EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 25 Mart 2019 Pazartesi, 19:00
Kendilerine ait kitapları olacak
25-29 MartKütüphane Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başladı. 55’inciKütüphane Haftası kutlama programına katılan Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Nebahat Çavuş, okudukları kitapları özel hissetmeleri için çocuklara isimlerinin yazılı olduğu bir mühür hediye ettiklerini belirterek,  kitapların karışmayacağını ve kendilerine ait olacağını söyledi.

Minik Okuyucular Ödüllerini Aldılar

Edirne Halk Kütüphanesi'nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda çocuk ve yetişkin kategorisinde ödül töreni düzenlendi.

Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen programda ‘En çok kitap okuyan okuyucular’ ödüllendirildi. Edirne Çocuk Hakları Derneği'nin girişimiyle bu yıl ilk kez verilen "En çok kitap okuyan çocuk okuyucu" kategorisinde, Kutay Alabaş, Kuzey Aras Dural, Ada Budak ve Okyanus Ayaz okudukları kitaplar ile ödülü kaptı.Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Nebahat Çavuş, çocukların kütüphanelere gelerek onlarca kitap okumalarından gurur duyduklarını söyledi.

“Kitaplara mühür basılacak”

Çocukların kitap okumalarını teşvik etmek için çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirtenNebahat Çavuş, "Kütüphanelerde çok okuyan çocuklarımızın olduğunu duyunca çok mutlu olduk. Onlara okuduğu kitapları özel hissetmeleri için isimlerinin yazılı olduğu bir mühür hediye ediyoruz. Okudukları kitaplara bundan sonra isimlerinin yazılı olduğu mührü basacaklar.Kitapları karışmayacak. Kendilerine ait kitapları olacak. Elle yazmalarına gerek kalmayacak, çok özel bir hediye ömür boyu kullanmalarını diliyorum. Okumak kadar yazmanın da önemli olduğunu belirtmek için çocuklarımıza birde defter hediye ettik. Çocuklarımıza bol okumalı ve yazmalı bir yaşam diliyorum."Dedi.

En çok kitap okuyan yetişkin okuyucu kategorisinde Makbule Işık, Özge Şafak ve Barış Akıncı ödül aldı.Programda doğa fotoğrafçısı Ali Çıtak "Edirne'nin Kuşları" konulu üç aşamalı bir sunum gerçekleştirdi.

Kütüphanelerin rolü

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapanEdirne İl Halk Kütüphanesi Müdürü Semra Dönmez, 55’inci Kütüphane Haftası’nın bu yıl ‘Sürdürülebilir Kalkınmada Kütüphanelerin Rolü’ana temasıyla kutlanacağını söyledi.

“Bilgi toplumu internetin ötesinde bir kavramdır”

Sürdürülebilirliğin kelime anlamının "çeşitlilik ve üretkenliğin devamlılığı sağlanırken, daimi olabilme yeteneğini korumak"olduğunu söyleyen Dönmez, “Sürdürülebilir

Kalkınmanın en temel yapıtaşı toplumdur. Bilgi toplumu oluşturulmasında, bilginin derlenip, düzenlenip, kullanıcılarına ulaşmasında, görevli olan kütüphaneler, sürdürülebilir kalkınmada önemli yere sahiptir.Bilgiye erişim tüm kalkınma alanlarına yönelik faaliyetleri destekleyebilecek bir konudur.Bilgi toplumu, internet bağlantısına sahip olmanın ötesinde bir kavramdır.Kütüphane, bilginin ve bilgiyi kullanmak için gerekli becerilerin herkes tarafından erişilebilir olmasının güvencesidir.Toplumun bilgiye erişimi, farklı konularda bilgilendirilmesi,insanların yaşamlarını iyileştirebilecek bilinçte kararlar vermelerini sağlar.Ayrıca tarımı geliştirmek, kaliteli eğitim sağlamak, insanların sağlığını korumak, kültürünü araştırmak, toplumsal kalkınmayı sağlamaya yönelik yeni fikirler geliştirmeyi ve uygulamayı da sağlar” dedi.

“Dayanışmayı sağlayan alanlardır”

Kütüphanelerin merkezlerine "kaynakları" değil, insanları aldığını belirten Dönmez, “Bir toplumun refahı dayanışmaya bağlıdır ki kütüphaneler bulundukları yerde toplumsal dayanışmayı güçlendirmeye elverişli kamusal alanlardır.Toplumsal bağların güçlü olması, ülkenin ya da bölgenin planlanamayan bir olumsuzluk (afet, kriz, savaş, göç vb.) ile karşılaşması durumunda dayanıklı olmasını sağlar” dedi.

“Hedefimiz, kamu çalışanlarını da üye yapmak”

Kütüphanenin Milli Eğitim Müdürlüğü ve T.Ü. Eğitim Fakültesi ile ortaklaşa çalışmalar yaptığını söyleyen Dönmez, “Çocuklarımıza yönelik kütüphane tanıtımı, okuma saati vb. etkinlikler düzenleyerek okuma alışkanlığı kazanmalarına katkı sağlamaya çalışmaktadır. Kamu kurumlarında çalışan personeli kütüphanemize üye yapmak etkinliğimize Edirne Adliye personelini üye yaparak başladık. Hedefimiz Edirne'deki tüm kamu çalışanlarını üye yaparak zengin ve güncel koleksiyonumuzdan faydalanmalarını sağlamaktır” ifadelerine yer verdi.

“Okumak değiştirir”

55’inci Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında kitap ve kütüphaneye ilgi çekmek amacıyla okuma alışkanlığını arttırtmak için farkındalık yapacaklarını söyleyen Müdür Dönmez, 27 Mart Çarşamba günü 12.30-13.00 saatleri arasında "Okumak Değiştirir" sloganı ile Saraçlar Caddesi ve ErastaAVM’de sessiz kitap okuma etkinliği yapacaklarını söyledi.Kitapların en iyi dostlar olduğunu hatırlatan Semra Dönmez, vatandaşları sessiz kitap etkinliğine davet etti.

Özlem Ceylan/Ecem Aydoğan

Bu haber (291) defa okundu.

Trakya çiftçisinin çeltikte gübre mesaisi

2  Saatlik Elektrik Kesintisi Yaşanacak

Bilim Doğada Gizli

Çeker; “Arap sermayesi Edirne’ye gelecek”

“Kimseyi ötekileştirmeden vatandaşa hizmet zamanıdır”
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Yeni Baraj ile 56 Bin Dönüm Arazi Sulanabilecek

AK Parti Edirne Teşkilatına saldırı

Evinin bahçesinde altın arıyor

Yolcu minibüsü ile traktör çarpıştı

"Kur'an kursuna katılan öğrenciler okullarında da başarılı"

Ciğerimizi Çektiler

Edirne'de trafik kazası: 1 yaralı

2  Saatlik Elektrik Kesintisi Yaşanacak

Anne ve oğluna silahlı saldırı

Sağlık Eski Bakanı TED Kolejinde

Sivrisineklere Karşı Doğal Çözüm

Seçimli olağan genel kurulu yapıldı

Kırkpınar programı belli oldu

Türk Eğitim Derneği Edirne Koleji Kapılarını Açtı

Pazarda Güvenlik Önlemleri Arttı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir