EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 10 Aralık 2018 Pazartesi, 14:41
Güncel Değerlendirmeler konferansı
"Makedonya – Yunanistan İlişkilerinde İsim Sorunu: Güncel Değerlendirmeler" konferansı Trakya Üniversitesi' nde (TÜ) gerçekleştirildi.

 

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen ve Makedonya Cumhuriyeti Milli Güvenlik Konseyi Üyesi Furkan Çako’nun konuşmacı olarak yer aldığı "Makedonya-Yunanistan İlişkilerinde İsim Sorunu: Güncel Değerlendirmeler" başlıklı konferans İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Fehmi Yıldız Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Konferansa, rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, rektör yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlker Alp, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Gençler ve Balkan Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Bülent Akyay katılırken, akademisyen ve öğrenciler konferansa yoğun ilgi gösterdi. Furkan Çako, konferansta yaptığı konuşmada, Makedonya ve Yunanistan arasındaki isim sorununa tarihsel bir perspektif getirerek sürecin antik çağlara dayandığını fakat günümüze taşınan bu sorunun 1991 yılında Makedonya’nın bağımsızlığını ilan etmesiyle tekrar hararetlendiğini söyledi.

90’lı yılların başında Yugoslavya’nın parçalanışında Makedonya’nın diğer ülkelere nazaran daha az zararla ve kansız bir sonla ayrıldığını ifade eden Çako “Bunun sebeplerinden biri Makedonya’da Sırp nüfusun diğer ülkelere nazaran daha az olmasıdır. Bağımsızlık referandumuyla birlikte sorunlar başlamıştır. Büyük bir katılımla gerçekleştirilen referandumun sonucunda yayınlanan Badinter Raporu’na göre; Slovenya ve Makedonya bağımsızlık şartlarını sağladılar. Bağımsızlık süreciyle birlikte Makedonya’nın komşularıyla sorunları başlamış oldu. Bunlar Sırbistan’la kilise sorunu, Bulgaristan’la dil sorunu, Arnavutluk’la azınlık hakları sorunu ve Yunanistan’la ülke ismi sorunu olarak ortaya çıktı. 14 Şubat 1992’de, Makedonya’nın bağımsızlığına karşı Yunan siyasi elitleri tarafından ünlü ‘Selanik Protestosu’ düzenlendi." dedi.

Makedonya’nın bağımsızlığı sonrası, uluslararası arenada tanınmasını sağlamak amacıyla, başta Avrupa Birliği ve NATO olmak üzere uluslararası kuruluşlara üye olma çalışmalarına ağırlık verdiğini fakat bu çalışmaların sonuç almasına, Yunanistan’ın isim sorunu nedeniyle engel olduğunu belirten Furkan Çako, “26 Haziran’da Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun düzenlemiş olduğu Lizbon Zirvesi’nde, Makedonya’nın bağımsızlığına karşı olan Yunanistan’a doğru sınırlarını genişletme yasağı, bağımsızlık propagandası yasağı ve Makedonya kelimesinin kullanılmasının yasaklanması kararları alındı. Bununla birlikte 1993 yılında Makedonya’nın Birleşmiş Milletler’e şartlı üyeliği gerçekleştirildi. BM Güvenlik Konseyi kararına göre; İngilizce olarak FYROM şeklinde bilinen Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya tanımı geçici olarak kullanılmaya başlandı ve isim sorunu giderilene kadar bu şekilde kullanılmasına karar verildi.” diye konuştu.

AA

Bu haber (1051) defa okundu.

Anne ve babasıyla "okul arkadaşı" oldu

TÜBİTAK'ta dereceye giren öğrenciler Almanya'da

Moldavalı öğrenci Trakya Üniversitesinde fakülte birincisi

Minik mucitlerden ay projeleri

"Üniversite Eğitiminde Yenilikçi Boyutlar ve Yönelimler" konferansı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
ZAM BİR ZORUNLULUK DEĞİL SÖMÜRGEDİR!
Cuma Sohbetleri
Birlik ve Beraberliğin Önemi
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

EDİRNE ESNAFI HIRSIZLARDAN ŞİKAYETÇİ

Konserveler ölümcül olabilir

Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

 Dikkat fırtına uyarısı

MESLEĞİNİ GELECEĞE TAŞIMAK İSTİYOR

EŞKİNA MUCİZESİ

“Dönüşü olan kurslar açmayı planlıyoruz”

Yaşanacakların Sorumlusu Kim Olacak?

Velilerinden protesto eylemi

Pilavcı Faruk'un "emektar" destekli hayat mücadelesi

Hayırlı Olsun Ziyareti

“Büyük Komploya Geldim”

Şehit Babası Çetin’in İsyanı

“DOĞAL, BİTKİSEL, ORGANİK GİBİ KELİMELERE KANMAYIN”

Pomak Bayramı coşku dolu geçiyor

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir