EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 12 Şubat 2019 Salı, 23:59
Bu Kuş Sevdası Paha Biçilemez
Edirneli Cem ve Cesur Pakarda, besledikleri yüz güvercin için yıllık bir otomobil parası harcıyor. Çeşitli yarışlarda şampiyonlukları bulunan kuşların türlerini ürettiklerini söyleyen Pakarda, güvercinlerin hayatlarının büyük bir bölümünü kapladığını söyledi.

 

Pakarda, haftada 20 kilo yem yediğini ve elektronik ciplerle takip edildiğini ortalama bir 100 posta güvercinin yıllık masrafının 10 bin TL olduğunu fakat bu tutkunun parayla ölçülemeyeceğini ifade etti.

“Masrafları Yıllık 10 Bin TL”

60'ı posta güvercini olmak üzere toplam 110 güvercin baktıklarını ve özellikle posta güvercinlerinin bakımının çok masraflı olduğunu dile getiren Pakarda; “Şu anda 60'ı posta güvercini olmak üzere toplamda 110 güvercinimiz var. Özellikle posta güvercini çok masraf isteyen bir hobi. Mesela 100 posta güvercininin yıllık masrafı ortalama 10 bin Lira'dır. Çünkü biz yemi aylık alıyoruz ama en büyük masrafı ilaçlar oluşturuyor. O masraflar yıllık olduğu için 10 bin Lira'yı buluyor toplamda. Örnek olarak bunların ilk önce sağlıkları çok önemli. Kanatlı hayvanlarda sağlık başta geliyor. Bir tanesine hastalık geldi mi çok hızlı bir şekilde bütün kümese yayılabiliyor. Kışlık bakım kürleri, eş atılacağı zaman ayrı bakım kürleri var, vitaminler ve sağlık aşıları yapılıyor” dedi. 

Güvercinlerin bakımlarını profesyonelce yapıldığını ve bulaşıcı hastalıklara karşı her türlü önlemin alındığını dile getiren Pakarda, kuşların kümeslerinin de özel olarak tasarlandığını ve her bir güvercinin kümes giriş çıkışlarında ayaklarındaki ciplerle takip edildiğini vurguladı.

“Nüfus kâğıtları var”

Kuşların yarış kazanan ve federasyona kayıtlı nüfus kâğıtları olduğuna dikkat çeken Pakarda, şunları kaydetti: “Bulunduğumuz kümes uçum kümesi olarak geçiyor adı. Kuşlarımızı uçum zamanı erkek ve dişi olmak üzere ayırıyoruz. Ayrı ayrı uçumlar yapılıyor. Yarışta saldığımız zaman da, ayaklarındaki çipler kafesin girişindeki makine tarafından okunuyor. Kuşumuz o kapaktan girdiği zaman ayağındaki çip okunuyor ve ne kadar sürede evine geldiği ortaya çıkıyor. Bu da yarışlarda kullandığımız bir sistem. Mesela bugüne kadar en uzun 1150 kilometre mesafe uçtu kuşlarımızdan bir tanesi. Elazığ'dan saldık ve kuşumuz bizi üzmedi ve 2 günde oradan geldi. Şimdi o kuşların soylarını üretiyoruz. Bir kuşumuz yarış kazandığı zaman federasyona kayıtlı olduğu için nüfus kâğıdı çıkıyor. Yavruları da bu uçmuş kupalı kuşlarımızdan alıyoruz. Çıkan yavrular zaten direk nüfus kâğıtlı çıkıyor. Ayaklarında çipler haricinde künyeleri var. Bu künyedeki numaralar kimliğini belirliyor. Kuşun ayağına bir şey olmadığı sürece ayağından çıkmıyor bu numaralar. O kuşun hangi anne babadan olduğu ve nereden geldiği bu künye sayesinde görülebiliyor sistemde.”

Her kuşun ayrı ayrı değeri olduğunu ve parayla değer biçilemeyeceğini dile getiren Pakarda, kuşların bakımı ile ilgilenmenin ve yarıştan dönmelerini heyecanla beklediklerini sözlerine ekledi.

 

İpek Deniz

Bu haber (714) defa okundu.

Cami kubbesinde ayaklarına ip dolanan leylekler kurtarıldı

Sokak hayvanları için tezgah açtılar

Kasım Yolageldili'nin hayatı kitap oldu

TDV'den gurbetçilere su ve lokum ikramı

Ege Denizi'nde 41 düzensiz göçmen yakalandı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
TAM DA ‘VAZGEÇMİŞKEN’
Cuma Sohbetleri
Birlik ve Beraberliğin Önemi
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

2’inci El Araç Satanlara Kritik Uyarı

UMUMİ TUVALET TAHLİYE EDİLDİ

Çeyrek altından tek farkı gramı

Müdür Dinç, projelerini anlattı

Haklarınızı Biliyor Musunuz?

 Kadınlar ev ekonomisine katkı sağlayacak

“Burası bir fabrika”

“Evlenecek olan çiftlere destek oluyoruz”

“15 Temmuz milli bir davadır”

6 kişi yaralandı

TED KOLEJİ’NE ZİYARETLER DEVAM EDİYOR

“Amaçları Bu Milletin Varlığını Yıkmaktı”

Limanda trol teknelerine tepki

"Buğdayda son 50 yılın en verimli dönemi"

2 kişi yaralandı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir