EDİRNE Açık -2°C   TEKİRDAĞ Az Bulutlu 3°C   KIRKLARELİ Açık -1°C   ÇANAKKALE Kapalı 3°C 
Haber giriş tarihi: 09 Kasım 2018 Cuma, 07:00
Organ Bağışı Hayat Kurtarır
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakil Merkezi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tamer Sağıroğlu, 3-9 Kasım "Organ Bağış Haftası" nedeniyle organ bağışlamanın önemini hatırlattı.

2 Bin Kişi Organ Beklerken Hayatını Kaybediyor

Canlıdan bağış oranının oldukça yüksek olduğunu fakat beyin ölümü sonrasında organ bağışlamasında Avrupa ülkelerinin gerisinde olunduğunu vurgulayan Sarıoğlu: "Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre ülkemizde 200 bin hasta organ yetmezliği nedeniyle organ nakli bekliyor. Bu hastalardan 30 bini ise acil statüsünde bulunuyor. Canlıdan bağışın oldukça yüksek olduğu ve başarılı nakillerin yapıldığı ülkemizde beyin ölümü sonrasında organ bağışlanması Avrupa ülkelerine göre oldukça geride. Bu oran İspanya'da 1 milyon kişide 34, İtalya'da 21, Almanya'da 13 iken, Türkiye'de 6'ya düşüyor. Ülkemizde her yıl 2 bin kişi organ nakli beklerken hayatını kaybediyor" ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Tamer Sağıroğlu, halkın bu konuda bilinçli olmasının çok önemli olduğunu ve bağışlanmış bir organın başarılı bir nakilden sonra gerçek bir armağan ve hayata kaldığın yerden devam etmek olduğunu söyledi.

22 Bin Kişi Böbrek Bekliyor

Vefat eden hastanın ailesinin nakil işlemlerine izin vermemesi donör yani bağışçı sayısının ülkemizde az olmasının temel nedenlerinden biri olduğunu söyleyen Sağıroğlu, "Hastaların yaşam kalitesini artıran ve diğer tedavilere göre daha ekonomik olan organ nakli, organ yetmezliklerinde bilinen en iyi tedavi şeklidir. Böbrek, karaciğer ve kalp kayıtlı hastanın en fazla olduğu ve ihtiyaç duyulan organlardır. Ülkemizde kronik böbrek yetmezliği olan ve böbrek bekleyen kayıtlı hasta sayısı 22 bin civarındadır. 2018 yılında beyin ölümü gerçekleşen 1269 kişinin sadece 474’ünün ailesi organ bağışına izin verdi. Vefat eden hastanın ailesinin nakil işlemlerine izin vermemesi donör yani bağışçı sayısının ülkemizde az olmasının temel nedenlerinden birisi. Birçok hasta bağışlanmış bir organ için beklerken ölmektedir. Bağışlanmış bir organ, başarılı bir nakilden sonra, gerçek bir yaşam armağanıdır. Organ bağışında bulunarak siz de yeni bir, belki de birden fazla hayat armağan edebilirsiniz" diye konuştu.

Organ Bağışı Nasıl Yapılır?

Eğer 18 yaşından büyükseniz ve akıl sağlığınız yerindeyse, organ nakli yapan tüm hastaneler, organ nakli yapan merkezler ve eğitim ve araştırma hastanelerine yanında iki şahitle beraber başvurarak çok kısa bir sürede bir form doldurup bağış kartına sahip olabilirsiniz. Organınızı bağışlamak istediğinizi ailenize de açıklamanız gerekir çünkü bağış kartınızın olmasının yanında ülkemizde aile onayı da gerekmektedir. Olur, da bu kararınızdan vazgeçerseniz, ailenize vazgeçtiğinizi bildirebilirsiniz veya siz form doldurduğunuzda oluşturulan sistemdeki bölümden kaydınızı silebilirsiniz. İl Sağlık Müdürlüğü, Organ Nakli Merkezleri, Aile Sağlığı Merkezleri, Toplum Sağlığı Merkezleri, Organ Bağış Stantlarına organ bağışında bulunmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

İpek Deniz

 

Bu haber (1155) defa okundu.

"Memleket İşi, Gönül İşi'"

AK Parti'nin Edirne mitingi

Cumhurbaşkanı Edirne'de

"Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı"

600 yıllık "Edirnekari" hükümlüler eliyle yaşatılıyor
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
TORPİLLİLER IN - TECRÜBESİZ ÜNİVERSİTE MEZUNLARI OUT
Cuma Sohbetleri
DÜNYA-AHİRET DENGESİ
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Cumhurbaşkanı Edirne’ye Geliyor

‘Yüzleşme’ İçin 5 Bin Lira Bulundu

Seçim Atmosferi Isınıyor

“Edirne için büyük şans”

3 Saatlik Kesinti Yaşanacak

Dünya Lideri Edirnelilerle Seslenecek

Uymaz’dan, Gümüş İnşaat’a ziyaret

Kozan, “Geri Çekilme Neredeyse Netleşti”

AK Parti'nin Edirne mitingi

Girişimci kadınlardan güç birliği

Gayrimenkul Almanın Tam Zamanı

"Memleket İşi, Gönül İşi'"

“Sandıkta Birlik Sağlayacağız”

Bu Kuş Sevdası Paha Biçilemez

Tarım Bakanı Üreticilerin Sorunları İçin Geliyor

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir