EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 12 Kasım 2018 Pazartesi, 13:27
Anneannesi projesine ilham kaynağı oldu
Trakya Üniversitesi (TÜ) Eczacılık Fakültesi öğrencileri Ömrüm Ergüven ve Beşir Sefa Mumay'ın hazırladıkları "VR Destekli Diyabet Eğitimi" projesi, "Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın" yarışmasında birinci oldu. 

Anneannesinin diyabet hastalığından esinlenen TÜ Eczacılık Fakültesi öğrencisi Ömrüm Ergüven, proje partneri Beşir Sefa Mumay ile "VR Destekli Diyabet Eğitimi" projesini geliştirdi 
 Diyabet farkındalığını artırmak ve diyabetten korunma yollarıyla ilgili üç boyutlu eğitimler verilmesini içeren proje, "Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın" yarışmasında genel birincilik ödülüne layık görüldü
 Ömrüm Ergüven: 
"Fikir anneannem sayesinde çıktı. Kendisi tip 2 diyabet hastası. Diyabet yüzünden görme kaybı yaşadı. Ben de onu görmüş biri olarak, bu hastalığı çok iyi tanıyorum. 'Ne yapabiliriz?' diye düşündük ve 'diyabetlilere göz olabiliriz' dedik. Onlara göz olmak istedik"

Ömrüm Ergüven (22) ve Beşir Sefa Mumay (22), Türkiye Diyabet Vakfı ve Sanofi ilaç firması iş birliğiyle düzenlenen "Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın" yarışmasına, "VR Destekli Diyabet Eğitimi" projesiyle katıldı. 

Diyabet farkındalığını artırmak ve diyabet hastalarına hastalıktan korunma yollarıyla ilgili üç boyutlu eğitimler verilmesini içeren proje, yarışmada genel birincilik ödülüne layık görüldü. 

Başarılı öğrenciler, TÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülay Şeren ile TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu'nu ziyaret etti. 

Ziyarette konuşan Ömrüm Ergüven, proje partneri Mumay'la diyabet hastalığıyla ilgili bilinci artırmak ve diyabet hastalarının sağlıklı bir yaşam sürmesine katkı sunacak bir proje hazırladıklarını anlattı. 

Anneannesi Halime Tatlı'nın diyabete bağlı olarak görme kaybı yaşamasından yola çıktıklarını ifade eden Ergüven, "Fikir anneannem sayesinde çıktı. Kendisi tip 2 diyabet hastası. Diyabet yüzünden görme kaybı yaşadı. Ben de onu görmüş biri olarak, bu hastalığı çok iyi tanıyorum. 'Ne yapabiliriz?' diye düşündük ve 'diyabetlilere göz olabiliriz' dedik. Onlara göz olmak istedik ve VR gözlüğünü geliştirmeye başladık. Böylece üç boyutlu simülasyonlarla diyabet eğitimi vermiş olacağız, sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde." diye konuştu. 

Beşir Sefa Mumay da Türkiye'de 7 milyon diyabet hastası bulunduğunu ve hastalıkla mücadelede eğitimin ve farkındalığın önemli rol oynadığını dile getirdi. 

Projenin diyabet hastaları ve hastalık hakkında bilinç düzeyini artırmak isteyen herkese faydası olacağını vurgulayan Mumay, şunları söyledi: 

"Bu proje ilk olma özelliği taşıyor. Sanal gerçeklik sistemi hasta eğitiminde kullanılacak. Toplu yaşanılan alanlarda önceden tanımlanış görüntülerle, diyabet hastaları gözlüğü taktığında gittiği yeri ve diyabetle ilgili materyalleri tanıyor. Örneğin, bir alışveriş merkezine gidip gözlüğü taktığında gözlük eczaneyi tanımlıyor, diyabetik ilaç raflarını tanımlıyor. İnsülin tiplerini tanımlıyor, hangisini ne zaman kullanması gerektiğini, vücudun hangi bölgesine kullanması gerektiği gibi bilgilendirmeler veriyor. Yemek bölümüne gittiğinde hangi besinlerin hangi öğünlerde tüketilmesi gerektiğine kadar besin eğitimi veriyor. Spor salonunda egzersiz eğitimi veriyor. Projemiz bu içeriklerden oluşuyor." 

TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti ileterek, TÜ'de eğitim gören öğrencilerin bilime katkı sağlayacak projeler geliştirdiğini belirtti. 

Öğrencileri tebrik eden Tabakoğlu, "Üniversitemizde çok güzel bir çalışma ortamı var. Öğrencilerimiz inovasyon ve bilimsel gelişmeleri çok iyi biliyorlar. Eczacılık fakültemiz, yeni fakültelerimizden olmasına rağmen büyük işler başarıyor. Bu yarışmada finale kalan 15 projeden 4 tanesi fakültemizden ve ikisi birinci oldu. Geçtiğimiz yıllarda da yine güzel projeler ödül almıştı. Uygun bir ortam kurup tohumu attığımızda bunlar fidan oluyor ve başarılar elde ediliyor." diye konuştu. 

TÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülay Şeren de öğrencileri tebrik ederek, her zaman destekçileri olacağını söyledi. 

Bu arada, yarışmada Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme Bölümü öğrencisi Hilal Acar ve Eczacılık Bölümü öğrencisi Utku Erbaş'ın "Alo Diyabet" projesi de ödüle layık görüldü. 
AA

Bu haber (931) defa okundu.

HUZUR VE BEREKET AYI RAMAZAN - Ramazanda Selimiye Camisi'ne ziyaretçi akını

Öğrencilerden küresel iklim grevi

Sanayinin ‘Çağla’ ustası

Tatlıcılar bayram edecek

Osmanlı desenleri gün yüzüne çıkarıldı
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
EN GÜZEL MEVSİM
Cuma Sohbetleri
BERAT KANDİLİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Moldavalı öğrenci Trakya Üniversitesinde fakülte birincisi

“Kurallara Uymayan Esnafa Ceza Uygulanacak”

Sanayinin ‘Çağla’ ustası

Polislere çarpan şüpheli yakalandı

Masa Gerginliği

2 yaralı

Derede balık ölümleri

Bıçaklı kavga

Fotoğraf yarışmasının birincisi Sosyal Bilimler

26 Ton kağıt küle döndü

Başkan Gürkan’dan taziye evi sözü

İnşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

Akaryakıt İstasyonu’ndan gençlere hediye

Denize giren kişi boğuldu

116 çiftçiye, 790 bin lira ödeme

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir