EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 08 Mart 2019 Cuma, 19:35
Sağlık Bakanı müjdelerle geldi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Edirne’ye geldi. İlk olarak Edirne Valiliğini ziyaret eden Bakan Koca, burada yaptığı açıklamada, kente AMATEM ve Psikiyatri Hastanesi kazandırmak istedikleri müjdesini verirken şiddet gören sağlık çalışanlarının da ifadelerinin sağlık kuruluşlarında alınacağını söyledi.

Minik sağlıkçılar karşıladı

Bir dizi ziyaret için Edirne’ye gelen Sağlık Bakanı temaslarına kent valiliğinde başladı. Bakan Koca’yı burada Yüksel Yeşil İlköğretim Okulu öğrencilerinden Yavuz Naci Öngören ve Selim Gürel Öngören, Mehmet Ruşen Erkurt Ortaokulu öğrencisi Yağmur Durmuş ile Safir Koleji öğrencilerinden Fatma Miraç Öngören tarafından çiçek ile karşılandı.  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca valilik ziyaretinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca, valilikten genel sorunları, yapılan yatırımları ve özelde de sağlık ile ilgili yapılması gerekenleri değerlendirmek üzere istişarede bulunduğunu söyledi.

Sağlık yatırımına 300 milyon

Bakan Koca, 16 yılda AK Parti iktidarı döneminde Edirne’ye 15 milyar lira tutarında yatırım yapıldığını, bu tutarın 300 milyonunun sağlık yatırımlarına harcandığını vurguladı.

Bu dönemde 9 tanesi hastane olan 27 sağlık kuruluşun devreye girdiğini hatırlatan Bakan Koca,önümüzdeki süreçlerdebir takım yatırımların da söz konusu olduğunu ve Edirne Keşan’da150 yataklı devlet hastanesinitamamladıklarını belirtti.

“Birinci basamak sağlık hizmetleri yapılmaya devam ediyor”

Bakan Koca, "Enez’de devam eden entegre hastanemizi de Mart sonu olabilir ama en geç Nisan 15'te olmak üzere teslim alıyor olacağız. Özellikle yapılmasını düşündüğümüz Uzunköprü ilçemizde 200 yataklı arsa tahsisi de yapılmış olan planlı, proje safhası devam eden önemli bir yatırım olarak söyleyebilirim. Birinci basamak sağlık hizmetleri yapılmaya devam ediyor." dedi.

“AMATEM ve Psikiyatri hastanesi yapılacak”

Edirne’nin giderek yaşlanan bir nüfusa sahip olduğunu belirten Koca, bu çerçevede AMATEM ve Psikiyatri hastanesini planlamak istediklerini ifade etti. Koca, eski il sağlık müdürlüğünün bulunduğu yerde yapılması konusunda karar verme noktasında olduklarının altını çizdi.Bakan Koca, yeni dönemde sağlıkta 82 milyon vatandaşın, hakkaniyetli, kaliteli, nitelikli, sürdürülebilir bir sağlık hizmeti almasını hedeflediklerini belirtti.

Bakan Koca, Özellikle kendi bölgesinde yani zorunlu olmadıkça Edirne’den dışarıya hasta naklinin yapılmaması gayreti içerisinde olmak istediklerini söyledi.

Yoğun bakım hastalarının daha fazla sevk edildiğini gördüklerini söyleyen Bakan Koca, bu çerçevede genelde yoğun bakım ünitesi yatak sayısını arttırmayı ve üniversitede 30 yatağın en kısa sürede devreye gireceğini palyatif bakımın da planlamasını konuştuklarını ifade etti.

6’dan 46 ya ulaştı

Koca, 16 yıl önce 6 olan ambulans sayısının 46 ya kadar ulaştığını vurguladı. 4x4 arazi tipi olan 4 tane daha ambulansın teslimini gerçekleştirdiklerinibelirten Koca, bu yıl içerisinde 5 tane daha ambulans verme planı yaptıklarını belirtti. Bakan Koca, ambulans sayısının ilerleyen zamanda toplamda 55 olacağı müjdesini verdi.

Sağlık sektöründe kadın oranı oldukça fazla

08 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayan Bakan Koca, sağlık sektöründe kadın istihdamının Türkiye’de en yüksek oranlı olduğunu söyledi. Koca, tüm sağlık hizmetlerinde çalışan kadınların oranının yüzde 64, hekimler içerisinde ise yüzde 40 olduğunu ifade etti.

“Sağlıkta şiddeti ortadan kaldıracağız”

Bakan Koca, sağlıkta şiddetin son dönemlerde gündemde olan ve duymak istemedikleri bir olay olduğunu ve bakanlığa geldiği ilk aylarda bu konuyla ilgili yasa çalışmasına gidildiğini ifade etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelgeyle şiddete maruz kalan sağlık çalışanının ifadesinin yerinde alınması uygulamasına geçildiğini dile getirdi.

Sağlıkta şiddete yönelik yasa çalışması olduğunu, İçişleri Bakanlığının da 10 gün önce bu konuda genelge yayımladığını dile getiren Koca, (İçişleri Bakanlığı genelgesi) yani bu çerçevede olan düzenlemede şikâyete konu olmadan failin yakalanması, bir kamu davası gibi görülerek failin yakalanması, kolluk kuvvetlerince serbest bırakılmayıp, dosyanın savcılık ve başsavcılıkta tekemmül ettikten sonra eğer tutuklanmaysa tutuklanma, serbest bırakılmaysa serbest bırakılmanın ancak o zaman mümkün olabileceğini belirten bir genelge olduğunu belirtti.

“Asayişle çözülebileceğine inanmıyoruz”

Ayrıca sağlık çalışanının da ifadesinin yerinde, hastanede alınmasıyla ilgili bir düzenleme olduğunu söyleyen Koca, bu şiddet olayının asayişle çözülebileceğine inanmadıklarını ve'Şiddet eylem planı' çerçevesinde bir çalışmaları olduğunu ifade etti.

“Hasta ve hekim arasında güvenliği sağlayacağız”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Özellikle geçen ay sağlık çalışanlarımızın güvenliği ile ilgili bir çalışma yapıldı ve bu kitapçık dağıtıldı. Bunun dışında hastalarımızın da yerinde bu konuyla değerlendirme yapmaları üzere birimler oluşturuldu. Bu şiddeti doğuran sebeplere de yönelmek gerektiğini bu çerçevede özellikle hasta yoğunluğu, fiziki şartlar, iş yükü dâhil olmak üzere bir çalışma içerisindeyiz. İmkânlarımız ölçüsünde bu iş yükünü azaltma noktasında bir çalışma olacak.Bir ay içerisinde yayımlanmış olur.Hasta ve hekim arasındaki güvenliği sağlamak bizim için hedef olacak. " İfadelerine yer verdi.

Bakan Koca, AK Parti Edine İl Başkanlığını ziyaret ettikten sonra Saraçlar Caddesi esnaflarını selamlayarak ambulans teslim törenine geçti. Edirne’ye 4 yeni ambulans daha kazandırıldı.

Ambulans teslim töreninin ardından Cuma Namazını Selimiye Camii’nde kılan Bakan Koca, Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi’ne girerek hastaları ziyaret etti veakabinde kentten ayrıldı.

Özlem Ceylan

Bu haber (1262) defa okundu.

HUZUR VE BEREKET AYI RAMAZAN - Ramazanda Selimiye Camisi'ne ziyaretçi akını

Öğrencilerden küresel iklim grevi

Sanayinin ‘Çağla’ ustası

Tatlıcılar bayram edecek

Osmanlı desenleri gün yüzüne çıkarıldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Moldavalı öğrenci Trakya Üniversitesinde fakülte birincisi

“Kurallara Uymayan Esnafa Ceza Uygulanacak”

Sanayinin ‘Çağla’ ustası

Polislere çarpan şüpheli yakalandı

Masa Gerginliği

2 yaralı

Derede balık ölümleri

Bıçaklı kavga

Fotoğraf yarışmasının birincisi Sosyal Bilimler

26 Ton kağıt küle döndü

Başkan Gürkan’dan taziye evi sözü

İnşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

Akaryakıt İstasyonu’ndan gençlere hediye

Denize giren kişi boğuldu

116 çiftçiye, 790 bin lira ödeme

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir