EDİRNE Parçalı Bulutlu 12°C   TEKİRDAĞ Parçalı Bulutlu 12°C   KIRKLARELİ Çok Bulutlu 10°C   ÇANAKKALE Parçalı Bulutlu 13°C 
Haber giriş tarihi: 29 Ekim 2018 Pazartesi, 15:40
İyot eksikliğine dikkat
Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Fahri Bilgiç,  iyot eksikliği, belirtileri ve eksikliğin giderilmesi için yapılabilecekler konusunda bilgi verdi.

 

 

İyot eksikliğinin tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna dikkat çekilen açıklamada, iyot açısından fakir topraklara sahip ülkemizde 1999 yılından bu yana iyot eksikliği ile mücadele amacı ile sofra tuzlarına iyot eklendiği ifade edildi. İyot eksikliğinin, anne karnından itibaren yaşamın tüm dönemlerinde ciddi sorunlara neden olabileceğini belirten Uzman Dr. Bilgiç, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “İyot molekülleri başlıca vücutta zeka gelişiminden, büyümeye, bağışıklık sisteminden, sindirim sistemine kadar bir çok önemli yapıyı kontrol eden tiroit hormonlarının üretiminde kullanılmaktadır. İyot vücutta üretilmez. Tek kaynağı diyet ile alımdır. Bu yüzden iyot eksikliğinin ana nedeni beslenmedir. İyot açısından güçlendirilmemiş tuz kullanılması veya uzun süre tuz kısıtlaması yapılması ciddi iyot eksikliğine neden olabilmektedir. Vegan veya vejetaryen bireylerde de iyot eksikliği görülebilmektedir. Brokoli, karnabahar, brüksel lahanası ve soya gibi besinler çiğ tüketilirse iyot metabolizmasını bozabilmektedir. Ayrıca sigara iyot emilimini azaltmaktadır. İyot eksikliği tiroit bezinin büyümesine yani guatr hastalığına ve tiroit hormonu üretiminin azalmasına (hipotiroidzm) neden olmaktadır. Hipotiroidiye yol açtıktan sonra saç dökülmesi, halsizlik, cilt kuruluğu, ciltte kalınlaşma, kabızlık, üşüme hissi, sık hastalanma, kan yağlarında bozulma, yorgunluk hissi, adet düzensizlikleri, tırnaklarda çabuk kırılma, kilo artışı, unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü, depresyon, kalp ve akciğer yetersizliği gibi geniş bir şikayet yelpazesi oluşturabilmektedir. Ayrıca yapılan son araştırmalarda iyotun meme kanseri ve kalp damar hastalıklarından koruyucu etkisi olduğu ve lenf sisteminin sağlıklı çalışmasında etkili olduğu gösterilmiştir. Gebelerde iyot eksikliğine bağlı düşük, erken doğum, doğumsal anomaliler görülebilmektedir. İyot yetersizliği olan annelerden doğan bebeklerde zeka geriliği, işitme ve konuşma bozukluğu ile gelişme geriliği görülebilmektedir. Çocukluk çağında ise büyüme ve gelişme geriliği, zeka düzeyinde azalma, öğrenme güçlüğü, okul başarısında azalma gibi sorunlara da yol açabilmektedir.”

   İyot eksikliğinin giderilmesi konusunda yapılabilecekler hakkında da bilgi veren Uzman Dr. Bilgiç, şöyle devam etti: “İyotlu sofra tuzu, deniz ürünleri, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri, yumurta, kuru erik, beyaz fasulye iyottan zengin başlıca besinlerdir. İyot eksikliği başlıca iyotlu tuz tüketimi ile giderilmektedir. Günlük iyot ihtiyacı 2gr.tuz ile karşılanabilmektedir. Açıkta bırakıldığı takdirde tuzdaki iyot yok olur. Bu yüzden iyotlu tuz ambalajı içinde tüketilmeli ya da nemli olmayan, serin ortamlarda, ışık, güneş ve hava görmeyen koyu renkli cam kaplarda saklanmalı ve kısa sürede tüketilecek şekilde az miktarda satın alınmalıdır. Ayrıca yemek sıcakken katıldığında iyot etkinliği kaybolabilmektedir. Yemek ocaktan alınmadan hemen önce yada sofra da atılmalıdır.”

 

HABER MERKEZİ

Bu haber (1304) defa okundu.

"Bilinçli Gebeler ve Mutlu Aileler için Herkese Eğitim Programı" tamamlandı

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Astımda erken teşhisin önemi

Hareketsiz yaşam felç riskini genç yaşlara indirdi

Lösemi Farkındalık Haftası
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
GÜNAH KAVRAMI VE BÜYÜK GÜNAHLAR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Ebru Güven
STOKLAR ERİYOR
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

EDİRNE'YE 2 YENİ TAKSİ DURAĞI

“Edirne’ye değil, şahsıma zarar verin!”

Son yolculuğuna uğurlandı

Edirne'de kaybolan kişinin cesedi bulundu

Saçları ile umut dağıtıyor

TASİŞ’te İzdiham Yaşandı

Direksiyon hakimiyetini kaybedince…

“Bunu yapanlar cezasız kalmayacak”

"Meşhur Kavala kurabiyesi özüne döndü"

Vali Bilgin test etti

Çuvalın İçinde ‘Düşünce’ Var

Trafik kazası: 1 yaralı

AK Belediyeciliğe evet dediler

Mercan, gazetecileri unutmadı

Eski eşini öldüren koca intihar girişiminde bulundu

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir