EDİRNE Açık -2°C   TEKİRDAĞ Açık -2°C   KIRKLARELİ Açık -2°C   ÇANAKKALE Açık -3°C 
Haber giriş tarihi: 14 Ekim 2018 Pazar, 22:00
Okuyanlar Edirne’ye geliyor
Edirne Belediyesi tarafından bu yıl 6’ıncısı düzenlenen kitap fuarına katılan Edirneli yazar Enver Şengül kenti anlatan romanını imzalayıp okuyucularıyla Bir araya geldi.

Edirne Belediyesi tarafından bu yıl 6’ıncısı düzenlenen kitap fuarına katılan Edirneli yazar Enver Şengül kenti anlatan romanını imzalayıp okuyucularıyla Bir araya geldi. Şengül, “Edirne’nin tarihi ne kadar çok bilinirse bu turizme o kadar çok yansıyacaktır diye düşünüyorum. Zaten romanı da okuyan merak edip Edirne’ye geliyorlar.” dedi.

Enver Şengül, Edirne 6.Kitap Fuarı’nda üçüncü imza günü olduğunu ve romanının da üçüncü yılı olduğunu söyleyerek, “Darüşşifa delilik mevsimi” adlı romanını kitapseverlerle buluşturdu.

“Osmanlı Tarihi’ni anlatıyor

Şengül kitabının Osmanlı dönemini anlatan bir Edirne romanı olduğunu belirterek; “ Osmanlı dönemindeki tarihi anlatan Türkiye’deki ilk romanlardan birisi benim romanımdır. Çünkü içerisinde çok zengin bir Osmanlı tarihi var. Bununla ilgili çok kitap var. Fakat edebiyata yansıması çok az. Edirne’deki Osmanlı tarihinin edebiyatı çok az yazıldı. Bunları da göz önünde bulundurarak bu kitabımı yazdım. Edirne Darüşşifası bağlamında güzel bir romana dönüştürdüm. Romanım 17.Yüzyılda geçiyor. 1675 yıllarında Edirne’deki padişah Sultan Dördüncü Mehmet ve başkent İstanbul, fakat Dördüncü Mehmet daha çok Edirne’de yaşıyor. Edirne’de ava çıkıyor, yabancı elçileri kabul ediyor ve Edirne Sarayı’nda yaşıyor. Ben de o yıldaki Edirne’nin ne kadar güçlü ve görkemli bir şehir olduğunu anlattım. O dönemki Edirne Sarayı’nı bu romanımda tüm detaylarıyla anlattım. 11 yıl boyunca Edirne Sağlık Müzesinde müdürlük yaptım. Yüksek lisans tezimi bu alan üzerinde yaptım. Elimdeki bu belge ve dokümanların kaybolup gitmesini istemediğim için bir darüşşifa romanı yazdım” şeklinde konuştu.

Edirne’nin tanıtımını yaparak turizmine de katkı sağlamaya çalıştığını vurgulayan Şengül, “Fuarda on binlerce kitap satılıyor. Fakat burada çok az Edirne’yi anlatan kitap var. Bunlardan birisi de benim kitabım. İmza günüme de gelen eş dost arkadaşlara da kitabımı imzalayıp vermem beni son derece mutlu ediyor” dedi.

Edirneli yazar Enver Şengül, bu sene kitap fuarının yer sorunundan dolayı Edirne’de biraz durgun geçtiğini ve bir fuarı bütünlüğü açısından uygun bir yer olmadığını bunun da yayınevlerini olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Özlem Ceylan

Bu haber (1330) defa okundu.

Mercan, gazetecileri unutmadı

Zorunlu uygulama ilgiyi arttırdı

“Sokak Hayvanları Birliği kurulmalı”

AK Parti Öncü Oldu

Bordroları yaktılar
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
YAZARLAR
Beyazıt Sansı
BU BİR VEDA YAZISIDIR
İ. Melih Yurduseven
CHP ADAYINI AÇIKLADI…
Enver Şengül
SEYİR KÖŞKÜ TAMAM DA YA KÜTÜKLER?
Muammer Oytan
NİYET VE AMEL
Cuma Sohbetleri
GÜNAH KAVRAMI VE BÜYÜK GÜNAHLAR
Dilara Pınar ARIÇ
KARLI SENFONİ
Ebru Güven
STOKLAR ERİYOR
Rabia Kuş
İYİ BAYRAMLAR
Umut Poyraz
‘ÜN’LÜ DÜŞMESİ
ÇOK OKUNANLAR

EDİRNE'YE 2 YENİ TAKSİ DURAĞI

“Edirne’ye değil, şahsıma zarar verin!”

2 kişi hayatını kaybetti

ÖĞRENCİLERİN OKSİJENLERİNE KADAR HESAPLIYORUZ

2 kişi hayatını kaybetti

Sınıfta hüzünlü ders

Son yolculuğuna uğurlandı

Anne Yemekleri Obeziteye Karşı

Saçları ile umut dağıtıyor

Mantar bariyere çarptı

Demokrat Parti’nin adayı Sedefçi mi?

TASİŞ’te İzdiham Yaşandı

“Bunu yapanlar cezasız kalmayacak”

"Meşhur Kavala kurabiyesi özüne döndü"

Otogar ve park Sorununa son vereceğiz"

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ DUYDUKLARIMIZ

KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

E-GAZETE
EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir