EDİRNE Açık 12°C   TEKİRDAĞ Açık 8°C   KIRKLARELİ Açık 7°C   ÇANAKKALE Açık 7°C 
Haber giriş tarihi: 09 Şubat 2019 Cumartesi, 13:27
“Sigarayı bırak hayatı bırakma”
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Edirne Şubesi, ‘Dünya Sigarayı Bırakma Günü’dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenledi. Bu kapsamda Saraçlar Caddesi'nde açılan stantta vatandaşları bilgilendirici broşür dağıtıldı ve Yeşilay bilekliği takıldı.

“7 milyon insan hayatını kaybediyor”

Yeşilay Edirne Şubesi Başkanı Sebahattin Bilgiç sigarayı bırakmak için bu günün bir dönüm noktası olduğunu belirterek, tütünden kaynaklanan hastalıklar sebebiyle her yıl 7 milyon insanın hayatını kaybettiğini söyledi.

Dünya genelinde 1,2 milyar insanın sigara kullanıyor olduğuna ve sigaranın hem kişiye hem çevresine verdiği zararlara dikkatleri çeken Yeşilay Edirne Şube Başkanı Sebahattin Bilgiç, sigara bağımlıları için 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü'nün bir dönüm noktası olabileceğini vurguladı.

Sigara kullanımının, başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere; bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıklarına, KOAH hastalığı gibi birçok hastalığa neden olduğunun altını çizen Bilgiç, “Sigara, fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Dünya Sağlık Örgütü, dünyada en büyük sağlık sorununun sigara olduğunu açıkladı. Ülkemizde her yıl 100 binden fazla insanımızı sigardan dolayı kaybediyoruz” dedi.

Bunun yanında pasif etkilenmeden doğan hastalıkların ve zararların da ayrı bir acı tablo olduğunu söyleyen Bilgiç, “önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir bağımlılık türüdür” dedi.

“Size ve sevdiklerinize zarar vermesin”

Sigaradan kurtulmanın mümkün olduğunu vurgulayan Bilgiç "Sigara size ve sevdiklerinize zarar veriyor. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü bu anlamda bırakmak isteyenler için bir fırsat. Bu konuda tüm vatandaşlarımızdan hassasiyet rica ediyoruz. Kullananların bırakmasını, kullanmayanların da daha bilinçli olarak kendileri ve sevdikleri için model olmasını, çevreye karşı da uyarıcı olmasını istiyoruz" dedi.

“Sigarasız yaşam alanına katkı”

Sigara havanızı bozmasın Sigara ihlallerini kolay bir şekilde bildirmek amacıyla Yeşilay ve Sağlık Bakanlığının hayata geçirdiği Yeşil Dedektör, mobil uygulamasının 251 bin kullanıcıya ulaştığını belirten Bilgiç; “Yeşil Dedektör, kapalı mekânlarda tütün mamulleri kullanımını ihlal eden işletme ve müşterilerin ihlallerini azaltmayı amaçlıyor. Uygulama, 2008 yılında yürürlüğe giren kapalı mekânlarda tütün mamulleri kullanım yasağına uyulmasını sağlamak, ihlallere karşı toplumda farkındalık oluşturarak tütün mamulleri kullanmayan vatandaşlarımızın haklarını korumak ve yasal hakları konusunda bilinçlendirmek amacıyla geliştirildi.Uygulama ile kullanıcı ihlal bildirimini, tek tıkla konum belirleyerek ve mekân adı seçerek bildirebiliyor. İhlal bildirimi sonrasında bildirim, Sağlık Bakanlığı'nın Yeşil Dedektör için ayırmış olduğu sisteme düşüyor ve oradan de saha ekiplerine ulaşıyor. Saha denetim ekipleri ihlal bildiriminin yapıldığı mekâna ulaşarak ihlal olup olmadığını denetleyip ve gerekli işlemi yapıyor. Bu kapsamda tütün mamulleri kullanmayan müşterilerin hakkının korunması, yasağa uyumun sağlanması yoluyla ihlallerin asgariye indirilmesi sağlanıyor. Uygulama Appstore ve Google Play platformlarından ücretsiz olarak indirilebiliyor. Yeşilay Sağlık Bakanlığıyla birlikte sigarayı bırakmaya yönelik olarak "Sigarayı Bırak, Hayatı Bırakma" kampanyasını hayata geçirdi. Bilimsel alt yapılı, uzman kadrolarla hazırlanan bu kampanyada bilhassa dijital medya kanalları ve kamu spotları kullanılarak sigara bağımlılığına yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Sigarayı bırakmak isteyenlere özel programların hazırlandığı ‘bırakabilirsin.org’ sitesi yanı sıra kamu spotları da sigara bağımlısı ve sigarasız yaşam üzerinden mesajlarını veriyor” ifadelerine yer verdi.

Yeşilay Edirne Şubesi Başkanı Bilgiç, Dünya Sigarayı bırakma Günü dolayısıyla farkındalık yaratmak amacıyla Yeşilay Genel Merkezi’nin uluslar arası karikatür yarışması düzenlemesi neticesinde dereceye girmiş olan eserlerden bir bölümünü ErastaAVM’de sergilediklerini söyledi.

Dünya karikatür yarışması neticesinde sigara ile ilgili dereceye girmiş olan 25 eserErastaAWM’desergilendi. Çocuklarıyla haftasonu alışveriş yapmaya gelen vatandaşlar sergiye yoğun ilgi gösterirken bir yandan çocuklarına küçük yaşlardan itibaren sigaranın sağlığı tehdit edici bir şey olduğunu anlattılar.

İl Sağlık Müdürlüğü görevlileri de bu güne katkı sağlamak amacıyla açılan stantta Karbon monoksit ölçümü yaptı.

Özlem Ceylan

Bu haber (292) defa okundu.

"Memleket İşi, Gönül İşi'"

AK Parti'nin Edirne mitingi

Cumhurbaşkanı Edirne'de

"Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı"

600 yıllık "Edirnekari" hükümlüler eliyle yaşatılıyor
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
TORPİLLİLER IN - TECRÜBESİZ ÜNİVERSİTE MEZUNLARI OUT
Cuma Sohbetleri
DÜNYA-AHİRET DENGESİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Cumhurbaşkanı Edirne’ye Geliyor

‘Yüzleşme’ İçin 5 Bin Lira Bulundu

Seçim Atmosferi Isınıyor

“Edirne için büyük şans”

3 Saatlik Kesinti Yaşanacak

Dünya Lideri Edirnelilerle Seslenecek

Kozan, “Geri Çekilme Neredeyse Netleşti”

AK Parti'nin Edirne mitingi

"Memleket İşi, Gönül İşi'"

Uymaz’dan, Gümüş İnşaat’a ziyaret

Girişimci kadınlardan güç birliği

Gayrimenkul Almanın Tam Zamanı

“Sandıkta Birlik Sağlayacağız”

Bu Kuş Sevdası Paha Biçilemez

Tarım Bakanı Üreticilerin Sorunları İçin Geliyor

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir