EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 11 Ocak 2019 Cuma, 23:00
Saçları ile umut dağıtıyor
Münevver Gizem Erdil, saçları her uzadığında bağışlayarak kanser tedavisinde saçlarını kaybedenlere umut oluyor. Edirne öğrenim hayatına devam eden 22 yaşındaki Erdil 80 bin lira eden saçlarını ise ilk kez 11 yaşında UNICEF’e bağışladı.Üstelik Erdil yaptığı bağışlarının hiçbirinde isminin açıklamasına izin vermedi.Gizem Erdil, “11 yaşımdayken saçlarım dizime kadardı. Yaklaşık 80 bin Türk Lirası ediyordu. Bu paranın yarısıyla ilaç alıyorlardı, diğer yarısıyla da saç yapıyorlardı.”Dedi.

“Hem okuyor hem çalışıyor”

Hem çalışıp hem de öğretim hayatına devam eden Gizem Erdil, Bulgarca, Makedonca, Rusça, Sırpça, Boşnakça, Almanca ve Türkçe olmak üzere 7 dil biliyor ve tercümanlık yapıyor. Edirne’de turistlerin artmasıyla birlikte esnafların da yabancı dil bilen eleman araması Erdil için de ekmek kapısı oldu.

“Her 30 santimde bir bağışlıyor”

Saçlarını kestirip ilk bağışını 11 yaşında yaptığını ve sonrasında saçları her uzadığında bağışta bulunduğunu belirten Erdil, “11yaşımdayken saçlarım dizime kadardı. Yaklaşık 80 bin Türk Lirası ediyordu. Bu parayla çocukların yarısına ilaç alıyorlardı, diğer yarısıyla da saç yapıyorlardı. Çocukların İlaçları gerçekten çok pahalı.11 yaşımdan sonra sürekli her 30 santimde bir saçlarımı bağışlamaya başladım.30 santim aşağı yukarı omuz hizasına kadar geliyor.Saçlarım kestirebilmem için ancak 2 yılda falan uzuyor.Tabii saçın yapısına göre de değişiklik gösterebiliyor.Bu bağışları bu zamana kadar hiç kendi ismimle yapmadım. Çünkü bir iyiliği yapıyorsan gizlilik çerçevesinde kalmalıdır diye düşünüyorum. Şuan bu açıklamaları yapmaktaki amacım ise beni görenlerin hasta sanıp otobüste yer vermesine, ya da arkadaşlarımdan gelen geçmiş olsun mesajlarına biraz olsun açıklık getirmek istedim” ifadelerine yer verdi.

“Yurt dışından Türkiye’ye gönderiyordum”

Bulgaristan doğup büyüyen Gizem Erdil 11 yaşından sonra Türkiye’ye geldi. Yurt dışında yaşarken de saçlarını kesip Türkiye’ye gönderdiğini ifade eden Erdil, zaten yurtdışındaki çocuklara Türkiye’den birçok yardım geldiğinin altını çizerek; “LÖSEV sadece Türkiye değil tüm dünyadaki çocuklara yardımcı oluyor. Saçlarımı en son kestiğimde UNICEF’ e yolladım. Saç son zamanlarda değer kaybettiği için LÖSEV artık almıyor. Peruk alırken veya yaptırırken çok pahalıya yaptırıyoruz fakat çocuklar için değeri yok” dedi.

Kolay kolay kimsenin saçlarını bu kadar kısa kestirmeye cesaret edemediği bu dönemde ailesi karşı çıkmasına rağmen karar verip kuaföre giden ve saçlarını kestirip bağışta bulunan Erdil, ailesinin ilk başta çok kızdığını fakat o yaşta böyle duyarlı bir davranışta bulunmasından dolayı kendisiyle gurur duyduklarını ve duygulandıklarını söyledi.

“Erkekler de bağışlayabilir”

Sadece kızların değil, erkeklerin de belli bir santim hesabındabağış yapabileceğini vurgulayan Erdil; şimdilik maddi durumu yeterli olmadığı içintedavi gören çocuklara para yardımı edemediğini fakat gönüllerinde olduğunu söyleyerek; “Para veremediğim için bir şekilde yardım etme gereği duyuyorum. Sadece saç değil, kıyafet gibi yardımlarda yapılabiliyor. Yardımın küçüğü büyüğü olmaz.Örneğin İsviçre’den ilk geldiğimde bir televizyonum vardı annem getirmişti.Ben onu sattım ve parasını çocuklara gönderdim. Toplamda sanırım 4 kere saç bağışı yaptım. Bundan sonrada her saçım uzadığındabağışlamayı düşünüyorum.İleride çalışacağım meslek bana karşı çıkmazsa her seferinde bunu yapmak istiyorum.Olmadı 2 sene daha bekler daha fazla uzatırım 3 numara yapmam da kısa küt model olur kestirdiğimde” dedi.

“Hasta olduğumu sananlar oluyor”

Beni etrafta kısa saçlı gören insanlar önce hasta olduğumu düşüyorlar, hastanede oturmam için yer veriyorlar, yanımdan geçerken acır gözlerle bakıyorlar hatta ‘yazık kıza gencecik daha’ şeklinde tepki verenler bile var diyen Erdil, “İlk saçımı kestirip fotoğraf attığımda sosyal medya hesabıma yaklaşık 200 kişiden mesaj ve arama gelmiştir geçmiş olsun diye. Bende aslında hasta olmadığımı onlara kısa bir video paylaşarak anlattım. Çukur dizisinde bir Aliço’muz var herkesin bildiği. Şu sırlar ona benzetiliyorum. Bana hasta gözüyle bakanlara asıl ben hasta gözüyle bakıyorum. İnsanların ne kadar elinde parası olmasa da saç doğal yollarla uzayan ve insanın yapısında olan bir şey. İsteseler parayı bahane etmeden 2 senede bir bile olsa yardım edebilirler. Saçlarının bağışlanması konusunda konuştuğum birçok insan saçındaki boyayı bahane ediyor. Boyalı saçta bağışlanabiliyor. Sadece onlarla ilaç alınamıyor, peruk yapabiliyorlar” şeklinde konuştu.

Daha öce başkası adına bağış yaptığı için verdiği telefon numaralarına belli bir süre sonra’ bu kızımız sayende saçına kavuştu’ şeklinde geri bildirimler aldığını söyleyen Erdil,bunun çok gurur ve mutluluk verici bir şey olduğunu bu tarz duyarlı davranışların karşılık beklenmeden yapıldığını ve elinden geldiğince de bağışta bulunacağını belirterek, tüm vatandaşları bu konuda duyarlı davranmaya davet etti.

Özlem Ceylan

Bu haber (1296) defa okundu.

“Edirne’de 3 Haftadır Pozitif Vaka Yok”

"Öğretmenler salgında fedakarca çalıştı"

Sağlık Çalışanlarına ‘Fidanlı’ Teşekkür

Mavi yumurtaya talep arttı

Normalleşme sürecine uyum başladı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
OGÜN KURKAN
“TÜRK VEFALIDIR TÜRK BEKLENİLENDİR”
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Halis Gürselam
HOCAM AYIP OLUYOR AMA…
Cuma Sohbetleri
Kitaplara İman ve Kur’an-ı Kerim
Enver Şengül
BEŞİR ÇELEBİ VE ABI HAYAT KUYUSU
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

20 Yıllık Hayal Gerçek Oldu

Demircan, Edirne'de incelemelerde bulundu

AK Parti Teşkilatı gönül seferberliği başlattı

Gönül Seferberliği Devam Ediyor

Normalleşme sürecine hazırlık başladı

Tava ciğerciler yeniden açılış için hazırlanıyor

Yollar göle döndü

Vatandaşlar yeniden piknik yapmanın mutluluğunu yaşadı

Tek kullanımlık seccade dağıtıldı

Uçmakdere "gökyüzüyle buluşmak" isteyen paraşütçüleri bekliyor

Karaağaç'taki işletmeler kapılarını bayram havasında açtı

"Mobil İzolasyon Sedyesi" hizmete açıldı

Marmaray'dan geçen yurt içi yük treni Tekirdağ'a ulaştı

Yağmura rağmen dışarı çıktılar

Bazı köylerde ekili alanı "dolu" vurdu

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir