EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 21 Mart 2019 Perşembe, 06:00
“Meslekte çıtanın yükselmesi önemli”
Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Başkanlığı Edirne Şubesi tarafından yeni çıkan emlakçılık yasası ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.  Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı İlhan Kurt, yaptığı açıklamada; emlakçılık mesleği yapanların ticaret yetki belgesini 05 Aralık 2019’a kadar almaları gerektiğini aksi takdirde mesleği yapamayacaklarını söyledi.

Evrak ve belgeleri eksik olanlar bu işi yapamayacak

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı İlhan Kurt,toplanma amaçlarının emlakçılıkta başlayan yeni sistemle ilgili olduğunu söyleyerek, Ulusal yeterlilik belgesi, sorumlu emlak danışmanlığı, seviye beş belgesi alma mecburiyetinin doğduğunu belirtti. Kurt, ilgili yasanın 05 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, 05 Aralık 2019 tarihinden sonra da evrakları ve belgeleri eksik olanların bu işi yapamayacaklarını vurguladı.

Bu işi yapanlar müktesep hak kazandı

İlhan Kurt, yeni uygulama ile belirtilen tarihten sonra mesleği yapmak isteyenlerin mevcut belgeleri olsa dahi geçersiz sayılacağını belirterek, bu işi yapanların müktesep hak kazandığını ve evrakları tamam olanların bu işi yapmaya devam edebileceklerini söyledi.

Vergi kaydı, oda kaydı, emlakçılık belgesi olanlarınve bu belgeleri 05 Haziran 2018 tarihinden önce alanların mesleği rahatlıkla sürdürebileceklerine değinen Kurt, mesleğe söz konusu tarihten sonra başlayanlarınyeni uygulamalara tabi olacağını söyledi.

“Zor bir dönem başlıyor”

Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYK) alma mecburiyeti olduğunu söyleyen Kurt, bu MYK belgesini almanınçok zor olduğunu belirtti. Önce bir sınava girmek gerektiğinin altını çizen Kurt, “Sınavı geçip belge alınabilecek kadar zor bir dönem başlıyor. Bu mevcut arkadaşlarımız için aslında iyi bir şey. Bundan sonra yapacakları işte zor günler bekliyor. Bu zor günlerde işte en az lise mezunu olacak, iki sefer sınava girecek bu sınavlarda başarılı olmazsa sınav hakkı da yanmış olacak. Daha sonra tekrar başvuru yaparak sınava girecek.” Dedi.

“Kurs vermek istiyoruz”

Kendilerini yetiştirmeleri ve belge alabilmeleri için kurs vermek istediklerini dile getiren Kurt, kurs vermenin şart olduğunu ve sınavı geçmelerine katkı sağlayacaklarını söyledi.

“Üniversite sınavı gibi olacak”

Sınavlarınüniversite sınavları gibi olacağını belirten Kurt,“Kapalı zarf ile sorular gelecek ve bu sorular ile ilgili kameralı ve sesli kayıtlı sınavlar yapılacak. 100 üzerinden 70 puan alan başarılı sayılacak. Biz bunun bu şekilde olmasından memnunuz. Meslekte çıtanın yükselmesi bizim için önemli. Bu da bizim istediğimiz bir şey” dedi.

“Bu belgeler 5 yıl geçerli olacak”

Edirne’de emlakçılıkmesleği yapanlaraseslenen Kurt,son başvuru tarihinin 05 Aralık 2019 olduğunu söyledi. Kurt, O güne kadar sanayi ticaret il müdürlüklerine müracaat etmeyip belgelerinizi almayanların bu işi yapmaktan vazgeçmek zorunda kalacağını vurguladı. Emlakçılık mesleğini sürdürecek olanların yetki belgeleriiçin bir an önce müracaat etmeleri gerektiğini söyleyen Kurt, bu belgelerin 5 yıl geçerli olacağını dile getirdi.

Önüne gelenin dernek kurduğunu ve Edirne’de üç tane derneğin fazla olduğunu söyleyen Kurt, bu işi federasyonla beraber yaptıklarını belirtti ve herkesi bir çatı altında toplanmaya davet etti.

“Akıllarda soru işareti kalmayacak

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şubesi’nin 2'inci Başkanı ve Gayrimenkul Alım Satım Kiralama Müşavirlik Hizmetleri Aytaç Emlak sahibi Aytaç Feda, yaptıkları toplantının taraf gözetmeksizin yeni çıkan emlak yasası ile ilgili bilgilendirme toplantısı olduğunu belirtti.

Bir arada olmak amacıyla toplandıklarını belirten Feda, Yeni çıkan yasa ile ilgili merak edilenlerinkonuşulduğu soru cevap şeklinde bir toplantı gerçekleştireceklerini söyledi.

Emlakçılar ile ilgili Yeni çıkan yasa ve değişiklikler ile ilgili bilgilendirme toplantısına Toplantıya, Trakya Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı ve Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi (TEMFED) İlhan Kurt, Kırklareli Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı (KEMDER)VE Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Genel Kurul Delegesi Ümit İkizlerli, Silivri emlak müşavirleri derneği başkanı (SEMDER) Mustafa Ersu Altınkök, Uzunköprü Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Recep Metin, Lüleburgaz Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Erkan Esen katıldı.

Özlem Ceylan

Bu haber (696) defa okundu.

Trakya çiftçisinin çeltikte gübre mesaisi

2  Saatlik Elektrik Kesintisi Yaşanacak

Bilim Doğada Gizli

Çeker; “Arap sermayesi Edirne’ye gelecek”

“Kimseyi ötekileştirmeden vatandaşa hizmet zamanıdır”
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Yeni Baraj ile 56 Bin Dönüm Arazi Sulanabilecek

AK Parti Edirne Teşkilatına saldırı

Evinin bahçesinde altın arıyor

Yolcu minibüsü ile traktör çarpıştı

"Kur'an kursuna katılan öğrenciler okullarında da başarılı"

Ciğerimizi Çektiler

Edirne'de trafik kazası: 1 yaralı

2  Saatlik Elektrik Kesintisi Yaşanacak

Anne ve oğluna silahlı saldırı

Sağlık Eski Bakanı TED Kolejinde

Sivrisineklere Karşı Doğal Çözüm

Seçimli olağan genel kurulu yapıldı

Kırkpınar programı belli oldu

Türk Eğitim Derneği Edirne Koleji Kapılarını Açtı

Pazarda Güvenlik Önlemleri Arttı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir