EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 13 Nisan 2019 Cumartesi, 07:00
TIR Şoförleri Artık Sıra Beklemeyecek
Bitmeyen TIR kuyrukları yüzünden saatlerce beklemek zorunda kalan TIR şoförlerine müjdeli haberi Edirne Valisi Ekrem Canalp verdi. ‘Kapıkule Sıra Bilgi Sistemi’ sayesinde kuyruklar oluşmayacak veTIR şoförleri rahatlık yaşayacak. Canalp, bu bölgeye TIR Kuyruklarını sonlandırma peronu adını verdiklerini söyledi.

Sistemin işleyişi hakkında bilgi alan Vali Canalp, TIR şoförlerine uygulamaya başlanan sitemi nasıl bulduklarını sordu ve hayırlı yolculuklar diledi.Vali Canalp, Edirne denildiğinde akla gelen sorunlardan birisinin tır kuyrukları olduğunu belirterek, kuyrukların zaman zaman 22 kilometreyi bulduğunu söyledi. Canalp, Kapıkule’nin dünyadaki en büyük ikinci kara hudut kapısı olduğunun ve en fazla tır kuyruğunun yaşandığı kapı olduğunun altını çizdi.

“Çeşitli toplantılar yaptık”

Vali Canalp, valilik, gümrük bölge müdürlüğü, il emniyet müdürlüğü, il jandarma komutanlığı ile beraber tır kuyrukları ile ilgili çok sayıda toplantı yaptıklarını dile getiren Canalp,  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcanlı’nın Edirne ziyaretinde de konuyu kendisine ilettiklerini söyledi.

“Cep telefonlarına bilgilendirme mesajı gelecek”

Yaptıkları belli fikir toplantıları neticesinde tır kuyruklarının sonlandırılmasına yönelik ‘Kapıkule Sıra Bilgi Sistemi’nin yer aldığı bir nokta oluşturduklarını söyleyen Vali Canalp, bu sayede TIRkuyruklarını en aza indirgeyeceklerini belirtti. Canalp, Kapıkule sınır kapısı güzergâhı üzerinde açılan perondan TIR sürücülerine ne zaman çıkış yapacaklarını belirleyen numara verilmeye başlandığını belirterek, “Buraya gelen TIR sürücülerimiz numaralarını alarak istedikleri dinlenme tesislerine giderek istirahat edecekler. Sırası gelen sürücünün cep telefonuna çıkış yapabileceğine dair mesaj gidecek, ayrıca dinlenme tesislerine de bilgilendirme ekranları konuldu. Biliyorsunuz ihracatımızın gizli kahramanları TIR sürücüleri 8 saat çalışma izinleri var ve bu süre sonunda istirahat etmeleri gerekiyor. Kuyruklarda dur kalk yaptıkları için bu pek mümkün olmuyordu. Artık tüm sürücü arkadaşlarımız insani tüm ihtiyaçlarını konakladıkları tesislerde giderecek ve saati geldiğinde cep telefonuna gelen mesajlarla çıkış peronuna gidecek. Uygulama ile artık Edirne TIR kuyrukları ile anılmayacak. Bu sistem Türkiye’de bir ilk ve sürücülerimizi çok rahat ettirecek bir uygulama, ben buradan emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum”şeklinde açıklamalarda bulundu.

“Gurbetçileri de unutmadık!”

Tır Şoförlerinin sıkıntılarını giderdiklerini belirten Vali Canalp yaz aylarında gurbetçilerin yaşadığı sıkıntılara yönelik çalışmaları da sürdürdüklerini ifade etti. Canalp, Gurbetçi sezonu geldiği zaman da onlara da çile çekmeden yolculuk yapma imkânı sağlayacak sistematik düzenleme üzerinde çalışmaya devam ettiklerini dile getirdi.

“Çok büyük sıkıntılar yaşıyorduk

Yeni modeli ilk defa deneyen tır şoförleri de uygulamadan memnun olduklarını belirterek Vali Canalp’a teşekkür etti. En büyük sıkıntının sıra beklemek olduğunu söyleyen 10 yıllık Tır Şoförü Ali Osman Yılmaz, tuvalet ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için büyük sıkıntı çektiklerini belirtti.Ali Osman Yılmaz, bu uygulama ile direk sahaya gittiklerini söyleyerek, en çok yoğunluğun haftasonu yaşandığını dile getirdi. Yılmaz, Sıra olmamasının ve beklememenin kendilerini çok sevindirdiğini söyleyerek yetkililere teşekkür etti.

Düzenlenen tanıtım toplantısına Edirne Valisi Ekrem Canalp’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Şenol Levent Elmacıoğlu, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Edirne İl Jandarma Komutanı J.Alb. Alpaslan Doğan, Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Yaşar Yaman Ocak ve Çevre Koruma Vakfı Müdürü Ali Eraslan da katıldı./

Özlem Ceylan

 

 

 

Bu haber (469) defa okundu.

Çevre Bilinci Şart!





Yeni Baraj ile 56 Bin Dönüm Arazi Sulanabilecek





Özel Okula İcra Takibi





Trakya Üniversitesi Karadağ’da sahne aldı





“Özgürlük ve adalet hasretiyle Hakk’a yürümüştür”




BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirneli atölye ustasının ünü sınırları aştı

5’inci şubenin açılışı yapıldı

Komşular, babaları için Edirne’de

Aşklarıyla engellerini yenen çiftin lavanta isteği kırılmadı

“Edirne’yi  O Kadar Sevmemişiz ki…”

Pehlivanoğlu ve Atabay TED için geliyor

Hayallerini gerçekleştirmek için inşaat mühendisi oldu

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi

5 KİŞİ YARALANDI

Özel Okula İcra Takibi

AVRASYA YOLU’NDA EDİRNE DE VAR

966 kurs ve 20 Bin kursiyerin emekleri sergileniyor

Yapacakları çalışmaları anlattılar

Kırkpınar'da tarih yazmak istiyor

Emniyetten sıkı denetim

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir