EDİRNE Çok Bulutlu 8°C   TEKİRDAĞ Kapalı 5°C   KIRKLARELİ Kapalı 2°C   ÇANAKKALE Çok Bulutlu 8°C 
Haber giriş tarihi: 25 Ekim 2018 Perşembe, 13:07
İstişare toplantısına katıldı
Trakya üniversitesi ilahiyat fakültesi dekanı ve genel sekreteri prof. Dr. Cevdet kılıç, 35. İl müftüleri istişare toplantısına katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından organize edilen “Toplumu Din Konusunda Aydınlatmada Diyanet-İlahiyat/İslami İlimler Fakülteleri İş Birliği İmkanları/Stratejileri” temalı “35. İl Müftüleri İstişare Toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği ve 81 il müftüsünün yanı sıra İlahiyat ve İslami İlimler Fakültelerinin dekanlarının da katıldığı toplantıda, Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Genel Sekreter Prof. Dr. Cevdet Kılıç bir sunum gerçekleştirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantının açılış konuşmasında Prof. Dr. Ali Erbaş, “Doğru şekilde karşılanmayan her ihtiyacın istismara açık olduğunu bugün daha yakından görmekteyiz. Nitekim İslam’ın rahmet ilkelerini ve Müslümanların samimi duygularını hain emellerine alet eden FETÖ, DEAŞ gibi terör örgütleri, din istismarının bir güvenlik meselesi haline geldiğinin açık göstergesidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 35. İl Müftüleri İstişare Toplantısı vesilesiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul ettiği İl Müftüleri ile İlahiyat ve İslami İlimler Fakültelerinin dekanlarına hitaben yaptığı konuşmasda, 15 Temmuz darbe teşebbüsünde imam ve müezzinlerin okuduğu sala ve ezanların, gecenin dönüm noktalarından biri olduğunu söyleyerek kendilerine teşekkür etti. Türkiye’nin; tarihî birikimi, coğrafi konumu, farklı inançları asırlardır barış içinde yaşatan kültürel zenginlikleriyle bu konuda tüm İslam dünyasına öncülük yapabilecek tek ülke olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dini istismar eden, gençlerin istikbalini çalan, etnik ve mezhebi ayrılıkları derinleştirerek ümmet coğrafyasında fitne çıkaran bu yapıların, Türkiye’nin ve İslam âleminin geleceğinde yeri olmadığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siyaseten biz, işin manevi mimarları olarak da sizler çok çalışacaksınız. Unutmayın kâinat boşluk kabul etmez. Hak ve hakikat yolcularının dolduramadığı alanı muhakkak şeytana kul köle olanlar dolduracaktır. İnsanlar, bilhassa da gençler şayet dini alandaki susuzluklarını sahih kaynaklardan gideremiyorlarsa, ister istemez sapkın yapıların pençesine düşeceklerdir. Nitekim ehliyet ve liyakat sahibi din âlimlerimizin ön plana çıkmadığı durumlarda neler olduğunu hepimiz gördük, yaşadık. Bizim hocalarımız inisiyatif almadığı zaman meydan FETÖ elebaşı gibi şarlatanlara, hurafeci cahillere, televizyonlarda sazlı-danslı program yapan soytarılara kalıyor. Dinle diyanetle, hatta ve hatta milletimizin asgari ahlak standartlarıyla bile bağlantısı olmayan şahıslar ortalıkta İslam adına ahkâm kesiyor. Arayış içindeki insanlarımızı da kurdukları bu tezgâha düşürebiliyorlar.” dedi.

Toplantıdaki sunumunda, İlahiyat Fakültelerinin aynı zamanda kültür ve medeniyet duraklarından biri olduğunu, öğretilen derslerin sadece İlahiyat Fakültesi öğrencilerine ya da imam hatip öğrencilerine mahsus olmadığını, din eğitiminin herkesin hakkı olduğunu ifade eden Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Genel Sekreter Prof. Dr. Cevdet Kılıç, İlahiyat Fakülteleri olarak kendilerine düşen bazı görevler olduğunu belirtti. Üniversitelerin %5’lik havuz derslerinin içerisinde Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerim ve İslami İlimler derslerinin de olabileceğini ve bu derslerin tüm öğrencilerin seçimine açık olabileceğini, bu sistemin bir örneğinin Trakya Üniversitesi’nde uygulandığını söyleyen Prof. Dr. Kılıç, bu eğitim öğretim yılında Osmanlı Türkçesine Giriş, Ney, Hüsn-i Hat, İslam’ın Yayılış Tarihi, İnsanlık Tarihinde Dinler, Dinler Coğrafyası derslerinin havuz derslere eklendiğini ve bu dersleri birçok farklı fakülteden 310 öğrencinin seçtiğini belirtti.

Haber Merkezi

Bu haber (577) defa okundu.

Çöpten elektrik üreten tesis 25 Kasım'da açılacak

Bayrak şiirini ezbere okudu

İstişare toplantısına katıldı

Evde Yapıp Pazarda Satıyorlar

Fırtına Değil Sağanak Vurdu
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
      İDEAL BIR GENÇLIK İÇIN KUR’ANÎ REFERANSLAR
Dilara Pınar ARIÇ
RAHMAN VE RAHİM
Ebru Güven
 ATATÜRK ÖLÜMSÜZDÜR!
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

"Edirne'nin Abisi olmak istiyorum"

“Böylesi Bir Güne ‘Kara Leke’”

Özbaş, ayakta alkışlandı

Çelik son yolcuğuna uğurlandı

“Belediyede sistem çökmüş durumdadır”

AVM'deki yangın korkuttu

“Hamdi Sedefçi’nin adaylık başvurusu yok”

Atatürk'e hakaret tutuklamasına itiraz

Kalıpçinden ailesinin acı kaybı

Minibüsle otomobil çarpıştı

Anneannesi projesine ilham kaynağı oldu

Kutlama ve konserler iptal edildi

“Sporun cinsiyeti olmaz”

El frenini çekmeyi unuttu bariyerlere çarptı

Atatürk'e hakarete tutuklama

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir