EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 16 Ekim 2018 Salı, 12:30
En lezzetli dönemi başladı
Kendine has tadı, rengi ve kokusuyla tezgahların en çok aranan ürünlerinden biri olan Çanakkale domatesi, gece gündüz sıcaklık farkının artması nedeniyle sonbahar ile birlikte en lezzetli dönemine girdi. 

İlk hasadına haziran ayında başlanan, özellikle ekim-kasım döneminde lezzetlenen Çanakkale domatesinin sezon başında 5 lira olan kilogram fiyatı, ekim ayında 7-8 lirayı buldu. Aralık sonuna kadar hasat edilecek Çanakkale domatesinin sezonu 10 liradan kapatacağı tahmin ediliyor.

"Batak Ovası" olarak anılan Kumkale köyü başta olmak üzere, Çanakkale'nin Ezine ve Bayramiç ilçelerine uzanan 100 bin dekar alanda yılda yaklaşık 550-600 bin ton domates üretiliyor. 

Hava sıcaklıklarının uygun olması, don olayının görülmemesi nedeniyle aralık sonuna kadar piyasadaki etkinliğini koruyan Çanakkale domatesi, iç piyasadaki satışının yanı sıra gurbetçiler tarafından da yurt dışına en çok götürülen ürünler arasında yer alıyor.

"Çanakkale domatesi önemli bir marka"

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, AA muhabirine, Çanakkale domatesinin önemli bir marka olduğunu, kentin en önemli bilinirleri arasında yer aldığını söyledi.

Kaya, bu domatesin İstanbul halinde ve büyük şehirlerde ilgi gördüğüne işaret ederek, şunları kaydetti:

"Çanakkale bölgesinde 2018 yılında yaklaşık 100 bin dekar araziye domates dikimi gerçekleşmiş. Dönüm başına ortalama 7-8 ton verim alındığı düşünüldüğünde ortalama yılda 600 bin ton civarında üretim gerçekleştiriliyor. Çanakkale domatesini önemli kılan bu bölgede yetişmesi. Bölgenin havasından soluması, topraktan gıdalarını alması, Çanakkale'deki su ile sulanması, rüzgardan nefes alması. İşte bunlardan kaynaklanan bir lezzet farkı ortaya çıkıyor. Çanakkale domatesi diğer illerde de lezzetiyle ön plana çıkarak daha iyi şartlarda, daha iyi fiyatlara satılabiliyor."

- "Ekim ayında en lezzetli dönem başladı"

Çanakkale domatesinde, ekim ayı itibarıyla en lezzetli dönemin başladığına dikkati çeken Kaya, bu domatesin kendine has tadı, rengi ve kokusu olduğunu dile getirdi. 

Kaya, gece ve gündüz sıcaklıkları arasındaki farktan kaynaklanan nedenlerle Çanakkale domatesinin lezzetinin sonbaharda en üst seviyeye çıktığını belirterek, şöyle devam etti:

"Çanakkale'de tek bir cins değil çok farklı cins domates yetişiyor ve lezzet farkları birbirine yakın oluyor. Çanakkale domatesini raflarda ayırt etmek pek kolay değil. O yüzden insanlar bildikleri, tanıdıkları ve güvendikleri yerlerden alışveriş yapmalılar. Çanakkale'de domates nisan ayının başında toprakla buluşur, haziran ayının ortalarına doğru ilk hasat gerçekleşir. Temmuz ayının ortalarında ikinci dikimler yapılır. Çanakkale domatesinin tadının en yüksek olduğu eylül ayında dikilen fidelerden aralık ayında hasat edilen domateslerdir. Yani en lezzetli domatesin ekim ve aralık ayları arasındaki üçüncü ve dördüncü olan, son hasatta alınan ürünler olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu dönemlerdeki domates Çanakkale'nin havasını içine çeker, bereketli toprağındaki tüm bileşenleri alır ve sofranıza inanılmaz lezzetlenmiş haliyle çıkar. Bu domatesi özel kılan da budur."

Kösedere Ovası'nda yetiştiricilik yapan Emine Dadak ise bu yılki verimden oldukça memnun olduklarını söyledi.

Kösedere Köyü Sulama Kooperatifi Başkanı Aytekin Doğan da köylerinde 2 bin dönüm alanda domates üretildiğini belirterek, "Geçen yıla göre fiyatlar tam 2 misli arttı. Bu yıl üreticilerin çoğu bu durumdan memnun." diye konuştu.

AA

Bu haber (1251) defa okundu.

Çatılar uçtu, direkler devrildi

Troya'nın yaşam kaynağı Kemerdere'ye restorasyon

Huzuru Köyde Bulanlar

"Engelsiz Eğitim Kısa Film Yarışması"

"Bir günlük temsili askerlik"
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Ebru GÜVEN MUTLU
TAM DA ‘VAZGEÇMİŞKEN’
Cuma Sohbetleri
Birlik ve Beraberliğin Önemi
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
ÇOK OKUNANLAR

Tarihi Tunca Köprüsü Trafiğe Kapatıldı

“Kederi ve gururu aynı anda yaşıyoruz”

Edirne’ye şampiyonluğu getirdi

“ALTININ GRAMI YILBAŞINDA 3 YÜZ LİRA OLACAK.”

"Yazlık almak daha Kârlı"

Edirne’nin ‘R’si zarar gördü

Sınırdaki yoğunlukesnafı vurdu

Saatli Medrese restorasyonunda sona gelindi

Eşini öldüren koca teslim oldu

Bamya, gramla satılıyor

 “Kahramanımıza Sahip Çıkma Zamanı”

Emekliler Müjdeyi Bekliyor

Tümgeneral Gürcihan’dan Operasyon Yorumu

Çeyrek altından tek farkı gramı

Bölge Esnafını Mağdur Edecek İddiası

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir