EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 06 Aralık 2018 Perşembe, 17:35
Geleceğin ses ve saz sanatçıları yetişiyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde gerçekleştirilen ‘Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri’ projesi kapsamında yürütülen ve örnek proje seçilen ‘Geleceğim Sensin Koro ve Orkestrası’için ödül töreni yapıldı.

Heyecanlarını yendiler

Gönül elçileri projesi kapsamında gerçekleştirilen ‘Geleceğim Sensin Konseri ve Ödül Töreni’Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sanat, Eğitim ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi.

TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu'nun eşi Nilgün Tabakoğlu'nun projesi ve Edirne Valiliği'nin desteğiyle yürütülen "Geleceğim Sensin Koro ve Orkestrası" projesi kapsamında, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Dr. Öğretim üyeleri Musa Eren İşkodralı, Şükrü Öner Dinç, Zerrin Tan, öğretim görevlisi Sela Can Dökmeci, araştırma görevlisi, Ümit Çavuş, öğretim elemanı Gizem Alkan ve Adnan Sever, Edirne’nin dezavantajlı bölgelerindeki ilk ve ortaokullarında bir yetenek taraması gerçekleştirmesiyle oluştu.

Düzenlenen programa Edirne Valisi Ekrem Canalp ve eşi Ayten Canalp, Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu ve eşi Nilgün Tabakoğlu, öğretim görevlileri, gönül elçileri, öğrencilerve aileleri katıldı.

Ödül töreni ‘Geleceğim Sensin Projesi’nin tüm aşamalarını içeren kısa film gösterisi ile başladı.

T.Ü. Rektörü Erhan Tabakoğlu'nun Eşi Dr. Nilgün Tabakoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın makamına davetleri üzerine Ankara’da gerçekleştirdikleri konser programının ardından yaşadıkları heyecanı paylaşmak istediklerini belirterek; “Çok kültürlülüğün başkenti olarak Edirne’de Trakya Üniversitesi olarak Edirne valiliğinin destekleriyle hayata geçirdiğimiz geleceğim sensin projesini Ankara’da 81 ilin vali eşlerinin bulunduğu bir ortamda örnek bir proje olarak anlatmak hepimiz için ayrı bir onur ve gurur vesilesi oldu. Hem çocuklarımız hem de bizler bu sayede unutulmaz bir tecrübe yaşadık. Bu nedenle çocuklarımızla ne kadar guru duysak azdır.” Dedi.

“Yepyeni ufuklar açıldı”

Toplum kalkınmalarında gönül elçileri projesini duydukları anda yepyeni ufuklar açtığını ve bu proje kapsamında Edirne’de neler değiştirebileceklerini düşünmeye başladıklarını belirten Dr. Nilgün Tabakoğlu; “ Edirne’nin yüz akı Trakya Üniversitemiz ile birlikte odağında çocukların olduğu bir çalışma gerçekleştirmeye karar verdik. Edirne’nin farklı bölgelerindeki ilk ve ortaokulda öğrenim gören çocuklarımızla bu proje için zaman kaybetmeden sahaya indik. Trakya Üniversitesi konservatuar hocaları 17 okulda farklı alanda yetenek taraması gerçekleştirdi. Yetenek taramasını seçen çocuklarımız 4 ay boyunca eğitim aldı. Sesleri iyi olan öğrenciler koroya davet edilirken, enstrüman çalan öğrenciler de bu eğitime alındı. 55 okulumuza eğitim verildi. Çocuklara hayata sımsıkı bağlanmalarını sağlayan hedefler kazandırmış olduk. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

“Bu Proje çocuklar için önemli bir fırsattır”

Edirne Valisi Ekrem Canalp’ın Eşi Dr. Ayten Canalp, 2012 yılından bu yana Emine Erdoğan’ın himayelerinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak insan kaynağı ihtiyacını güçlendirmek üzere hayata geçirilen gönül elçileri projesiyle ülke genelinde birçok güzel işlere imza atıldığını dile getirerek; “İlimizde gerçekleştirilen geleceğim sensin adlı çalışmamızla bu büyük hedefe önemli bir unsur katılmıştır. Bu projede müziğe ilgisi olan çocuklarımızın yetenekleri uzman eğitmenler tarafından keşfedilmiş ve geliştirilmiştir. Bu yolda çocuklarımıza gönüllü rehberlik eden gönül elçisi hocalarımızın gayretleri, emekleri ve heyecanları takdiri şayandır. Sevgili çocuklar, sizler bizim geleceğimizsiniz. Gelecekte bu toplumu var edecek olanlar sizlersiniz. Mevcut olan bu yeteneğinizi proje kapsamında geliştirmek sizler için önemli bir fırsattır. Çocuklarımızı bu yolda yalnız bırakmayan ailelere de teşekkür ediyorum. Bundan sonra yepyeni projeler için çalışmaları sürdüreceğiz. Başta Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’a ve bu önemli çalışmayı ilimize kazandıran Nurcan Özdemir’e, Nilgün Tabakoğlu’na ve gönüllü eğitmenlerimize şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

“Atomu parçalamak kadar zor bir başarı”

Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu, böyle güzel bir projede yer almaktan mutluluk ve gurur duyduklarını belirterek; “Her yerde bir öğrenilmiş çaresizlik var. Okusan ne olacak, çalışsan ne olacak gibi. Bunu kırmak en büyük başarıdır belki de atomu parçalamaktan da zor bir başarıdır. Çalışmakla bir şey olunabileceğini ve fark oluşturulabileceğini gösteren bu ekip çalışması ile bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu dirayeti gösterdikleri için öğrencilerimize ve hiç işi olmadığı halde mesai harcayarak bu çocukların gelişimine katkı sağlayan hocalarıma teşekkürlerimi sunuyorum. Böylece 55 aileye de dokunmuş olduk. Bu proje ile çalışınca her şey olunabileceğini göstermiş olduk. Emeği geçen herkesi kutluyorum” ifadelerini kullandı.

“İşin özü projenin adında gizli”

Edirne Valisi Ekrem Canalp,işin giriş kısmının projenin adında gizli olduğunu vurgulayarak; “Pek çok kelime birden bire tercüme edilebilir. Bazı kelimeler vardır ki; sözcükler çaresiz kalır. Onların tercümesi yoktur. Gönül kelimesinin İngilizce karşılığını bulmaya çalışın. Kalp derseniz kalbin bir karşılığı vardır İngilizcede. Ama gönülün karşılığını bulamazsınız. Çünkü gönül dediğiniz şeyi bizim kültürümüz, bizim medeniyetimiz, bizim Türkçemiz ve bizim milletimiz icat etmiştir. Gönül elçileri de bizim kendi icat ettiğimiz bir kelimenin üzerine kurgulanmıştır. Bazı hizmetler var hiçbir kâr amacı gütmeden gönüllülük esasına dayanır. Sadece içinde bulunduğu topluma karşı belli sorumlukları yerine getirebilmek düşüncesiyle hareket ediyorlar. Bugün bu proje de bunlardan en anlamlı olanlarındandır.Böyle bir projeyi hayata geçirmek çok güzel. Bu proje ile gençlerimize, öğrencilerimize çaba ve gösterildiğinde külliyede konser verebilecekleri mesajı verilmiş oldu. Değerli çocuklar ve gençler siz aynı şekilde çaba göstermeye devam ederseniz bir gün gelir o külliyede belki Cumhurbaşkanı olarak da bulunabilirsiniz. Eğer çocuklarınıza imkân sunabilir, önlerindeki engeli kaldırabilirseniz, onlara destek olabilirseniz bir gün gelir Edirne’nin çocukları külliyeye gider orada konser verir ve bir gün gelir Edirne’nin bir çocuğu Cumhurbaşkanlığı külliyesinde belki de cumhurbaşkanı olabilir. Bu projede çaba gösteren ve emeği geçen herkese başta eski valimiz Günay Özdemir ve eşine de teşekkür ediyorum ” Şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından geleceğim sensin konseri ve ödül töreni gerçekleştirildi.

Özlem Ceylan

Bu haber (389) defa okundu.

Fotoğraf yarışmasının birincisi Sosyal Bilimler

En Doğru Reçete ‘Atatürkçü Düşünce’

Başpehlivan Tansel Umut

Kırkpınar’ın en güzel fotoğrafı ‘Kispet’ oldu

ŞAMPİYON EGS
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Zorunlu uygulama 30 Haziran'da başlıyor

Vatandaşlar pazardan vazgeçmiyor

Restoranın altında tarihi yapı

“Beklentilerimizi karşılamıyor”

Demirci anıldı

Çiftçilere bayram müjdesi

Ramazanda ağız kokusu kâbusunuz olmasın!

Hedefi yeniden dünya şampiyonluğu

TED Edirne Koleji Kampüsü Kapılarını 21 Haziran 2019’da Ziyarete Açıyor

İşçi servisinde yangın

Altun, Emlakçılara Çağrıda Bulundu

Havadan denetim

Bakkalın "veresiye defteri" satın alındı

“Hayırlı Olsun” Ziyaretlerinde Bulundu              

HALSİZLİK YAŞAMAMAK İÇİN DİKKAT!

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir