EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 30 Kasım 2018 Cuma, 07:00
“Çözüm bulunmazsa turist kalmayacak”
Türk, Yunan, Bulgar Dostluk Grubu Derneği (TUYUB) Başkanı Önder Akdağ ve yönetim kurulu üyeleri dernek binasında basın mensuplarıyla bir araya gelerek; Edirne’deki bazı esnafların yabancı turiste hileli gıda sattığını ve fahiş fiyat uyguladığını iddia ederek toplantı düzenledi.

Akdağ; “Turistlere yönelik satışı yapılan ürünlerde gıda terörü, sahte ürünler, otoparklar, fahiş fiyatlar, döviz kurlarında esnafın uyguladığı özel ve keyfi tarifeler. Gıda maddeleriyle ilgili nizamnameler ve talimatnameler var. Görünen şu ki Edirne’de bunları denetleyen bir kurum yok.”dedi

“Herkes kafasına göre fiyat uyguluyor”

Dernek Başkanı Önder Akdağ, döviz kurlarındaki dalgalanmalardan sonra Edirne’ye Bulgaristan ve Yunanistan’dançok sayıda turist geldiğini dile getirerek; “Dernek olarak konuyla ilgili uzun zamandır araştırmalar, sorgulamalar ve gözlemler yapıyoruz. Bu açıklama derneğimiz adına biraz geç kalmış bir açıklama olabilir fakat doğru ve yerinde bir açıklama yapmak adına bu günü bekledik.Turistlere yönelik satışı yapılan ürünlerde gıda terörü, sahte ürünler, otoparklar, fahiş fiyatlar, döviz kurlarında esnafın uyguladığı özel ve keyfi tarifeler. Gıda maddeleriyle ilgili nizamnameler ve talimatnameler var.Görünen şu ki Edirne’de bunları denetleyen bir kurum yok.Bugün Bostan pazarına indiğiniz zaman maalesef gıda terörünün bütün örneklerini görmek mümkündür.” Dedi.

“Müşteriler kandırılıyor”

Pazar araştırması yaparken Bostan Pazarı’nda birkaç mağazaya girdiğini örnekle açıklayan Akdağ; “Sızma zeytinyağı 5 kilosu 50 TL. Almak istedim, satıcı bana beyefendi bu size uymaz dedi.Neden uymaz? Zeytinyağı değil mi? Fiyatı da çok uygun.Bu demektir ki zeytinyağı adı altında gelen turiste başka yağlar satılıyor.Zaten zeytinyağının 5 kilosunun o kadara satılması mümkün değil.Şuanda bir akın yaşıyoruz fakat bu bizleri hileye hurdaya teşvik etmemeli.Bu alışverişin sürdürülebilirliği açısından herkesin üzerine düşen görevi eksiksiz yapması gerekiyor. Burada Kamu Kuruluşları, Valilik, Belediye, Tarım Müdürlüğü bu konuyla ilgili denetleme görevinde olan bütün kurumların üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekiyor. Aksi takdirde bu alışverişin ekonomimize getirdiği katkının çok uzun vadede devam edeceğini düşünmüyoruz.” Açıklamalarına yer verdi.

“Gıda terörünü yaşıyoruz”

Antep fıstıklı baklavanın 15 TL’ye satıldığını dile getiren Akdağ; “Antep fıstığının kilosu 200 TL bu bir gıda terörüdür. Milli ürünümüz olan baklavaya ve bizim ticari iştikakımıza aykırı bir durumdur. Bu konuda ciddi anlamda denetleme yapılmasıgerekiyor. Gıda ürünlerinin satışıyla ilgili kurallar tamamen ihlal ediliyor. Her şey sahte, deterjanından Antep fıstığına zeytinyağına kadar biz hangi ara bu kadar sahtekâr bir millet olduk?Bu konuda bir başıboşluk var.Bu durum böyle devam ederse yakın zamanda Edirne’ye gelen Bulgar ve Yunan sayısında ciddi düşüşler yaşanacak hatta gelmeyi kesecekler.Herkes kafasına göre bir kur uyguluyor.Yabancı gördükleri zaman farklı-farklı ücretler söylüyorlar. Konaklama yerleri de öyle, turist gördüklerinde tarife değişikliğine gidiyorlar” dedi.

“Altın yumurtlayan tavuğu kesmeyelim”

Edirne’nin esnafını ayakta tutan yabancı turistlerin olduğunu ifade eden Akdağ; “Bunu uzun vadeli kazançlara dönüştürmek varken bu şekilde hileli oyunlara ne gerek var. Bu tarz durumlar dostluk ilişkilerimize zarar verir. Bununla ilgili devletin duruma el koymasını istiyoruz. Edirne esnafında turizm bilinci yok. Meslek kuruluşlarının üyelerine bu turizmin daha sağlıklı ve sürdürülebilir olması için, turiste nasıl davranılacağı ve dil bilgisiyle ilgili eğitici seminerler vermesi gerekiyor. Turizm Müdürlüğü’nün bugün bununla ilgili kurslarve seminerler vermesi gerekiyor. Ekonomimize bu denli katkısı olan insanlar için bir şeyler yapmalıyız.Esnafımız da halkımız da acilen kendine bir rota çizmeli.” İfadelerini kullandı.

Akdağ, bu açıklamaları yaparken kimseyi hedef almadıklarını, Edirne’de ipin ucunun kaçtığını ve insanların sürekli kandırıldığını ifade ederek; Denetleme mekanizmasının acilen çalışması gerektiğini, sadece devletin denetleyicileri değil halkında duyarlı olması ve haksızlık gördüğünde şikâyette bulunarak konuyu çözüme kavuşturması gerektiğini vurguladı.

Özlem Ceylan

Bu haber (628) defa okundu.

Fotoğraf yarışmasının birincisi Sosyal Bilimler

En Doğru Reçete ‘Atatürkçü Düşünce’

Başpehlivan Tansel Umut

Kırkpınar’ın en güzel fotoğrafı ‘Kispet’ oldu

ŞAMPİYON EGS
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Zorunlu uygulama 30 Haziran'da başlıyor

Vatandaşlar pazardan vazgeçmiyor

Restoranın altında tarihi yapı

“Beklentilerimizi karşılamıyor”

Demirci anıldı

Çiftçilere bayram müjdesi

Ramazanda ağız kokusu kâbusunuz olmasın!

Hedefi yeniden dünya şampiyonluğu

TED Edirne Koleji Kampüsü Kapılarını 21 Haziran 2019’da Ziyarete Açıyor

İşçi servisinde yangın

Altun, Emlakçılara Çağrıda Bulundu

Havadan denetim

Bakkalın "veresiye defteri" satın alındı

“Hayırlı Olsun” Ziyaretlerinde Bulundu              

HALSİZLİK YAŞAMAMAK İÇİN DİKKAT!

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir