EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 14 Mart 2019 Perşembe, 20:00
Doğaya sahip çıkma çağrısında bulundular
Edirne Baro Başkanlığı, ‘14 Mart Dünya Nehirler İçin Eylem Günü’ dolayısıyla yazılı açıklamalarda bulundu. Edirne Barosu’ndan yapılan açıklamada, nehirlerin kirletilmesine, nehirlerden yararlanmanın gerekçesiz ve kanun dışı şekilde engellenmesine karşı kamuoyuna doğaya sahip çıkma çağrısında bulunuldu.

Çevre duyarlılığına çağrı

Doğanın suya erişiminin engellendiğini ve akarsuların her geçen gün daha fazla kirletildiğini vurgulayan Edirne Baro Başkanlığı yazılı açıklamasında 1997 yılında nehirler üzerinde yıkım getiren ve canlı hayatını doğrudan olumsuz etkileyen faaliyetlere karşı kabul edilen ‘14 Mart Nehirler İçin Eylem Günü’ Ergene Havzası, Edirne ve Trakya’da yapılması gerekenleri hatırlattığını belirtti.

Yapılan açıklamada, kirlenen su kaynakları ve nehirlerin, sağlığı olumsuz etkilemesi dolayısıyla tüm kitle örgütlerinin ve vatandaşların üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerektiği vurgulandı.

Yazılı olarak yapılan açıklamada, Ergene Nehri’nin büyük bir kısmınınakışkan bir zehre dönüştüğü ve mevzuatın denetim yetkisi yüklediği kamu kuruluşlarının görevlerini gerektiği gibi yerine getirmediği iddia edildi.

Sanayi işletmelerinden kaynaklanıyor

Edirne Baro Başkanlığının yaptığı açıklamada, 2872 sayılı Çevre Kanunu’nda sayılan idari ve adli nitelikteki müeyyideler dışında özellikle 15. ve 16. maddelerde karşılık bulan faaliyetin durdurulması tedbirinin, nehirlerde, özellikle Ergene Nehri’ni kirleten sanayi işletmeleri bakımından uygulanmamakta olduğunu belirtti.

Edirne Baro Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamanın devamında ise şu sözlere yer verildi; “Kıyıların herkesin eşit ve serbestçe yararlanabileceği alanlar olduğu ilkesi doğrultusunda, Meriç Nehri irdelenmeye muhtaçtır. Akarsular ve kaynakları koruma altına alınmadıkça, devlet kirletenlere etkin idari tedbirler uygulamadıkça çözüm mümkün görülmemektedir. Trakya belediyelerinin atık su arıtma tesislerini bu zamana kadar faaliyete geçirmemiş olmaları kabul edilemez”

Evsel ve kentsel atıkların arıtılmadan nehirlere bırakılmasının söz konusu olduğu belirtilen açıklamada, nehirlerin ve havzaların bölge için hassas ve korunması gereken varlıklar olduğu vurgulandı.Su hakkının Dünya Su Günü’nde anımsanacak veya kutlanacak bir günle sınırlı kalmaması gerektiğinin belirtildiği açıklamada, yerel ve merkezi idarelerden beklentinin, halkın sudan ücretsiz faydalandırılması yönünde olduğu dile getirildi.

Haber Merkezi

 

Bu haber (274) defa okundu.

Keşan'da "Tarladan sinemaya" projesi başladı

Aksal, Ocak başına geçti

Hedef engelsiz bir parkur

Öğrencilerden şehit mezarına ziyaret

Başkan Gürkan’ın acı günü
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
BAYAN DEĞİL ‘KADIN’
Cuma Sohbetleri
ÇANAKKALENİN BİZE ANLATTIKLARI
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

PEŞ PEŞE ŞOK İNTİHARLAR

5 Saatlik Kesinti Yaşanacak

“45 bin oyla kazanacağız”

20 dereceden 19’u kız öğrencilerin

SEDEFÇİ ŞEFFAFLIK BELGESİ İMZALADI

5 saatlik kesinti yaşanacak

Kaçakçılar göçmenleri yarı yolda bıraktı

Vali Canalp'a sevgi seli

Uymaz’a sazlı sözlü hediye

Üç sporcu yaralandı

Restorasyon Temmuz'da başlayacak

Batırılacak dev uçak, İbrice Limanı'na getirildi

“Sevdamızdan vazgeçmeyeceğiz”

“Korkuyla saldırıyor”

Ulus’un çatıları yenileniyor

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir