EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 28 Ocak 2019 Pazartesi, 16:13
Tabip Odası’ndan Salgın Açıklaması
Türk Tabipleri Birliği Edirne Tabip Odası, geçtiğimiz günlerde Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çocuk acil servisinde yaşanan bir hasta kaybı üzerine sosyal medya üzerinden yapılan yorumlar nedeniyle bir basın açıklaması yayınladı.Yapılan açıklamada, durumu bir menenjit salgını olarak değerlendirip toplumu yanlış yönlendirerek salgın paniğine sürüklemenin büyük bir sorun oluşturduğu vurgulandı.

“Toplumda sık görülmeyen bir hastalıktır”

Türk Tabipleri Birliği Edirne Tabip Odası tarafından yapılan yazılı açıklamada; “Öncelikle kaybettiğimiz hastamızın ailesine ve tüm yakınlarına başsağlığı diliyoruz.Acil servise bir ilçemizden sevk edilen hasta tüm müdahalelere rağmen maalesef hayatını kaybetmiştir.  Acil serviste bu vakanın ayrıntılı değerlendirilmesi sonrasında menenjit (beyin zarı iltihabı) şüphesiyle alınan örnekler sayesinde bu hastalığın kesin tanısı konmuştur. Menenjit hastalığı toplumumuzda sık görülmeyen fakat tedavisi özellikle erken tanı aldığında oldukça başarılı sonuçlar alınan bir hastalıktır. Hastalığın seyri korunma yöntemleri hakkında hekimlere danışılarak kapsamlı bir bilgi alınabilir. Acil servis hayati tehlikesi bulunan hastalara ilk ve öncelikli müdahalenin yapıldığı hayat kurtarıcı bir merkezdir. Bu hastanın çocuk acil serviste yapılan tüm işlemlere rağmen kaybedilmesi en başta acil serviste çalışan sağlık çalışanlarını üzmüştür.”

“Hasta mahremiyetine saygısızlık”

Edirne Tabip Odası’nın açıklamasında sosyal medyada bir anda yayılıp viral olan ses kaydı ile ilgili olarak ise en basit tabirle hasta mahremiyetine saygısızlık olduğu belirtildi. Tabip Odası’nın açıklamasında ayrıca “Canlarını başta hekimlere ve tüm sağlık çalışanlarına emanet eden bireylerin hastalıkları, psikolojik sosyal ve kültürel tüm özellikleri öncelikle biz sağlıkçılar olarak hasta mahremiyeti kapsamına girer.Dolayısıyla bu vakada olduğu gibi yapılan müdahaleleri öncesi ve sonrasıyla alınan koruyucu önlemleri bir kenardan izleyerek yorum yapmak en başta haksızlıktır. Bu durumu bir Menenjit salgını olarak değerlendirip toplumu yanlış yönlendirerek salgın paniğine sürüklemek ise daha büyük bir sorun oluşturmaktadır.”Denildi.

“Doğru bilginin ve bilimin yanındayız”

“Acil ekibinin dikkatli ve çabası sayesinde bulaşma riskine karşı önlemler derhal alınmış ve tüm kurumlara bilgi verilerek inceleme derhal başlatılmıştır. Geriye kalanlar ise sosyal medya üzerinden yaratılan korku ve panik havasıdır. Koruyucu önlemlerle, tetkiklerle, aşılama ve erken tanıyla tedavisi olan bir hastalığın bilim insanları yerine olaya kenarından tanık olanların yanlış bilgilendirme yapılarak panik hali yaratılması başta üniversite hastanesi olmak üzere hepimizde derin bir üzüntü yaratmaktadır. Bölgemizde en üst bilimsel merkez olarak hizmet veren üniversite hastanemize ve acil ekibine yapılan bu haksızlıklara karşı durmak sadece biz hekimler değil tüm Edirne halkının sorumluluğu olmalıdır.Biz hekimler sosyal medya üzerinden yanlış bilgilendirmeyle haksızlıklara, hatta saldırılara bile maruz kalmış insanlar olarak her zaman doğru bilginin ve bilimin yanında durmaktayız.Yaşanan bu üzüntü verici durum karşısında başta Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve çocuk acil ekibi olmak üzere tüm Edirne halkına geçmiş olsun diyoruz. Bölge insanımızın yanlış bilgilere değil bilim insanlarının sözlerine değer vermelerini önemsiyoruz. Sağlık hizmeti hekimler ve hastalar arasında sağlıklı bir iletişimle kalite kazanır” ifadelerine yer verildi.

EBUBEKİR SIDDIK SEMİZ

Bu haber (3630) defa okundu.

"Yenidoğan canlandırma eğitimleri bebek ölümlerini azaltıyor"

En umutsuz olduğu anda "böbrek" bulundu

"Her Bağış Üç Hayat" projesi

HER ADIM KANSERE FARKINDALIK İÇİN ATILDI

Tabip Odası’ndan Salgın Açıklaması
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Edirneli atölye ustasının ünü sınırları aştı

5’inci şubenin açılışı yapıldı

Komşular, babaları için Edirne’de

Aşklarıyla engellerini yenen çiftin lavanta isteği kırılmadı

“Edirne’yi  O Kadar Sevmemişiz ki…”

Pehlivanoğlu ve Atabay TED için geliyor

Hayallerini gerçekleştirmek için inşaat mühendisi oldu

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi

Özel Okula İcra Takibi

5 KİŞİ YARALANDI

AVRASYA YOLU’NDA EDİRNE DE VAR

966 kurs ve 20 Bin kursiyerin emekleri sergileniyor

Yapacakları çalışmaları anlattılar

Kırkpınar'da tarih yazmak istiyor

Emniyetten sıkı denetim

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir