EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 16 Kasım 2018 Cuma, 07:00
PTT’den Edirne ekonomisine katkı
PTT Genel Müdürlükleri tarafından Türkiye genelinde başlatılan yöresel ürünlerin indirimli kargolanması kampanyasına Edirne’de dâhil olacak. Edirne PTT Başmüdürü Bülent Uğurtepe, yöresel ürünler indirimli kargolanmasına yönelik teklifi genel müdürlüğe ilettiklerini ve onay beklediklerini dile getirdi.

PTT Genel Müdürlükleri tarafından Türkiye genelinde başlatılan yöresel ürünlerin indirimli kargolanması kampanyasına Edirne’de dâhil olacak. Edirne PTT Başmüdürü Bülent Uğurtepe, yöresel ürünler indirimli kargolanmasına yönelik teklifi genel müdürlüğe ilettiklerini ve onay beklediklerini dile getirdi.

Edirne’nin 6 yöresel ürününün indirimli kargolanması için PTT Genel Müdürlüğü ile görüşmeler yapılıyor.

Edirne PTT Başmüdürü Bülent Uğurtepe, yöresel ürünlerin indirimli kargolanması için genel müdürlükle görüşmelerinin sürdüğünü belirterek;“Yöreselürünler kapsamında şimdilik Badem ezmesi, kavala kurabiyesi, beyaz peynir, pirinç, meyve sabunu,yer fıstığı ile ilgili bir çalışma yürütüyoruz. Belirlenen ürünleri önce genel müdürlüğümüz tarafından tanımlatıyoruz. Daha sonra ürünlere sistem üzerinden ürün kodu oluşturuyoruz. Bunun içinde bir müşteri grubu oluşturma aşamasındayız.Her yöresel ürün için bir müşteri numarası oluşturuyoruz. O yöresel ürünü bir başka yere kargolamak isteyenler, yöresel ürün olduğunu göstermek şartıyla yüzde 30 indirimden faydalanabilecekler” dedi.

“Yöresel ürünlere PTT desteği”

Müşteri grubunu oluştururken belirli bir şart aramadıklarını dile getiren Uğurtepe; “Şuanda bizim tespit ettiğimiz yöresel ürünler bukadar. Bunların dışında herhangi bir yöresel ürün talebinde bulunulursa bununla ilgili de değerlendirmeler yapılıp, başvuruları genel müdürlüğe gönderebiliriz.Bir hafta önce talepte bulunduk, onay gelmesini bekliyoruz.Biz bu grupların tamamıyla görüştük.Özellikle beyaz peynir ve pirinç için üretici firmalarla kargo anlaşması yapmak için görüşmelerde bulunduk ve projemizi anlattık.PTT AVM’de de bu ürünleri sergilemek üzere bir çalışma yürütüyoruz. PTT AVM’nin diğer internet sitelerinden farkı var.Bizlerdetabii ki diğer firmalar gibi yurt içi ve yurt dışına hitap ediyoruz. Fakat bizim önceliğimiz şu, bizim yaklaşık 40’bin personelimiz var. Bir yöresel ürün veya bir kampanya olduğu zaman ilk olarak onlara bilgi gönderiliyor.Bunlardan 4 veya 5’bini ürünü almak istese bu kadar satış garantilenmiş olur.Sürekliliği de önemli tabii ki. Sürekliliğide devam ederse eğer zaten kendi personelimiz ile satışlarda oldukça ileriye götürebiliriz durumu” şeklinde konuştu.

“Raf fiyatından daha uygun sunmalıyız”

Bu yöresel ürünlerde önceliğin raf fiyatlarından biraz daha uygun fiyata tüketiciye sunulması olduğunu söyleyen Uğurtepe; “Durum bu şekilde olursa daha etkili olur ve kişilere daha cazip gelir.Çünkü bu ürünler diğerlerine göre daha kalıcı ve sürekliliği oldukça yüksek ürünler.Eğer pirinç ve peyniri tutturabilirsek, Edirne ekonomisine oldukça katkı sağlayacağını düşünüyoruz.Bu iki ürün devamlılık açısından oldukça önemli, her mutfakta olması gereken ve ihtiyaç duyulan ürünler. Bittikçe alınması gereken ve ardı gelen şeyler. Anadolu’da herhangi bir yerde peynir beğenilirse insanlar abone olacak ve aylık en az 4-5 kilo alım gerçekleştirilecek. Bu yönde bizler üretici firmaları bilgilendirdik, geri dönüşü bekliyoruz. Örneğin şuan yapılan yüzde 30 indirim vatandaşa yönelik indirimler. Bunun altına da inebiliyoruz.Eğer üretici firma bizlere taahhüt ederse 3 bin adet gibi bir kargo taahhüdünde yüzde 50 ye kadar indirim gerçekleştiriyoruz. Edirne’de biraz sanayi şehri olmadığı için tarıma dayalı bir ekonomi var. bu yüzden anlaşma yapılacak çok firma da bulamıyoruz. Home ofis denilen evde üretim yaparak satışa sunan küçük işletmeler var bu uygulama genellikle onlara yönelik olacaktır” dedi

“Yol kenarlarında tanıtım yapılmalı”

Yaz aylarında Keşan-Erikli tarafında aşırı yoğunlukyaşandığını belirten Uğurtepe; “Tatil yapmak ve gezmek amacıyla birçok turist geliyor.Diğer illerde ürünlerini insanlar yol kenarlarında satıyorlar ve tahmin edildiğinden daha fazla satış gerçekleşiyorlar.Yöresel ürünlerin tanıtımı için oldukça da etkili bir yöntem oluyor.Bu yollarda bizim için gelir sağlayabilecek bir ürün var oda pirinç. Üreticileri çok fazla ve yol kenarından satışı yapılmaya başlansa tanıtım açısından ve ekonomi için çok fazla katkı olacaktır. Anlaşması olmayan vatandaşlar ve köylü kesimlerin ve hiçbir şemsiyenin altında olmayan kişilerin faydalanabileceği güzel bir uygulama olur diye düşünüyorum. Buradan uzaktaki bir akrabasına ve yakınına yöresel ürün göndermek isteyen vatandaşlar bu indirimli hizmetten faydalanabilecek. Zaten diğer kurumların çoğu ile indirimli, anlaşmalarımız var” dedi.

“Hizmet çeşidimizi arttırıyoruz”

Geri dönüşümünün olumlu olup olmayacağını düşündüklerini ve bunun da çalışmalarını yaptıklarını ifade eden Uğurtepe; “Ürün tanımlamasını yaptıktan sonra hiç müşteri alamazsak o da iyi olmaz. Bu yüzden biraz tereddüt yaşadık. Ama kampanya Türkiye çapında duyulduğu için biz de genel merkeze böyle bir teklif sunduk. Hizmet çeşidimiz her geçen gün artıyor. Bunu bilmeyen birçok vatandaşımız var. İnsanlar için özellikle daha yaşlı kesimlerde PTT merkez şubeye gelmek bir alışkanlık olmuş. Aslında yaşadıkları yerlere şubeler açtık. Ama küçük şubeler olduğu için istedikleri işlemi yaptıramayacakları düşüncesi oluşuyor. Buralara kadar gelmekle uğraşmasınlar diye hizmeti onların ayağına taşıdık ama sanki merkez şubeye geldiği zaman işi daha sağlam ve daha çabuk yapılacak hissi oluşuyor. Bazı insanlar orada Tek memurla işlem yapıldığı için sanki parasının başına bir şey gelecekmiş ya da istediği işlemi yaptıramayacakmış gibi düşünebiliyorlar. Zaman-zaman vatandaşlarda güven sorunu oluşuyor. Bunun da zamanla rayına oturacağına inanıyorum”açıklamalarında bulundu.

Özlem Ceylan

Bu haber (498) defa okundu.

HUZUR VE BEREKET AYI RAMAZAN - Ramazanda Selimiye Camisi'ne ziyaretçi akını

Öğrencilerden küresel iklim grevi

Sanayinin ‘Çağla’ ustası

Tatlıcılar bayram edecek

Osmanlı desenleri gün yüzüne çıkarıldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Moldavalı öğrenci Trakya Üniversitesinde fakülte birincisi

“Kurallara Uymayan Esnafa Ceza Uygulanacak”

Sanayinin ‘Çağla’ ustası

Polislere çarpan şüpheli yakalandı

Masa Gerginliği

2 yaralı

Derede balık ölümleri

Bıçaklı kavga

Fotoğraf yarışmasının birincisi Sosyal Bilimler

26 Ton kağıt küle döndü

Başkan Gürkan’dan taziye evi sözü

İnşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

Akaryakıt İstasyonu’ndan gençlere hediye

Denize giren kişi boğuldu

116 çiftçiye, 790 bin lira ödeme

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir