EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 11 Nisan 2019 Perşembe, 16:51
“Örnek teşkilatlar arasında yer alıyor”
Edirne İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Türk Polis Teşkilatının 174. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla kokteyl düzenlendi. Kokteylde konuşan Edirne Valisi Ekrem Canalp yaptığı konuşmada, polisin devletin otoritesi olduğunu belirterek; “Polisler, kamu düzeni ve güvenliğinin teminatıdır. Türk Polis teşkilatı dünyada örnek gösterilecek teşkilatlardan birisi haline gelmiştir” dedi.

Kentteki bir restoranda düzenlenen programda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

Edirne Valisi Ekrem Canalp yaptığı konuşmada, polisin devletin otoritesi olduğunu belirterek,“Polisler, kamu düzeni ve güvenliğinin teminatıdır. Türk Polis teşkilatı dünyada örnek gösterilecek teşkilatlardan birisi haline gelmiştir” dedi.

“Her meslek kutsaldır”

Kültürümüzde ve medeniyetimizde esas itibariyle her mesleğin kutsal olduğunu belirten Vali Canalp,“Görevini iyi yapan her meslek mensubu da bizim gözümüzde muteberdir. Ancak belli meslekler var ki bizim milletlimiz o mesleklerle ilgili kendisinde psikolojik bir bağlılık hisseder. Söz gelimi öğretmenlik mesleği böyle bir meslektir. Çocukluğumuzdan beri öğretmenlik mesleği ile ilgili içimizde belli bir sevgiyi ve bağı her zaman hissetmişsizdir. Askerlik mesleği de böyledir. Çoğu zaman örneğini yaşamışızdır. Tiyatro gösterilerinde ne zaman ki sahneye asker giysileri ile beraber bir çocuk çıkar o zaman bizim milletimiz hiç farkında olmadan kendiliğinden alkış tufanını patlatır.  Bu da milletimizin bu mesleğe vermiş olduğu değeri gösterir. Polislik mesleği de bu mesleklerden birisidir. Polisin giydiği üniformayı gördüğümüz zaman bizim milletimizin her mensubu da yüreğinde belli bir sevgiyi hisseder.Bunun kökenine indiğimiz zaman polisin mesleğini ifa ederken ortayakoyduğu o duygu ve düşünce ortaya çıkmaktadır.Bu duygu ve düşünceyi ortaya çıkaran nedir diye baktığımızda; polislikmesleği bir defa milletimizin bağımsızlığının ve devletimizin ve vatanımızın bütünlüğünün bir timsali gibidir.Polis üniformasını gördüğümüz zaman onun arkasında bayrağımızı ve o bayrağı temsil eden devletimizi de görürüz” ifadelerine yer verdi.

“Dünyada en önde gelen mesleklerden birisi”

Türk PolisTeşkilatı’nın dünyada örnek gösterilecek teşkilatlardan birisi haline geldiğini vurgulayan Vali Canalp, Dünyada her ülkenin kendine özgü emniyet teşkilatlanması olduğunu belirtti. Canalp,Emniyet teşkilatının eğitilmiş insan potansiyeli ve sahip olduğu teknolojik imanlarla dünyada en önde gelen teşkilatlardan birisi halinde olduğunu söyledi.

Vali Canalp, Vatanın ve milletin bütünlüğü söz konusu olduğu ve şehirlerde devletin otoritesinin tekrar sağlanması söz konusu olduğu zaman emniyet teşkilatı mensuplarınınkoşa koşa tereddüt etmeden şahadete yürümesini bildiğini dile getirdi. Canalp, Emniyet Teşkilatının memleketin huzuru, esenliği, kamu düzeninin sağlanması, vatanın vemilletin bütünlüğü, geleceği, istikbali için gözünü kırpmadan şahadet rütbesine erişmeye her zaman için hazır olduklarını belirtti.

1845’ten bu güne…

İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt yaptığı konuşmada,Türk Polis Teşkilatının 1845 yılından günümüze edindiği tarihi birikim ile her geçen gün gelişerek ve kendini yenileyerek toplumun huzur ve güvenliğini, vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlama, kanun hâkimiyeti ve devlet otoritesini koruma gibi çok önemli ve hayati görevler üstlendiğini söyledi.

Üç yüz bin personel

Kurt, polis teşkilatının ülke genelinde terör, istihbarat, narkotik, olay yeri inceleme, bomba imha, asayiş, siber suçlarla mücadele, trafik, göçmen kaçakçılığı, toplum destekli polislik gibi farklı konularda 56 uzmanlık birimi ve her türlü araç gereç, teçhizatı ile üç yüz bine yaklaşan personel ile hizmet etmekte olduğunu belirtti.

“En güvenilir kurumlardan birisi”

Polis teşkilatının vatandaşların en güvendiği kurumlardan birisi olduğunu dile getiren Kurt, “174 yıldır özgürlük ve güvenlik dengesi temelinde hukuk devleti ilkeleri ve insan hakları çerçevesinde çağın teknolojik gelişmelerini takip ederek vatandaşların güvenliğini sağlamak için 7 gün 24 saat özveri ile görev yapmayı ilke edinmiş bulunmaktadır” dedi.

“11 bin 491 olay”

Edirne’dekiasayişdurumhakkında bilgi veren Kurt, “2018 yılında ilimiz geneli polis bölgemizde toplam 11 bin 491 olay meydana gelmiştir. Bunlardan 10 bin 433’ü asayiş olayı, 33 organize göçmen kaçakçılığı olayı, 58 güvenlik olayı, 432 Kaçakçılık ve Organize Suçlar ile mücadele(KOM) olayı, 176 narkotik olayı, 131 siber suç olayı, 228 terör olayı meydana gelmiştir” dedi.

“En çok görülen 10 olay”

Kurt, kentte en çok meydana gelen 10 olayın ise; bin 601 kasten yaralama, 981 taksirle yaralama, 831 tehdit, 600 mala karşı zarar verme, 565 iş kazası, 460 hakaret, 425 alkole bağlı trafik yönünü tehlikeye sokma, 318 bisiklet ve motosiklet hırsızlığı,287 iş yerinden hırsızlık, 258 evden hırsızlık olduğunu söyledi. İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, 2018 yılında toplam 2 bin 359 şahsa ise kabahatler kanununa muhalefetten idari işlem uygulandığını belirtti.

Olaylar karşısında yaptıkları çalışmalarla bu olayları aydınlatma oranınınyüzde 83, 4 olduğunu söyleyen Kurt, bu çalışmalarımızın yanı sıra başta FETÖ, terör örgütü olmak üzere her türlü terör örgütleri ile mücadelelerini kararlılıkla sürdüreceklerini ifade etti.

Umut istismarı ile ilgili çalışmalarımız sürüyor

Edirne’yi ve ülkeyi etkileyen göçmen kaçakçılığı konusunda teşkilatın tüm mensuplarıyla birlikte görev ve sorumluluklarını yerine getirdiklerini söyleyen Kurt, “Özellikle son günlerde umut istismarı ve provokasyonluk yapan bazı kişi ve guruplarca illegal olarak ilimizden başka ülkelere düzensiz göçmen gönderileceği yönünde asılsız haberler yayılarak bu insanların ilimize yönlendirilmeye çalışıldığı gözlemlenmektedir. Böyle bir şey söz konusu değildir. Bu tür düzensiz göçmen hareketlerine karşı ilimiz genelinde 24 saat kontrol ve çalışmalar devam etmekte ve bu niyetle ilimize gelmeye çalışanlar hakkında gereken işlemler yapılmaktadır” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Edirne’de en çok dikkat çeken olaylar

Kurt, İlimizde dikkat çeken olayların; açıktan hırsızlık, bisiklet ve motosiklet hırsızlığı, 18 yaş altı evliliklerin cinsel suç kapsamına girmesinden dolayı olduğunu söyledi.

Çocukların eğitimlerini güvenli şekilde almaları için gerekli tedbirler alınarak güvenlik konusunun takip edildiğini söyleyen Kurt, “İlimizdeki her okulda bir koordinasyon görevlisi ayrıca okul kolluk görevlisi, özel güvenlik görevlileri ile okul, aile ve polis işbirliği çerçevesinde çocuklarımızın güvenliğini tehlikeye sokacak her türlü unsur uzak tutulmaktadır” dedi.

70 noktada 268 kamera sistemi

Emniyet Genel Müdürlüğü ile koordineli yürütülen çalışmalar kapsamındaEdirne’dekent güvenlik yönetim sistemi kamera sayılarının arttırıldığını belirten Kurt, mevcut sisteme ilave ilçeleri de kapsayacak şekilde 70 noktada 268 kamera sistemi kurularak görüntü alıp kaydedilmeye başlandığını dile getirdi.Ayrıca kentte 78 çarşı ve mahalle bekçisinin göreve başladığını belirten Kurt, halkın huzuru ve güveni için çalışacaklarını söyledi.

Kurt, Yılda yaklaşık 7 bin 400 kişinin öldüğü, 300 kişinin yaralanmasına ve maddi zararlara sebep olan trafik kazalarına karşı da etkin denetimlerin yanında eğitim ve bilinçlendirme faaliyetlerine devam edeceklerini vurguladı. Türk Polis Teşkilatının 174’üncü yıl dönümü dolayısıyla Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği kutlama mesajları okundu.174’üncü yıl dönümü pastası kesildi.

Geceye üniformaları ile katılan polisler,Mardin'in Midyat ilçesindeki terör saldırısında şehit olan polis memuru Nefize Özsoy’un ailesi ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Programa Edirne Valisi Ekrem Canalp,AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Yüksel Erdin, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Volkan Türk Vural, Edirne İl Jandarma Komutanı Albay Alpaslan Doğan, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Yunanistan ve Bulgaristan Başkonsolosları, sivil toplum kuruluşları, kurum müdürleri, şehit aileleri, gaziler ve polis yakınları katıldı.

Özlem Ceylan

 

Bu haber (513) defa okundu.

Çevre Bilinci Şart!

Yeni Baraj ile 56 Bin Dönüm Arazi Sulanabilecek

Özel Okula İcra Takibi

Trakya Üniversitesi Karadağ’da sahne aldı

“Özgürlük ve adalet hasretiyle Hakk’a yürümüştür”
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirneli atölye ustasının ünü sınırları aştı

5’inci şubenin açılışı yapıldı

Komşular, babaları için Edirne’de

Aşklarıyla engellerini yenen çiftin lavanta isteği kırılmadı

“Edirne’yi  O Kadar Sevmemişiz ki…”

Pehlivanoğlu ve Atabay TED için geliyor

Hayallerini gerçekleştirmek için inşaat mühendisi oldu

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi

5 KİŞİ YARALANDI

Özel Okula İcra Takibi

AVRASYA YOLU’NDA EDİRNE DE VAR

966 kurs ve 20 Bin kursiyerin emekleri sergileniyor

Yapacakları çalışmaları anlattılar

Kırkpınar'da tarih yazmak istiyor

Emniyetten sıkı denetim

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir