EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 13 Nisan 2019 Cumartesi, 07:00
Üretici-Devlet işbirliği ile verimli topraklar
Edirne İl Özel İdaresi Makine ve İkmal Şube Müdürlüğü'nde katı gübre atma makineleri teslim töreni gerçekleştirildi.

Edirne Valiliği ve Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) iş birliğinde gerçekleştirilen projeyle hayvansal gübreler sayesinde verimli topraklar oluşacak.

“Üreticilerimize destek olmaya devam edeceğiz”

Edirne Valisi Ekrem Canalp, tarım alanında üreticilerin ihtiyaç duyduğu projelere destek verdiklerini ve bundan sonra da destek vermeye devam edeceklerini dile getirdi.

Vali Canalp, asıl ve önemli olanın işleri yapıyor ve sonuçlandırıyor olmak olduğunu vurgulayarak; “İyi bir planlama, organizasyon ve iyi bir finansman modellemesi ile bundan sonra Edirne’mizin diğer ilçelerinde de tarım alanındaki benzer ihtiyaçları karşılamaya devam edeceğiz. Yapacağımız her çalışmayı da buradaki örnekte olduğu gibi birliklerimizle beraber yapmaya devam edeceğiz. Ama sağlam altyapısı olan ve işleri göğüsleyip sürdürülebilir nitelikte olan birliklerle çalışmaya devam edeceğiz. Edirne’miz ve üreticilerimiz için hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

“Makineler ülkemizde üretiliyor”

Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez konuşma gerçekleştirdi.

(SÜTÜB) Başkanı Suiçmez, Edirne Valisi Ekrem Canalp sayesinde hayal ettikleri projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, hayallerinin hizmete dönüşeceğini belirtti.Dağıtımıyapılan katı atık gübre makinelerinin son teknolojide gelişmiş ülkelerin de kullandığı makineler olduğunu belirten Suiçmez, bu makinelerin ülkemizde üretiliyor ve yerli olmasının büyük avantaj olduğunu söyledi.

Bu makinelerin uzun yıllardan beri büyük çiftliklerde ve gelişmiş ülkelerde kullanıldığını söyleyen Suiçmez, üyelerinin genelde aile işletmeleri olduğu için bunları tedarik etme konusu maddi açıdan zor durumda olduklarını dile getirdi.

“Üretici-devlet işbirliği”

Aile işletmelerini ayakta tutma hedefinde olduklarını söyleyen Suiçmez, “Tarım bakanımız ve cumhurbaşkanımızın söylediği gibi aile işletmeleri gibi küçük işletmeler mutlaka ayakta durmalı ve sonsuz desteklenmelidir. Biz de üretici- devlet işbirliği ile bunu hizmete sunmuş bulunuyoruz” dedi.

“Tarım bitti haberlerine kulak asmayın”

Son 10 yıldan beri hükümetin, bakanlığın ve bölgede bulunan bürokratların da iş birliği ile ve verilen desteklerle çalışmaları sürdürdüklerini dile getiren Suiçmez, “Günümüzde toprak tahlili ve tarım makineleri modernizasyonuna ciddi destekler veriliyor. Gelişmiş ülkelerden çok fazla eksiğimiz yok. Sadece ufuklarımızı ve hayallerimizi geniş tutacağız. 2018 yılı verilerinde Türkiye Cumhuriyeti 20,6 milyar dolar tarımsal ürün ihracat etmiştir. Bizim ithalatımız 17,7 milyar dolardır. Yani 3. 3 milyar dolar gibi genel katma bütçeye bizim tarımsal ürünlerimizi ihraç ederek fazla vermişizdir. Bu da tarımda son 10 yılda büyük aşamalar kaydedildiğini gösterir.Tarım bitti haberlerine kulak asmayalım” ifadelerine yer verdi.

“Verim ve maliyet girdileri artacak”

Makinelerinçalışmasından bahsedenSuiçmez,Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliğinin çalışma alanı olduğu için 47 köye hizmet vereceklerini söyledi.

Organizasyonu muhtarlar ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte yapacaklarını söyleyen Suiçmez,“Sahada 30 sigortalı çalışan elemanımız var. Bunlardan da destek alacağız. Aile işletmelerinin bugüne kadar mera kenarlarına ziyan ettiği bu gübreleri modern tekniklerle tarlalarımıza yayacağız. Burada hem verim artışını hem de maliyet girdilerini kısa ve uzun vadeli olarak belirleyip bunlardan fayda sağlayacağız. Bu bir başlangıçtır. Biz meşaleyi yaktık. Arkası gelecektir” açıklamasında bulundu.

Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Suiçmez, Vali Canalp’a Tınaz Makinesinin minyatürünü hediye etti. Kurban kesimi yapıldı ve katılımcılara pilav ayran ikramı yapıldı.

Özlem Ceylan

Bu haber (383) defa okundu.

Gurbetçinin ana vatana giriş kapısına ekstra kameralı önlem

Çevre Bilinci Şart!

Yeni Baraj ile 56 Bin Dönüm Arazi Sulanabilecek

Özel Okula İcra Takibi

Trakya Üniversitesi Karadağ’da sahne aldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirneli atölye ustasının ünü sınırları aştı

5’inci şubenin açılışı yapıldı

Komşular, babaları için Edirne’de

Aşklarıyla engellerini yenen çiftin lavanta isteği kırılmadı

“Edirne’yi  O Kadar Sevmemişiz ki…”

Pehlivanoğlu ve Atabay TED için geliyor

Hayallerini gerçekleştirmek için inşaat mühendisi oldu

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi

Özel Okula İcra Takibi

5 KİŞİ YARALANDI

AVRASYA YOLU’NDA EDİRNE DE VAR

966 kurs ve 20 Bin kursiyerin emekleri sergileniyor

Yapacakları çalışmaları anlattılar

Kırkpınar'da tarih yazmak istiyor

Emniyetten sıkı denetim

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir