EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 10 Şubat 2019 Pazar, 20:21
Masada İnsan Ve Toplum Var
Trakya Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü tarafından İlahiyat Fakültesi seminer salonunda İnsan ve Toplum Bilimleri Yuvarlak Masa Söyleşi Toplantısı gerçekleştirildi. Konuşmacı Prof. Dr. Ayhan Bıçak, “Eğer üniversite sorun çözücü kafalar yetiştiremiyorsa toplum zaten sorunlarını çözemez. Medrese zihniyetinden kurtulmamız gerekiyor. Felsefe, Türkiye’deki ihtiyacı karşılayamadı. Bu ciddi bir sorun. Türkiye’de felsefeyi bir silah, bir tedavi olarak da kullanamıyoruz” dedi

 

 

“Üniversite ve Teorileştirme Sorunu” konulu söyleşiye TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İlahiyat Fakültesi Dekanı ve TÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Cevdet Kılıç, İnsan ve Toplum Bilimleri Bölüm Başkanı Nebi Mehdiyev, akademisyenler ve birçok öğrenci katıldı.

İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayhan Bıçak, medrese zihniyetinden kurtulmak gerektiğini üniversitelerin modernleşme üzerindeki kimliğinin doğa bilimleri üzerinden şekilleneceğini savundu.

“Felsefe, Türkiye’deki İhtiyacı Karşılamıyor”

Araştırmacıların kendilerini geliştirmeleri gerektiğini ileri süren Bıçak şunları kaydetti: “Eğer felsefede bir araştırma konusu çalışıyorsam felsefenin haritasını belirmem gerekiyor. Kendimizi geliştirmek ve alanımızda bunu görebilmek için bunu yapmamız gerekir. Araştırmacı olarak kendimizi geliştirmekle yükümlüyüz. Hedeflerimizi aşamalı bir şekilde geliştirmeliyiz ve sorunlarımızı çözmek üzerine yoğunlaşmalıyız. Sorunlarımıza bahane bulmakla vakit harcamamalıyız. Bahane kısımlarını ortadan kaldırmalıyız. Üniversiteye giren bir kişi yaklaşık 40 yıl üniversitede kalıyor. 40 yılda hiç mi bir vakit bulamayıp da kitap yazamadın. Türkiye’de felsefe de yapamıyoruz. Toplumsal şartları bir kenara bırakın felsefeciler olarak felsefe yapmayı beceremediğimizi de söylüyorum. Ama bu diğer alanlarda da olmuyor. Tarih de ilahiyatta da olmuyor. Felsefe, Türkiye’deki ihtiyacı karşılayamadı. Bu ciddi bir sorun. Türkiye’de felsefeyi bir Silah, Bir Tedavi Olarak Da Kullanamıyoruz.”

“Üniversiteler Görevini Yapmıyor”

Üniversitelerin kendisine düşen görevi yapmadığını belirterek, araştırmacılığın ‘iki üç tane makale yazıp görevim bitti’ demek olmadığını vurgulayan Bıçak, “Üniversite dediğimiz şey bu tür tartışmalarla gelişmelidir. Eğer tartışmıyorsak, birbirimizin düşünceleri hakkında görüş bildirmiyorsak orada üniversite gelişmiyor demektir.  Toplumsal sorunların çözümü ile üniversite arasında bir ilişkinin olması gerekir. Eğer üniversite sorun çözücü kafalar yetiştiremiyorsa toplum zaten sorunlarını çözemez. O zaman üniversite sorun çözücü kafaları niye yetiştiremiyor. Bu felsefe öğrenciliğim zamanında da sıkça tartıştığım konular arasındadır.  Osmanlı Devleti’nin çöküşündeki nedenlere baktığımda bana göre medresenin görevini yapmadığı sonucuna vardım. Medrese kendisini dönüştürebilseydi, Osmanlı Devleti de kendisini dönüştürebilirdi. Sorunlarımızın büyük bir kısmını ortadan kaldırabilirdi. Ama peki medrese dönüştüremedi kendisini üniversiteler neden kendisine düşen görevi yapmıyor” şeklinde konuştu.

İpek Deniz

Bu haber (251) defa okundu.

Yüzlerini güldürdüler

Balkan çocuk ve uçurtma şenliği

Ülkesine Atatürk’ü anlatmak istiyor

Konser düzenlendi

Ortak program düzenlediler
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Kazanan Edirne oldu

Cami çıkışı lokma dağıttılar

Vali Canalp’ten kadınlara müjdeli haber

Tanıtım lansmanı yapıldı

1 Ölü 1 yaralı

Müzik Şöleni Yaşattılar

Cumhurbaşkanına hakaretten gözaltı

Traktörün altında kaldı

15 Mayıs'ta kapılarını açacak

Denetimler arttırıldı

Köyden kente göç önlenebilir

1 kişi yaralandı

‘Doğal yaşam’ alanını tanıttı

Silahla yaralama

Türkiye nüfusunun yüzde 28'i çocuk

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir