu yarışı yapmayacağız. Yapmak istiyoruz ve derneğimizin önemli bir faaliyeti. Biz bu etkinlikle köprü görevi kuruyoruz. Çevremizdeki komşu ülkelerle ilişkilerimizi geliştiriyoruz ve bu ilişkiler şehrimize ekonomik olarak da yansıyor. Çalışan üreten insanlar bir şeyler yapıyor bunun sonucunda güzel şeyler ortaya çıkıyor” dedi.

“Maratona MAK-AME desteği”

Maraton ile ilgili kayıt sürecinin devam ettiğini söyleyen Başkan Akdağ, “Organizasyon kapsamında 500 çocuğumuz milli eğitim ile işbirliği sayesinde koşacak. Engelliler federasyonunun desteği ile de maratonun startını özel çocuklarımız ile vereceğiz. Bunun yanında sivil toplum örgütlerimiz maraton sürecinde desteklerini esirgemiyorlar. Bisikletli gönüllü ekipler parkur üzerinde sporcularımıza refakat edecekler. Bu yıl ayrıca Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekibi (MAK-AME) diye sivil toplum örgütümüz var. 30 kişilik bir ekip ile yardım çantaları, 3 doktor ile hem parkur üzerinde hem etkinlik alanında ortaya çıkabilecek her olumsuzlukta ilk müdahaleyi yapacaklar” ifadelerine yer verdi.

                Özel çocuklarla başlayacak

Maratonun startı 28 Nisan 2019 Pazar günü saat 08.30’da özel çocuklarla verilecek.  Onlar mini parkurdan döndükten sonra 09.00’da maratonun ve 10 kilometrenin startı verilecek.

Saat 10.00’da ise 06-12 yaş grubu 500 çocukla Selimiye’nin etrafındaki parkurda yapılacak olan mini koşunun startı verilecek. 12.30’da ise Selimiye Meydanı’nda maratonun ödül töreni yapılacak.  

Şuana kadar sisteme kayıtlı 400 sporcu olduğunu söyleyen Akdağ, kayıtların devam ettiğini ve son hafta toplu grupların gelmesini beklediklerini belirtti.

“TUYUB yalnız bırakıldı”

Kentteki iş insanlarından bu tür organizasyonlara karşı daha duyarlı olmalarını beklediklerini hatırlatan Akdağ, “Aksi takdirde bu organizasyonlara sahip çıkılmazsa yok olacaktır diye düşünüyorum. Bir şehirde sivil toplum örgütleri güzel etkinlikler yapamıyorsa o şehirdeki yapıyı ve duyarsızlığı sorgulamak lazım. Şehir biraz daha tepkili dinamik olsun istiyoruz. TUYUB yalnız bırakıldı” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“Etkinlikler öksüz bırakılmasın”

Edirne Doğa Sporları Kulübü(EDOSK)Yönetim Kurulu Başkanı Orkun Akman, bu tür etkinliklerin gönüllülük esasına dayandığını belirterek, “Bizler de bu tür sportif faaliyetlerin desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Buna sadece sportif anlamda bakılmamalı bu aynı zamanda tanıtım ve turizm faaliyetidir. Bu etkinlik şehrin tanıtımına büyük katkı sağlayan bir etkinliktir. Bazı kurum ve kuruluşların destekleri olmadan bu faaliyetlerin sürdürülebilir hale getirilmesi pek mümkün olmuyor. Dolayısıyla da kurumlarla iletişim halinde olarak bu tür etkinliklerin daha sürdürülebilir hale gelmesi için çalışmalar yapıyoruz. Edirne sportif anlamda çok elverişli bir şehirdir. Bu tür etkinliklerin sürdürülebilmesi için öksüz bırakılmamasını ve herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini vurguluyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Edirne Bisiklet ve Doğa Sporları Topluluğu (EBİDOST)İl Temsilcisi Barış Yalçındağ ise, bu tür organizasyonların desteklenmesi ve ayakta kalması için bir şeyler yapılması gerektiğini ve Edirne’nin daha fazla tanıtılması gerektiğini düşündüklerini söyledi.

“30 kişilik destek ekip”

Mahalle Afet Gönüllüleri Ekibi(MAG-AME) Edirne İl Koordinatörü Tuğberk Emre Aktaş, sporculara ve Edirne’ye gelen misafirlere yardımcı olmak ve güvenli bir şekilde koşmalarını sağlamak için destek olacaklarını söyledi. 30 kişilik destek ekibiyle etkinlik sahasında olacaklarını söyleyen Mahalle Afet Aktaş, 3 doktor, 3 de motosikletli tim ile koşu güzergâhlarında 112 ile koordineli bir şekilde çalışacaklarını dile getirdi.

Düzenlenen toplantıya Türk, Yunan, Bulgar Dostluk Grubu Derneği (TUYUB) Başkanı Önder Akdağ, Başkan Yardımcısı Halim Gürsu, Edirne Doğa Sporları Kulübü(EDOSK)Yönetim Kurulu Başkanı Orkun Akman, Edirne Bisiklet ve Doğa Sporları Topluluğu (EBİDOST)İl Temsilcisi Barış Yalçındağ, başkan yardımcısı Caner İdin, mahalle afet gönüllüleri ekibi(MAG-AME) katıldı.

Özlem Ceylan

Bu haber (311) defa okundu.

Gurbetçinin ana vatana giriş kapısına ekstra kameralı önlem

Çevre Bilinci Şart!

Yeni Baraj ile 56 Bin Dönüm Arazi Sulanabilecek

Özel Okula İcra Takibi

Trakya Üniversitesi Karadağ’da sahne aldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirneli atölye ustasının ünü sınırları aştı

5’inci şubenin açılışı yapıldı

Komşular, babaları için Edirne’de

Aşklarıyla engellerini yenen çiftin lavanta isteği kırılmadı

“Edirne’yi  O Kadar Sevmemişiz ki…”

Pehlivanoğlu ve Atabay TED için geliyor

Hayallerini gerçekleştirmek için inşaat mühendisi oldu

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi

Özel Okula İcra Takibi

5 KİŞİ YARALANDI

AVRASYA YOLU’NDA EDİRNE DE VAR

966 kurs ve 20 Bin kursiyerin emekleri sergileniyor

Yapacakları çalışmaları anlattılar

Kırkpınar'da tarih yazmak istiyor

Emniyetten sıkı denetim

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir