EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 10 Şubat 2019 Pazar, 20:21
Masada İnsan Ve Toplum Var
Trakya Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü tarafından İlahiyat Fakültesi seminer salonunda İnsan ve Toplum Bilimleri Yuvarlak Masa Söyleşi Toplantısı gerçekleştirildi. Konuşmacı Prof. Dr. Ayhan Bıçak, “Eğer üniversite sorun çözücü kafalar yetiştiremiyorsa toplum zaten sorunlarını çözemez. Medrese zihniyetinden kurtulmamız gerekiyor. Felsefe, Türkiye’deki ihtiyacı karşılayamadı. Bu ciddi bir sorun. Türkiye’de felsefeyi bir silah, bir tedavi olarak da kullanamıyoruz” dedi

 

 

“Üniversite ve Teorileştirme Sorunu” konulu söyleşiye TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İlahiyat Fakültesi Dekanı ve TÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Cevdet Kılıç, İnsan ve Toplum Bilimleri Bölüm Başkanı Nebi Mehdiyev, akademisyenler ve birçok öğrenci katıldı.

İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayhan Bıçak, medrese zihniyetinden kurtulmak gerektiğini üniversitelerin modernleşme üzerindeki kimliğinin doğa bilimleri üzerinden şekilleneceğini savundu.

“Felsefe, Türkiye’deki İhtiyacı Karşılamıyor”

Araştırmacıların kendilerini geliştirmeleri gerektiğini ileri süren Bıçak şunları kaydetti: “Eğer felsefede bir araştırma konusu çalışıyorsam felsefenin haritasını belirmem gerekiyor. Kendimizi geliştirmek ve alanımızda bunu görebilmek için bunu yapmamız gerekir. Araştırmacı olarak kendimizi geliştirmekle yükümlüyüz. Hedeflerimizi aşamalı bir şekilde geliştirmeliyiz ve sorunlarımızı çözmek üzerine yoğunlaşmalıyız. Sorunlarımıza bahane bulmakla vakit harcamamalıyız. Bahane kısımlarını ortadan kaldırmalıyız. Üniversiteye giren bir kişi yaklaşık 40 yıl üniversitede kalıyor. 40 yılda hiç mi bir vakit bulamayıp da kitap yazamadın. Türkiye’de felsefe de yapamıyoruz. Toplumsal şartları bir kenara bırakın felsefeciler olarak felsefe yapmayı beceremediğimizi de söylüyorum. Ama bu diğer alanlarda da olmuyor. Tarih de ilahiyatta da olmuyor. Felsefe, Türkiye’deki ihtiyacı karşılayamadı. Bu ciddi bir sorun. Türkiye’de felsefeyi bir Silah, Bir Tedavi Olarak Da Kullanamıyoruz.”

“Üniversiteler Görevini Yapmıyor”

Üniversitelerin kendisine düşen görevi yapmadığını belirterek, araştırmacılığın ‘iki üç tane makale yazıp görevim bitti’ demek olmadığını vurgulayan Bıçak, “Üniversite dediğimiz şey bu tür tartışmalarla gelişmelidir. Eğer tartışmıyorsak, birbirimizin düşünceleri hakkında görüş bildirmiyorsak orada üniversite gelişmiyor demektir.  Toplumsal sorunların çözümü ile üniversite arasında bir ilişkinin olması gerekir. Eğer üniversite sorun çözücü kafalar yetiştiremiyorsa toplum zaten sorunlarını çözemez. O zaman üniversite sorun çözücü kafaları niye yetiştiremiyor. Bu felsefe öğrenciliğim zamanında da sıkça tartıştığım konular arasındadır.  Osmanlı Devleti’nin çöküşündeki nedenlere baktığımda bana göre medresenin görevini yapmadığı sonucuna vardım. Medrese kendisini dönüştürebilseydi, Osmanlı Devleti de kendisini dönüştürebilirdi. Sorunlarımızın büyük bir kısmını ortadan kaldırabilirdi. Ama peki medrese dönüştüremedi kendisini üniversiteler neden kendisine düşen görevi yapmıyor” şeklinde konuştu.

İpek Deniz

Bu haber (290) defa okundu.

Su patlaklarına kesin çözüm isteniyor





“Parkın kaldırılmaması için 400 imza topladık”





Okul alışverişleri başladı hareketlilik arttı





11 Düzensiz Göçmen Yakalandı





Gurbetçileri yöresel lezzetlerle uğurladılar




BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Birlik ve Beraberliğin Önemi
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Yıllar Sonra Aynı Korku

Köy kahvehanesini anne kız işletiyor

Emekli Bekçi, Kızını Türk Bayrağı ile uğurluyor

İçleri ısıtan Tarhana, Cep Yakıyor

Engelli ve Yaşlılara Kolaylık Sağlayacak

İkinci el araç satışı yapanlara müjde

6 kişi yaralandı

Metruk binalar yıkılıyor

Yemekleri ve güvenliği ile anılıyor

Emekli doktor dil öğrenmek için üniversite sıralarında 

Anne ve babasıyla "okul arkadaşı" oldu

Cep telefonu beklediği kargodan "şişe" ve "çay" çıktı

Mavi suların "şampiyon" yelkencileri

3 Metre çukurdan kurtarıldı

Vatana hizmet için iyileşeceği günü bekliyor

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir