EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 20 Mart 2019 Çarşamba, 21:00
Vatandaşlara bez torba dağıtıldı
Dünya Tüketici haftası kapsamında Edirne Ticaret İl Müdürlüğü tarafından Saraçlar Caddesi’nde açılan stantta vatandaşlara tüketici hakları konusunda bilgiler verildi ve bez torba dağıtıldı.

  “Koruyucu girişimleri teşvik eder”

Dünya Tüketici Haftası hakkında açıklamalarda bulunan Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, “Önceki Anayasalarda doğrudan ve dolayı olarak tüketici hukukunu ilgilendiren düzenlemeler bulunmakla beraber, İlk defa 1982 Anayasasının 172 maddesinde "devlet tüketicileri koruyucu, aydınlatıcı, tedbirleri alır ve tüketicilerin bu konuda kendilerini koruyucu girişimlerini de teşvik eder” dedi.

“Vatandaşlarımızın mağduriyetini gidereceğiz”

Dünya Tüketici Haftası kapsamında tüketici hakları ile ilgili detaylı bilgiler veren Altun şu ifadelere yer verdi;  “Anayasanın bu maddesinden 13 yıl sonra, 08.03.1995 tarihinde yürürlüğe giren 4077 sayılı Tüketicinin korunması hakkında kanun ve bu kanunun bazı maddelerini değiştiren ve ilaveler yapılan 4822 sayılı Kanun 06.03.2003 tarihinde yürürlüğe girmiş ancak Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu ve diğer Kanunlarda olan değişiklikler ve ekonomik gelişmeler karşısında anılan kanunlar ihtiyaçları karşılayamayınca yeni bir düzenleme ile 28.05.2014 tarihinde 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun yürürlüğe girmiştir.  Ülkemiz genelinde 1995 yılında Bakanlığımızca kurulması talimatı verilen Hakem Heyetlerinin sayısı il ve İlçe merkezlerinde 31.12.2018 itibariyle 1011’e ulaştı. Yürürlüğe giren yeni Kanun finans kuruluşlarını disiplin altına aldı ve alacağı ücret kalemlerini belirleyince şikâyet sayısı 2014 den sonra hızla düşmeye başladı ve sistem yeniden gözden geçirildi.  31.12.2018 tarihinden sonra Türkiye ve genelinde Tüketici Hakem Heyetlerinin sayısı 211'e düşürüldü. İlimizde 01/01/ 2019 tarihi itibariyle sadece merkez İlçede Tüketici Hakem Heyeti karar alma konusunda yetkilendirildi. İlçelerdeki vatandaşlarımız yine Kaymakamlığa müracaatlarını yapmakta ve kaymakamlıktaki görevli şikâyetiTÜBIS sistemi üzerinde anında merkeze aktarmaktadır. İlimizde Tüketiciler tarafından 2018 yılında 2322 adet başvurudan 1992’si karara bağlanmış ve kararlan yüzde 60’ı tüketici lehine sonuçlanmıştır.  Mahkemelere itiraz yüzde 2 oranındadır.  Müracaatların karara bağlanma süresi 6 ay + 6 ay iken biz çalışarak bu süreyi 3 ayın altına indirdik. Bizim hizmet anlayışımız hızlı ve doğru kararla bir an önce vatandaşımızın mağduriyetini gidermektir.”

Berk Söylemez

Bu haber (519) defa okundu.

"Kolon kanserinde güncel yaklaşımlar" konferansı

Kapıkule'de turist yoğunluğu

Demirhanlı'da yağmur duası

Denetimler arttırıldı

Atatürkçü Düşünce Derneği’nden üç önemli anma
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Kazanan Edirne oldu

Cami çıkışı lokma dağıttılar

Vali Canalp’ten kadınlara müjdeli haber

Tanıtım lansmanı yapıldı

Müzik Şöleni Yaşattılar

Encümen üyeleri seçildi

“Başarı Benim Değil; Cumhur İttifakı’nındır.”

Cumhurbaşkanına hakaretten gözaltı

1 Ölü 1 yaralı

Tarihi Rüstempaşa Kervansarayı'nda yangın

Traktörün altında kaldı

1 kişi yaralandı

15 Mayıs'ta kapılarını açacak

‘Doğal yaşam’ alanını tanıttı

Köyden kente göç önlenebilir

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir