EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 05 Kasım 2018 Pazartesi, 14:00
“Edirne’yi birlikte yöneteceğiz”
Valiler Kararnamesiyle Edirne Valiliğine atanan Vali Ekrem Canalp Edirne'ye gelerek görevine başladı.

Vali Canalp için valilik bahçesinde karşılama töreni düzenlendi. Düzenlenen törene Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu, vali yardımcıları, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve personeller katıldı. Valilik bahçesinde polis mangasını selamlayan Vali Canalp, protokol üyeleriyle tokalaşarak tanıştı.

Edirne'nin Balkanlar ve Avrupa'ya açılan penceresi olduğunu üç büyük dinin ve üç büyük medeniyetin güzel izlerini taşıdığını anlatan vali Canalp, "Edirne'ye ve Edirnelilere ilişkin sorumluluklarımızı her zaman için göz önünde bulunduracağız. Ama bu coğrafyada yaşayan insanların bizden beklentilerine uygun şekilde hepimiz çaba ve gayretlerimizi göstereceğiz" dedi.

Ekrem Canalp yaptığı konuşmada, 27 Ekim tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Edirne iline Vali olarak atanmanın guru ve mutluluğunu yaşadığını söyleyerek, kendisini bu göreve layık gören başta Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devlet büyüklerine şükranlarını arz ettiğini söyledi.

“Edirne farklı bir coğrafyadır”

Edirnelilere seslenen Canalp, içinde yaşamış oldukları bu ilin pek çok özelliği ve güzelliği kendi bünyesinde barındıran bir il olduğunu vurgulayarak; “Üç büyük medeniyetin, Trakların, Bizans'ın ve İslam medeniyetinin çok farklı izleri ve Osmanlı medeniyetinin çok farklı izlerini bu ilin her yerinde görmeniz mümkündür. Bunun dışında üç büyük dinin de Hıristiyanlığın, Museviliğin ve İslam'ın tüm özellik ve güzelliklerini bu ilin içerisinde ruhunuzda hissedebilirsiniz. Aynı zamanda bu il üç büyük nehrin de kesiştiği ildir. Meriç'in, Tunca'nın ve Arda'nın kesiştiği bir coğrafyanın içerisinde yer alıyor. Bunların dışında fethedildiği günden beridir, Osmanlı için ve bugün için de aynı şekilde ülkemizin Avrupa'ya ve balkanlara açılan kapısı hürriyetindedir. Bugüne sahip olduğu beş büyük sınır kapısıyla da memleketimizin Avrupa'ya açılan penceresidir. Balkanlardaki Müslüman ve Türk coğrafyasında yaşayan insanlarımız Edirne'yi çok farklı bir gözle görmektedirler. Edirneliler de aynı şekilde bu coğrafyada yaşayan insanlarımızın çok farklı bir gözle gördüğü bir halktır. Dolayısıyla görevimizi yürütürken elbette ki Edirne'ye ve Edirnelilere ilişkin sorumluluklarımızı her zaman için göz önünde bulunduracağız. Ama bu coğrafyada yaşayan insanların bizden beklentilerine uygun şekilde hepimiz çaba ve gayretlerimizi göstereceğiz" dedi.

"Edirne’yi birlikte yöneteceğiz"

Kamu görevlilerine seslenerek kenti hep birlikte yöneteceklerini söyleyen Vali Canalp, sözlerini şöyle sürdürdü; "Dünyada hiç bir şey olduğu yerde durmuyor ve her şey bir değişim içerisinde oluyor. Kamu yönetimi de, özel sektör de aynı şekilde günden güne değişiyor. 1990'lardan itibaren bütün dünyada kamu yönetimi anlayışı da esaslı ve köklü bir değişime girdi. Daha önceleri hep kamu yönetimi olarak bildiğimiz bu alan artık yönetim diye bilinmiyor. Özel sektörde de aynı şey geçerli artık hâkim olan anlayış yönetim anlayışı değil. Bundan sonra hâkim olan anlayış artık yönetişim anlayışıdır. Yönetim ile yönetişim arasındaki temel farkı en iyi belki yabancı dillerden çok farklı karşılığını yine Türkçede görüyoruz. Çünkü yönetişim dediğimiz şey işteş fiil diye ifade edilir ve birden fazla kişinin karşılıklı olarak yapabildiği işi ifade eder. Yönetim önceleri tek taraflı bir akış şeması şeklinde ifade ediliyordu. Alınan kararlar ve bu kararların uygulanması gibiydi. Artık dünyada ve ülkemizde hâkim olan anlayış Edirne'de de inşallah yönetişim anlayışı olacak. Bu anlayış çerçevesinde bu kararları bütün ortaklarımızla, partnerlerimizle ve vatandaşlarımızla beraber alacağız. Sivil toplum kuruluşlarımıza, mahalli idarelerimizle, il özel idarelerimizle, belediyemizle, derneklerimizle, vakıflarımızla ve merkezi devletin taşra teşkilatı olan Edirnelilerle ve de tüm kamu görevlileriyle beraber çalışacağız. İnşallah içinde yaşadığımız bu ili daha müreffeh bir il haline getireceğiz. Ümit ediyorum ki hepimizin çabası ve gayretiyle Edirnelilerin de bu yönetim içerisine katılması suretiyle daha müreffeh bir halk haline getireceğiz. Bu yönde göstereceğiniz her türlü çaba için hepinize bu günden teşekkür ederim. Bundan sonra tüm çabamız Edirne ve Edirneliler için olacak"

EKREM CANALP KİMDİR?

1971 Yılında Bolu İli Dörtdivan İlçesi Aşağı düğer köyünde doğdu. İlköğrenimini doğduğu köyde, orta ve lise tahsilini Ankara’da tamamladı. 1992 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 1996 yılında mezun oldu.  Aynı yıl Mülki İdare Amirliği mesleğine Muğla Kaymakam Adayı olarak başladı. 85. Dönem Kaymakamlık Kursunu birincilikle bitirdi. Sivas Koyulhisar, Gölova ve Ankara Güdül Kaymakamlık görevlerini yürüttü. 2008 yılında İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünde göreve başladı. Şube Müdürü, Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür olarak görev yaptı. Ayrıca İçişleri Bakanlığı Genel Sekreterliği görevini yürüttü. 27 Ekim 2018 tarih ve 30578 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 2018/202 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Edirne Valisi olarak atandı.  İngilizce bilen Ekrem Canalp, evli ve bir çocuk babasıdır.

Konuşmasının ardından makamına geçerek görevine başlayan Ekrem Canalp makamında, kaymakam ve daire müdürlerinden Edirne ile ilgili bilgiler aldı.

Özlem Ceylan

Bu haber (959) defa okundu.

MÜEZZİNOĞLU DESTEK İÇİN EDİRNE’YE GELDİ

“Kırkpınar geleneğine uyacağız”

Sevgi, saygı ve rahmetle anıldı

Bin 500 adet fidan dağıtıldı

Birlikten kuvvet doğar
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
BAYAN DEĞİL ‘KADIN’
Cuma Sohbetleri
ÇANAKKALENİN BİZE ANLATTIKLARI
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Gürkan, annesini son yolculuğuna uğurladı 

"Ustaların ustası"nın ciğer tavası başında geçen ömrü

Üç sporcu yaralandı

“Korkuyla saldırıyor”

Demir Bariyerli Önlem

Şentop, ziyaretlerini sürdürüyor

Başkan Gürkan’ın acı günü

Meclis Başkanı Şentop, Edirne’ye geliyor

Aksal, Ocak başına geçti

“Meslekte çıtanın yükselmesi önemli”

Kayıp gençten 18 gündür haber alınamıyor

Vatandaşlara bez torba dağıtıldı

"Seçimden sonra İYİ Parti kalmayacak"

Bahar fidanları dağıttılar

“Kirli oyunları bozmak için adayım”

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir